05.02.2005, Tomáš Zetek

CEB - UNL 5:3 - Nádherná podívaná se sladkým koncem pro Jihočechy

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Nádherné utkání extraligové úrovně mohli shlédnout v sobotu vpodvečer diváci v zaplněné Budvar Aréně. Souboj titánů mezi Ústeckými Lvy a Českými Budějovicemi připomínal předčasné finále. Strůjcem domácího vítězství se stal jihočeský poklad Václav Prospal, jenž si v zápase připsal čtyři gólové asistence.
Nasazení, bojovnost, krása, hokejové umění, branky... To je sen každého hokejového fandy. Tyto všechny věci, které dělají hokej hokejem, se sešly v po střechu zaplněné Budvar Aréně při utkání prvního s druhým celkem prvoligové tabulky. Kromě těchto by se dalo najít mnoho dalších superlativů. Prostě kdo neviděl, neuvěří. Od úvodního vhazovaní se do sebe obě mužstva doslova zakousla a nedarovala si jediný centimetr ledu. Jako první se osmělili domácí a hned z toho vzešlo založení brankové listiny. Premiérová střela Jihočechů se zatřepotala v síti po stodvacetišesti sekundách hry. V tandemu s Václavem Prospalem se naprosto neohroženě vrhl do útočného pásma po chybě Drábka raketový Radek Dvořák, jemuž prvně jmenovaný lahůdkovou zadovkou předložil kotouč. Edmontonský útočník si pochopitelně před odkrytou klecí věděl rady - 1:0. Ochozy poprvé vybuchly nadšením. Vedení domácích však netrvalo dlouho. Lvi rozhodně nejsou celkem, který by po inkasované brance propadal skepsi nebo složil hlavu do dlaní. Ani ne čtyři minuty po úvodní trefě vyrovnal Daniel Hodek, když v krkolomné pozici usměrnil do sítě ostrou Pavlišovu příhru z rohu kluziště - 1:1. Diváci se při sledování hry rozhodně nenudili. Pohledný, rychlý hokej nahrával efektním souhrám, v nichž se oba celky předháněly. Nechybělo ani dunění mantinelů, což už tak skvělou atmosféru jen zlepšilo. Té bohužel velmi často podléhal hlavní rozhodčí, což se nelíbilo jak aktérům, tak samotným divákům. Další neuvěřitenou akci předvedl opět Václav Prospal. Vykličkoval z rohu a předložil touš před branku, kde tísněný Martin Štrba jednoručným bekhendem zasunul za strážce hostující svatyně - 2:1. Hned vzápětí to mohlo být již o dvě branky, ale Havelka z asistence Vampoly zblízka prověřil jen kvalitu Sáblíkovy masky. Bez práce nebyl rozhodně ani Jan Chábera v brance domácích, ale žádný z útoků, které byly na jeho klec podniknuty, nepřinesl stoprocentní gólovou šanci. Poprvé se tedy šlo do kabin za těsného vedení Jihočechů.

Do druhého dějství přivítal Severočechy obránce Martínek, jenž si drze vybruslil až mezi kruhy, kde natáhl ke své pověstné dělovce. Kotouč letící takřka nadzvukovou rychlostí se jen těsně mezi tři tyče nevešel. Okřídlené "nedáš - dostaneš" platilo tentokrát naprosto do puntíku. Z protiútoku našel Fink před brankou Davida Pazourka, jenž se utkal s Cháberou v zajímavém souboji. Domácí brankář jeho první pokus rozklekem pokryl, aby následně vytáhl proti dorážce z úhlu parádní akrobatický zákrok. Kotouč směřující pod horní tyč vykopl, po překulení vleže na zádech, levým betonem. Ochozy v tu chvíli propukly v nadšení, které však trvalo jen zlomek sekundy. Pazourkův třetí pokus z mínusového úhlu se totiž od zad zvedajícího se gólmana odrazil za čáru - vyrovnáno 2:2. Na ledě se začalo stále více a více přiostřovat. Dvakrát rychle po sobě odešel za katr ústecký Buďa, jehož neposlušnost domácí využít nedokázali. Ve 26. minutě předvedl první domácí útok další z nekonečné šňůry geniálních spoluprací. Pletka našel nabrusleného Dvořáka, který mohl již střílet, ale po prudkém zabrždění a otočce naservíroval zadovkou Prospalovi, jenž přehodil Sablíka. K radosti ústeckého gólmana se kotouč svezl po horní tyčce. Neustále se hrála naprosto vyrovnaná partie, při níž měli na svém kontě více střel na branku Severočeši. Z ničeho nic ale udeřili ve 28. minutě Českobudějovičtí. A to hned dvakrát. Nejprve si matador Luboš Rob nabruslil po pravé straně až do kruhu pro vhazovaní. Když už všichni čekali, že zamíří tísněn Drábkem za branku, vyrukoval na překvapeného Sáblíka přesnou střelou zápěstím, která minula nohy hostujícího beka a zapadla k pravé tyči - 3:2. 22 sekund nato dostal Budvar Arénu do naprosté euforie Václav Pletka. Zkuste hádat, kdo mu přihrával? Ano, není to těžké - Václav Prospal. Zpoza branky našel přesně hůl třineckého útočníka, jenž zvýšil na 4:2. V tu chvíli se utkání zlomilo. Jestliže někdo přemýšlel o tom, zda bude ve druhé polovině zápasu oč hrát, dostal záhy jasnou odpověď. Své galapředstavení okořeněné gejzírem hokejové chytrosti a umění zakončil Václav Prospal, když se ve vlastním oslabení utrhl spolu s Radkem Dvořákem. Anaheimský útočník na desetinku sekundy přesně načasoval v nájezdu dvou na jednoho přihrávku na své dlouhovlasé dvojče, které určilo podobu skóre po čtyřiceti minutách - 5:2. Do konce prostředního dějství byla k vidění ještě řada šancí. Ty největší přišly z holí ústeckých. Na Cháberu ale nevyzrál Sýkora ani natřikrát dorážející Koudelka, proti němuž zachránil domácí gólman situaci hbitým přemístěním a následným rozštěpem.

