13.12.2002, David Lukeš, Aleš Rod

CEB-TRI 5:4p: Bod navíc vystřelil Babka

Utkání, které bezpochyby muselo svým průběhem nadchnout, dokázali hokejisté HC ČB na svojí stranu převrátit alespoň v prodloužení. Jihočeši dvakrát vedli o dvě branky, ale o vedení přišli. Bod navíc získal pro své barvy Daniel Babka střelou v 63. minutě, když využil třetí budějovickou přesilovku v zápase. Kuriozitou střetnutí byly tři neuznané branky domácích.
Do zápasu vstoupili lépe domácí borci, hned v první minutě likvidoval střelu Míky třinecký Horčička. O chvilku později byl vyloučen obránce Slavík a Třinec mohl ukázat jednu ze svých silných stránek. Gól však nepadl, za zmínku stojí snad jen střela prozatímního krále kanadského bodování Richarda Krále, která jen těsně minula branku. V 7. minutě si výhody hráče v poli užili i domácí, to když vysokou holí fauloval Pletka. Hned po vhazování dorážel střelu Štrauba s chutí hrající Slavík, ale Horčička byl pozorný. Vyhozený kotouč domácí zavézt do útočného pásma nedokázali a Pletka naskočil na led až po čistých dvou minutách. Vlažná atmosféra v hledišti jakoby se promítla i do hry. Nezáživný hokej dostal náboj, až když se na časomíře rozsvítil čas 12:01. Nahrávku Žabky převzal na útočné modré exhradečák Marek a našel Pavelka, jenž bez přípravy prostřelil Hudáčka – 0:1. Za čtyřiačtyřicet vteřin se jihočeští příznivci radovali z vyrovnání, avšak Turek dosáhl branky bruslí. V 18. minutě už ale Turkova formace docílila branky nejen regulérní, ale navíc i pohledné. Centr útoku poslal kotouč do jízdy Bartošovi a ten si Horčičku vychutnal kličkou do bekhendu – 1:1. V poslední minutě prvního dějství se pěkně uvolnil Michálek, Horčičku ale nepřekonal. Zanedlouho se strhla šarvátka mezi třineckým raubířem Ivanem a slovenským Jihočechem Jasečkem. Oba dostali dvě minuty za hrubost, Ivan „vyfasoval“ další menší trest za vysokou hůl. No a když to vypadalo, že do šaten se půjde nerozhodně, zmocnil se puku Turek, objel branku, Markovi mazácky nasadil „jesličky“ a jeho následující střelu dorazil bez problémů Slavík – 2:1. Do konce třetiny chyběly pouhé dvě vteřiny!

