17.02.2004, Tomáš Kučera, David Lukeš

CEB - TRI 1:4 - Útlum pokračuje

Útlum budějovických hokejistů po reprezentační pauze pokračuje. Jihočeši po domácí remíze se Vsetínem a prohře na Kladně odevzdali všechny body v Budvar Aréně Třinci po porážce 1:4. Jediný úspěch zaznamenal v přesilovce Zdeněk Ondřej.
České Budějovice, to byl v úterý celek, který připomínal Karla Jaromíra Erbena. Mužstvo napsalo krásný úvod, rozvinulo nečekaný příběh a zakončilo ho zcela tragicky - zkrátka, v Budvar Aréně se hrála balada.
Jenže, kdo by to zkraje hádal? Třinec se úvodních devět minut jen toporně bránil a brankář Vojtek musel předvést několik nepříliš efekních, ale o to efektivnějších zákroků. Jihočeši, vědomi si svého nelichotivého postavení, bušili do třineckých vrat, ale Hřebejk, Fadrný, Mrázek, Gýna ani Bartoš nedokázali projít přes vrátného Vojtka. A tak se stalo to, co už tolikrát v této sezóně - Budějovice dostaly první branku. Král poslal dlouhou příhru na Zadinu, ten si puk skvěle sklepl a jeho střela z křídla, která byla shodou okolností první třineckou střelou v zápase, prošla Mezinovi mezi betony - 0:1. Domácí byli omráčeni jako intelektuál po shlédnutí telenovely. Do konce prvního dějství pak ještě mohli pohnout výsledkem Kristek či na druhé straně Bordowski, ale brankáři už si dali pozor.

Nejlepší moment pro Andreje Mezina přišel hned zkraje druhé třetiny, kdy Bělorus krásně lapil Jančaříkovu bombu. Pak se domácí pokusili o další nápor, ten však otupilo vyloučení Ondřeje, během nějž si v útočném pásmu klestil cestu Pavelek, objel i Mezina, ale jeho střela našla jen Gýnu stojícího na brankové čáře. Odražený puk však na místo určení dopravil i s dávkou štěstí všudybyl Melenovský - 0:2. Ani tahle branka domácí tým nezlomila, ačkoliv jejich aktivita oproti první třetině byla možná poloviční. Nejviditelnějším článkem budějovické ofenzivy bylo jako tradičně duo Ondřej - Mrázek, šance obou však skončily střelami po ledě a s těmi si Vojtek věděl rady. Za jeho záda se tak kotouč podíval až ve 33. minutě, kdy v přesilové hře pálil silák Jasečko, a jeho odraženou střelu dopravil do sítě důrazný Ondřej - 1:2. Zbytek třetiny se odehrál převážně na polovině Moravanů a to hlavně proto, že Pletka si podvakráte popletl hokej s judem a soupeře nejprve přidržel a pak podrazil. Přesilová hra však domácím přinesla pouze náběh na infarkt, to když snad vteřinu před vypršením druhého dějství trefil Bartoš po přihrávce Kristka tyč.

V poslední části už se v budějovické hale nehrál hokej extraligové úrovně. Už ve třetí minutě této části napřáhl v přesilové hře od modré Robert Procházka, vymetl pavoučí rodinku s růžku branky a taktéž vymetl nešťastného a po velkou část zápasu mrznoucího brankáře Mezina - 1:3. Naději dala domácím vyoká "kriminalita" Třineckých, ale 42 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3 zakončil rozhodčí Homola, který vyloučil šokovaného Ondřeje, oficiálně za držení hole, neoficiálně bůhví proč. Jihočeši od této chvíle nepředvedli vůbec nic a taktika Třince - vyrážet do rychlých brejků - slavila vítězství. Poslední zářez si na pažbu udělal Janků, který po hrubce Čecha napálil Melenovského přihrávku do šibenice Cháberovi svatyně - 1:4. Zápas tak skončil možná až příliš krutou porážkou nebohých barážových aspirantů. Třinec demonstroval svou pohodu před blížícím se play-off a s instinktem zabijáka trestal každé zaváhání křečovitých Jihočechů.

29  Jaroslav Kristek   útočník   6 střel
37  Zdeněk Ondřej      útočník   4 střely (1 branka)
38  Stanislav Jasečko  obránce   4 střely
 7  Tomáš Jakeš        obránce   4 střely
19  Radek Bělohlav     útočník   3 střely (1 tyč)
20  Petr Sailer        útočník   3 střely
27  Vladimír Gýna      obránce   2 střely
12  Peter Bartoš       útočník   2 střely (1 tyč)
21  Ladislav Kolda     obránce   2 střely
31  Ivo Kotaška        obránce   1 střela
13  Martin Štrba       útočník   1 střela
 9  Josef Jindra       obránce   1 střela

19  Zdeněk Pavelek     útočník   4 střely
 5  Marek Melenovský   útočník   3 střely (1 branka, 1 tyč)
41  Rostislav Martynek útočník   2 střely
17  Petr Jančařík      obránce   2 střely
23  Jiří Polanský      útočník   2 střely
98  Robert Procházka   obránce   2 střely (1 branka)
18  Marek Zadina       útočník   1 střela (1 branka)
89  Richard Bordowski  útočník   1 střela
 8  David Všetečka     obránce   1 střela
91  Richard Král       útočník   1 střela
10  Pavel Janků        útočník   1 střela (1 branka)

Zásahy brankářů

33  Jan Chábera      České Budějovice   4 zásahy  1 gól    80,0% úspěšnosti
30  Andrej Mezin     České Budějovice  10 zásahů  3 góly   76,9% úspěšnosti
56  Martin Vojtek    Třinec            37 zásahů  1 gól    94,9% úspěšnosti
Ladislav Kolda (Budějovice): Chtěli jsme začít doma lépe než proti Vsetínu. Vytvořili jsme si tlak, ale dostali jsme laciný gól po střele z úhlu a naše aktivita šla poté dolů. Do konce zápasu jsme si už nevytvořili žádnou přesilovou situaci, z níž bychom skórovali, přestože jsme vícekrát měli početní výhodu. Třinec hrál výborně z obrany na brejky, my jsme dnes asi pohřbili naději uhrát třinácté místo. Mezina jsme střídali proto, abychom si ho šetřili do dalších utkání.
Pavel Marek (Třinec): Musím poděkovat mužstvu za perfektně odehrané utkání z obrany. Zápasu jsme přikládali mimořádný význam a jsem rád, že jsme dokázali zvítězit a potvrdit zlepšenou formu. Jde nám o umístění v tabulce, nechceme jít do play off ze zadních pozic a dostat za soupeře Pardubice nebo Spartu, s nimiž je těžké se prosadit.