13.02.2004, Tomáš Kučera, Milan Šebesta

CEB-VSE 4:4: Nečekané z mrtvých vstání

Taková atmosféra jaká zavládla v Budvar Aréně po srovnávacím gólu se jen tak nevidí. Domácí prohrávali již 0:4, ale díky velké bojovnosti srovnali na 4:4. Dvě branky vstřelil kapitán mužstva Martin Štrba. Neuvěřitelný výkon ocenili fanoušci bouřlivými ovacemi. Domácí tak ukázali svoji vnitřní sílu, a že se o body dokáží rvát až do poslední chvíle.
Utkání pravdy, boj o přežití, poslední možnost - tak titulovala média bitvu mezi Českými Budějovicemi a Vsetínem, leč hned první dějství vyvedlo natěšené domácí diváky z růžového pokoje a vykoplo je do té nejčernější kobky. První šance a něco, co by se dalo nazvat nesmělý tlak, předvedli z kraje Jihočeši, ale v 5. minutě chybil Bacul a nabídnutou šanci nemohl nevyužít Vak, zvaný též na jihu neviditelný střelec - podle svého loňského neoprávněného startu. Českobudějovičtí v tu chvíli pustili svou nervozitu z vodítka a výsledkem nemohlo být nic jiného, než vsetínské kousance. Radim Hruška využil rozlehlého prostranství před nešťastným Mezinem ve 13. minutě a velezkušený Jaškin pak v 19, kdy prostřelil štrůdl těl před běloruským gólmanem. Domácí se od prvního inkasovaného gólu na nic nezmohli a ačkoliv bruslili, seč jim síly stačily, jejich snažení vyznělo do prázdna asi jako poslední filmy nejmenovaného vousatého režiséra z Hoštic u Volyně.

Druhá třetina byla z pohledu zaplněných tribun mnohem přijatelnější, nicméně faktem zůstalo to, že jediná střela Vsetína, v prvních deseti minutách této části, skončila opět za zády domácího brankáře, když Selingr ukázal budějovickým střelcům, jaká síla je v jednoduchosti - 0:4. Budějovice pak konečně otevřely střelnici před hostující svatyní, ale místní vládce Biegl ví moc dobře, jak vychýlit mušku nejistých ostřelovačů. V jednu chvíli mu sice po Čechově střele vydatně pomohla tyč, ale co by to byl výborný gólman bez dobře postavené branky. To na druhé straně se ve 30. minutě dostal ke střele Štraub a jen písknutí asistenta rozhodčího značící ofsajd zajistilo, že puk mířící za prokřehlého Mezina nebude gólový. Pro domácí střídačku to však byl impuls ke střídání stráží - smutný Mezin tak přenechal své místo mladičkému Cháberovi. A netrvalo snad ani deset vteřin a tento talentem oplývající junior předvedl, jak se později ukázalo, zřejmě klíčový zákrok utkání proti dorážce uzdraveného Štrauba. Bleskový přesun do té doby jistě zmrzlého brankáře přes celé brankoviště donutil nedávného jihočeského hosta Štrauba k pochvalnému poklepání. A pak se začaly dít věci. Vše začalo nevinně, domácí vyhráli buly před Bieglem, Jasečko krásně projel kolem celého útočného pásma a předložil číhajícímu Mrázkovi puk na zlatém podnose snad i s ubrouskem a zažívací sodou. To probíhala 32. minuta - 1:4. Do konce třetiny pak již domácí dokazovali probouzející se Budvar Aréně, že boj o přežití rozhodně nevzdali. Biegl se musel v brankovišti ohánět jako slavný lovec Pampalíny, aby uhájil svou klec, zato na Cháberu už do konce třetiny neletěla byť jediná střela! Stav se už ale do přestávky nezměnil.

Pokud po první třetině ztratil Vsetín tvář, po druhé ztratil snad i hlavu. Naprostá neaktivita zapříčinila, že domácí si dělali před Bieglem doslova barbecue - Ondřej ani Bělohlav však své šance nepřetavili v gól a tak se urodilo až ve 43. minutě - Štrba viděl, že mu spoluhráči odjíždí střídat a rozjel se do pásma uspořit nějaké minuty. Jeho nečekaná střela švihem pak poprvé v zápase nechala vzpomenout, že i Biegl je jen brankář a zkrátka nemůže chytit všechno - 2:4. Tento gól pak strhl lavinu a vesměs mladá vsetínská sestava si s ní nevěděla vůbec rady. Kristek, Ondřej, Mrázek a mohl bych jmenovat dál a dál, to jsou jména, která mohla být napsána u třetí branky, ale Biegl se několika skvělými zásahy omluvil za svou předchozí nekoncentrovanost. Na straně druhé pak mrznoucí Chábera měl nějakou činnost jen při valašských přesilovkách. Ty zůstaly nevyužity, zato při trestu mladého Poláka skvěle secvakla kombinace důrazné dvojky Mrázek - Ondřej a druhý jmenovaný krásným blafákem proměnil zlatoskvoucí příhru prvního - 3:4. V tu chvíli se ze zimní deprese probrala dobře zaplněná hala a hnala nevídaným rykem domácí na zteč. Logickým a zřejmě jediným možným výsledkem pak byl v 56. minutě nepopsatelně precizní gól Štrby, jehož kličky dokonale posadily k zemi i nejlepšího ze vsetínských - Biegla - 4:4. V tu chvíli to vypadalo, že zánovní jihočeská hala snad nevydrží v základech, protože řev běsnících fanoušků nedá se nazvat jinak než frenetický. Co by se dělo, kdyby půl minuty před koncem proměnil svou jedinečnou šanci Kotaška, to nelze zanalyzovat, faktem je, že maličký vsetínský vztekloun Biegl prohru kategoricky odmítl a tak zápas dospěl do prodloužění.

V něm už mocně hnaní domácí němeli dost sil na uzmutí bonusového bodu, i když i tentokrát měli několik šancí, na druhé straně zase neuspěl Vak, proti němuž se postavil čisté konto hájící Chábera. Oba týmy se tak rozešly smírně, ačkoliv toto označení notně kulhá s přihlédnutím k tomu, že se po závěrečném hvizdu strhla bitka, v níž Mrázek nepěkně pomačkal jednoho z nešťastných hostujících obránců, za což inkasoval 5 minut a trest do konce utkání.

29  Jaroslav Kristek   útočník   5 střel
37  Zdeněk Ondřej      útočník   5 střel  (1 branka)
20  Petr Sailer        útočník   3 střely
31  Ivo Kotaška        obránce   3 střely
26  František Mrázek   útočník   3 střely (1 branka)
13  Martin Štrba       útočník   3 střely (2 branky)
 9  Josef Jindra       obránce   3 střely
12  Peter Bartoš       útočník   2 střely
38  Stanislav Jasečko  obránce   2 střely
 4  Roman Čech         obránce   2 střely (1 tyč)
19  Radek Bělohlav     útočník   1 střela
82  Jan Fadrný         útočník   1 střela

5  Pavel Kowalczyk    obránce   4 střely
 7  Alexej Jaškin      obránce   3 střely (1 branka)
10  Josef Štraub       útočník   2 střely
18  Pavel Šebesta      útočník   2 střely
82  Tomáš Vak          útočník   2 střely (1 branka)
11  Pavel Selingr      útočník   2 střely (1 branka)
 9  Roman Stantien     útočník   1 střela
77  Radim Hruška       útočník   1 střela (1 branka)