Českobudějovická aréna s jednobrankovým náskokem ožila, což mělo na hráče pozitivní vliv. Ihned v začátku druhé třetiny měl opět příležitost Míka, ale nedal. Posléze na trestnou lavici usedl třinecký Hašek, uštědřil totiž Ondřejovi parádní „sekeru“. Za minutu mohl svého činu litovat, protože Babka přihrál Štrbovi, který místo střely nádherně vybídl ke gólu Turka –3:1. Českobudějovických bylo rázem plné hřiště. Ve 26. minutě vychytal Suchánka Horčička. V totožných šedesáti vteřinách se Robovy hokejky odmítl pustit Jančařík, což samozřejmě znamenalo dvouminutový trest za držení hole. Přesilovka nabídla bohužel jen jednu zajímavou kombinaci – z chytré přihrávky Bartoše napříč třetinou vypálil tvrdě Štrba, ale trefil jen postranní síťku soupeřovy klece. Ve 29. minutě z nenápadné akce hosté snížili. Malinský nahazoval před branku puk, jímž vybízel clonící spoluhráče k teči. To se sice nestalo, ale kotouč se stejně objevil v síti - 3:2. Ve 32. minutě na sebe po předcházející šanci domácího Procházky na druhé straně upozornil Král. Jeho „jedovku“ ale Hudáček pokryl. Potom v pásmu domácích roztočila pravý kolotoč řada Martynek – Marek – Pavelek a vynutila si přesilovou hru, fauloval Procházka. Když se po skončení trestu domácí forvard vrátil na led, vybojoval puk a od zadního mantinelu nahrál před bránu Míkovi. Ten se nemýlil – 4:2. Úspěch sklidil dvojnásobný aplaus, protože Horčičku v brance vystřídal exbudějičák Michal Mařík! Za necelou minutu lovil puk ze sítě pro změnu domácí Hudáček – asistenci Pletky a následný samostatný nájezd přetavil v gól Pavel Janků a snížil – 4:3. O pár vteřin později betonem chytil Mařík stoprocentní gólovku Bartoše. Ve čtyřicáté minutě se mezi tři protihráče pustil Štraub. První střelou trefil Maříka a z dorážky skóroval. Ani jeho radost však netrvala déle než pár vteřin, první střela údajně strážce třinecké svatyně zasáhla do přilby. Tribuny si na sudího Bolinu zakřičely podruhé, ani teď to však nebylo naposledy.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili hokejisté z Českých Budějovic přesilovkou, ještě v prostřední části stihl vyloučení Houdek. Na ledové ploše se nerovnoměrnost sil neprojevila. V pětačtyřicáté minutě nahrál Král Pletkovi, ten objel branku, ale Hudáčka nepřelstil. O chvilku později Štraub vypálil od modré a Maříkovi jen tak tak neprošel kotouč mezi nohama. Devětačtyřicátá minuta zápasu byla ve znamení vyrovnání. Ihned po Meluzínem vyhraném vhazování střílel Hašek – 4:4. V 51. minutě se opět ukázal Král. Učebnicovým napadáním ve vlastním oslabení obral o kotouč Slavíka, kterého se navíc parádně zbavil a po jeho nahrávce vyprášil Pletka Hudáčkův pravý beton. V závěru početní převahy nedosáhl na Štrbovu vtipnou přihrávku osamocený Bartoš. Zanedlouho Jasečkova bomba od modré čáry málem prostřelila mantinel, ale co to bylo platné, když mířil vedle. Následná akce brankou skončila, jenže pro údajnou nedovolenou hru vysokou holí sudí Bolina potřetí rozpažil. Kluziště se na několik minut proměnilo ve smetiště… Když se znovu začalo hrát, dostal za nesportovní chování osobní desetiminutový trest třinecký zadák Žabka. Z mnoha úst „vylétla“ slova o jasně viditelné snaze kompenzovat předchozí rozhodnutí. Závěr třetí třetiny se odehrál bez větší šance.

V prodloužení byl po čtyřiceti vteřinách za hákování vyloučen hostující Marek, čehož při přesilovce využil Babka. Jeho bombu Mařík, ještě navíc se zakrytým výhledem, nemohl chytit – 5:4. Naši hráči tak dokázali ve svůj prospěch zužitkovat už čtvrté prodloužení, což se letos žádnému dalšímu extraligovému celku nepovedlo. V utkání, ve kterém diváci viděli dvanáct (!!!) branek, však Jihočeši porazili třinecké Oceláře „pouze“ 5:4 v prodloužení.

Václav Červený (České Budějovice): "Byli jsme svědky vyrovnaného souboje. Problém vidím v tom, že jsme dvakrát při dvougólovém vedení nedokázali soupeře dále přehrávat. Vždy po taktických chybách jsme naopak Třinecké pustili na dostřel. V prodloužení to byla spíše otázka štěstí."

Pavel Marek (Třinec): "Vstup do utkání nám vyšel dobře, za stavu 1:0 jsme ale nepochopitelně otevřeli hru. Po hrubých chybách jsme byli okamžitě potrestáni, a pak jsme jen dotahovali. Z tohoto pohledu je získaný bod velice dobrý."