07.01.2003, David Lukeš, Radek Vokál

CEB-VSE 2:4: Vsetín bez Hudlera zvítězil i v Budějovicích

Šestizápasovou vítěznou sérii Jihočechů přijel do Budvar Arény ukončit Vsetín. Tomu Hudlerova absence vůbec nevadí a vyhrál už potřetí v řadě. O všem rozhodla první třetina, kterou Valaši vyhráli 3:0. Míka se Suchánkem dokázali vykřesat naději, ale v poslední minutě pečetil při budějovické hře bez brankáře vsetínský Demel.
Zápas byl dodatečně kontumován ve prospěch HC ČB poměrem 5:0. Důvodem byl neoprávněný start útočníka hostí Tomáše Vaka, který v předchozím kole dostal tzv. trest ve hře při domácím utkání s Havířovem. Zmíněný trest znamená automatický stop až do disciplinárního řízení, které následuje. Chyby se dopustil vedoucí vsetínského mužstva, když Vaka napsal do zápisu k utkání. Zde je původní reportáž:

Budějovický celek se na přelomu roku rozjel ke skvělé sérii a tak jeho fanoušci očekávali útočnou smršť okořeněnou důležitým vítězstvím. Hosté je však vyvedli z omylu už (a především) v úvodní třetině. Vsetín avizoval dopředu agresívní hokej a lež to rozhodně nebyla. Utkání sice začalo šancemi na obou stranách (Rob, Škoda - Polák), pak se ale taktovky chopili překvapivě Valaši. Hodně jim k tomu pomohla nedisciplinovanost domácí obrany, která si proti nebezpečným výpadům Vsetínských dopomohla dvěma fauly. Na trestnou lavici si po pěti minutách hry šli odpočinout Procházka a Jasečko, hosté nabídnutou výhodu dokázali využít. Po rozebrání bránící trojice skóroval Kuboš - 0:1. Kdo čekal, že bude následovat mohutný tlak s cílem vyrovnat, mýlil se. Vsetínští pokračovali v aktivní hře. V 10. minutě si opět pohráli s domácí defenzívou a Vak neměl moc problémů, aby zvýšil na 0:2. Domácí se z tohoto šoku nedokázali do konce třetiny probrat. Hosté ještě do přestávky v přesilovce nastřelili tyčku, těsně před sirénou pak zvyšoval Ambruz střelou, která rozhodně nechytatelná nebyla - 0:3.

Pro Jihočechy to znamenalo dokonalé k.o., s výsledkem se však smířit nehodlali. Od začátku druhého dějství zatlačili hosty do místy drtivého presu, ti se často bránili pouze fauly (ve 2. třetině 4x) a vyhazováním na zakázané uvolnění. Nevózní Jihočeši si dlouho s tuhou obranou soupeře nevěděli rady. Pomohl jim až nápor v polovině utkání. Hlavní rozhodčí Venglář avizoval trest vsetínského hráče, ale nakonec se nevylučovalo. V nastavené výhodě napálil odražený puk do sítě Míka - 1:3. To vlilo novou krev do žil jak domácím borcům, tak i publiku, které bylo do té doby značně zkoprnělé. Před koncem třetiny ještě zahrozili Rob se Suchánkem, skóre se však už neměnilo. Hosté se přitom v závěru prostředního dějství museli bránit v kritické chvilce dvojnásobnému oslabení, které bylo rozděleno sirénou.

V úvodu poslední třetiny hosté úspěšně přečkali domácí přesilovku, čímž vzali nadlouho soupeřovi vítr z plachet. Jejich houževnatý odpor slavil úspěch do 49. minuty. Při hře 4 na 4 Štraub nahrál najetému Suchánkovi, jenž propálil výborného Biegla a přinesl novou naději budějovickému úsilí - 2:3. Jako živou vodou pokropení Jihočeši se vzepřeli k závěrečnému náporu. Chybělo jim i pověstné štěstí, ve zlých chvilkách podržel své spoluhráče Biegl - nájezd po tradičním budějovickém signálu neproměnil Štraub (o centimetry vedle), Barinka (rána od modré do tyče), neprosadil se ani Bartoš (sám před Bieglem, ale střela vedle). V závěru zápasu se hra hodně kouskovala. Hosté vysunuli svojí obranu do středního pásma a unavené Jihočechy častovali nebezpečnými brejky. Dvě minuty před koncem budějovičtí riskli power-play. Dostali svého soupeře do klinče, byli i blízko vyrovnání, kdy zmatek před Bieglem přerušil hlavní sudí pro vysokou hůl vsetínského obránce. Budějovičtí ale "honili Bycha" pozdě. Za tristně odehraný úvod je potrestal Demel gólem do prázdné sítě - 2:4.

Po úspěšné sérii tak přišlo vystřízlivění v podobě další domácí prohry. Hosté si tři body zasloužili za vynikající úvod a obrovskou vůli, s níž přečkali následující drtivý domácí nápor. Pro budějovické byl zápas varováním - cesta do play-off bude ještě hodně trnitá.

Nejlepší hráči: Škoda - Biegl, Stantien.

J. Pouzar (HC ČB): "Před zápasem jsme hráče nabádali, aby ani v koutku duše nepodcenili soupeře, který je týmem bojovníků jdoucích za pukem a schopných překousnout hokejku, jen aby uhráli výsledek. První třetina ale byla strašná, možná sehrála své i únava. Ve druhé jsme měli šancí mraky, i ve třetí části jsme hráli lépe, ale měli jsme méně štěstí než Vsetín."
J. Neliba (Vsetín): "Věděli jsme, že nás čeká důležitý zápas a dobře se na něj připravili. Po dlouhé jízdě autobusem jsme nemohli být tak pohybliví jako domácí, proto jsme nepodcenili ani intenzitu rozcvičky. O výsledku rozhodla první třetina, jsme rádi, že vezeme tři body."