Stejně jako v předcházející třetině, i ve části třetí domácí nezachytili nástup Severočechů. Svůj první gól v ústeckém dresu si připsal Jan Klobouček, jenž překvapil strážce domácí svatyně nahozením zpoza branky. Neposlušný kotouč se od Cháberovy výstroje odrazil za čáru - 5:3. Smolný gól předznamenal vývoj posledních minut. Ačkoli to asi nebylo v plánu, svázala se hra obou celků taktikou. Přesto se domácí několikrát nevyvarovali bezhlavého útočení, a soupeř se tak často dostával do přečíslení. Lvi však naráželi na Jana Cháberu, který ukázal, že se rozhodně nechce vzdát své pozice ve prospěch uzdraveného Romana Turka jen tak. Šance Pazourka či Finka zneškodnil s lehkostí. Jihočeši hnáni výtečným publikem přežili bez jakékoliv úhony oslabení, při němž odpočíval za katrem Kotaška. Severočeši dokonce několikrát v početní výhodě vyhodili na zakázané uvolnění. Jejich sen o bodovém zisku na jihu Čech se pomalu ale jistě rozplýval. Svižné tempo z ledu nevymizelo ani v závěrečné fázi utkání. Navzdory tomu bylo stále častěji k vidění pošťuchování a škádlení. V 54. minutě mohl zatlouci poslední hřebíček do ústecké rakve Štrba, ale po rychlém průjezdu útočným pásmem pouze rozezvučel tyčku Sáblíkovy branky. Pár okamžiků na to se dostala ke slovu opět okulahodící kombinace dua Prospal - Dvořák. Prvně jmenovaný přihrával zpoza branky, v níž byl však připraven Sáblík, jenž vytlačil ramenem Dvořákův pokus. Jedna z posledních ústeckých příležitostí na zvrat utkání přišla necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou. Obrovské šance ale doslova spálili Sýkora s Buďou. To již trenér Hynek odvolal brankáře a Severočeši zkoušeli přízeň pověstné paní Štěstěny v šesti. Nic, co by jen zdánlivě nasvědčovalo pohnutí skóre, se však nestalo. I přesto se ještě několikrát diváci s nadšením zvedali ze sedadel. To když v těsné blízkosti Chábery rozhodil rukama hostující Buďa, na jehož chování velmi impulsivně reagoval Kotaška, který rozdal karty v boxerském souboji, po němž se paradoxně vůbec nevylučovalo. V utkání třikrát pykající Buďa si pravděpodobně chtěl mermomocí vymodlit čtvrtý dvouminutový trest. Po dalším najetí do českobudějovického gólmana vytekly nervy pro změnu Ferencovi. Ten se s neposlušným hráčem hostí střetl za brankou. Ač v sevření dvou mužů v pruhovaném, dokázal Kanaďan trefit alespoň jednou ranou Severočecha, který si ani tentokrát nevysloužil další trest. Samotný závěr utkání měli pevně ve své moci domácí borci, jimž aplaudovala ve stoje celá Budvar Aréna, včetně pár desítek ústeckých příznivců. Ti po skončení zápasu sportovně pozdravili domácí fanoušky, kteří jim skandováním přátelsky odpověděli. Dlouho po závěrečné siréně ještě na českobudějovickém zimním stadionu neutuchala erupce radosti v podání výtečného publika.

Václav Kočí
Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme vyhráli a odskočili jsme. Atmosféra byla skvělá a já jen doufám, že to takhle bude i v play-off. Zápas se podle mého názoru zlomil v momentě, kdy jsme vstřelili tři rychlé branky ve druhé třetině. Pak jsme trochu polevili a soupeř ožil. Chvílemi jsme byli zatlačeni v defenzívě, ale utkání jsme zvládli i přesto, že jsme dohrávali na čtyři beky."

Pavel Hynek, trenér HC Slovan Ústí nad Labem: "Na úvod bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství. Myslím si, že byly lepším týmem a vyhráli zaslouženě. Nepodařilo se nám pokrýt první útok, který prakticky rozhodl utkání. V momentech, kdy se lámal zápas, nás Budějovice dokázaly dostat pod tlak, což bylo asi rozhodující. My nejsme mužstvo, které by vyhrávalo zapápsy nějakou agresivní hrou. Zranění Martínka a Gřegořka bylo pochopitelně naprosto nezaviněné."