04.02.2011, David Lukeš

CEB - ZLN 1:2sn - Z vyrovnané bitvy s bodem

Č. B u d ě j o v i c e - Ve vyrovnané bitvě se Zlínem nakonec získali hráči HC MOUNTFIELD jeden extraligový bod. Dlouho se hrálo bez branek, až ve třetí třetině se nejprve dostali do vedení hosté, aby následně vyrovnal lehkou tečí Ptáčkovy střely útočník Pavel Kašpařík. V nájezdové loterii pak měli proti jinak výborně chytajícímu Kovářovi více štěstí a umu na svých holích Zlínští a vítěznou trefou Rachůnka vybojovali druhý bod.

Oba dnešní soupeři sice nemají bezprostřední starosti s postupem do play-off (lépe řečeno alespoň do jeho předkola), o bezstarostnou selanku se přesto nejednalo. Domácí MOUNTFIELD hájí šestou příčku zaručující přímý postup, přičemž si stále pomýšlí na vyšší příčky, jež okupují Zlínští a jež zaručují právo začínat čtvrtfinále doma. Důležitosti zápasu odpovídal jeho celý průběh, jenž čítal 65 herních minut.

Pokud jsou góly kořením hokeje, mohlo by hokejový guláš podávaný na začátku zápasu oběma týmy povečeřet i nemluvně. Precizní a důrazná defenzíva z obou stran působila jako důsledný insekticid na střelecké mušky útočníků. Tři přesilovky - dvě na straně Jihočechů, jedna v podání Moravanů - spíše útočícím snahám uškodily, neboť více se při nich hrálo mimo obranné pásmo oslabeného týmu. První vyloženou šanci si vypracoval až ve 14. minutě domácí Milan Gulaš, jenž po vyjetí od pravého mantinelu mezi kruhy ovšem trefil jen vnější tyčku. V závěru třetiny se do dvou vyložených pozic dostal zlínský Roman Vlach, ovšem domácí fantóm Jakub Kovář ho vychytal.

Při svém druhém výpadu pár vteřin před sirénou byl Vlach faulovaný, takže Berani začali druhou třetinu přesilovkou. Hned po ní si výhodu jednoho muže na ledě při vyloučení Vykoukala zopakovali. V přesilovkách se opět prezentovali marně, byť jedna třpytivá výjimka se našla. Ve 27. minutě na sklonku Vykoukalova trestu vtipně křížnou přihrávkou přes brankoviště vyzval Rachůnek ke skórování volného Důrase. Ten pohotově mířil do odkryté branky, ovšem na lajně fantasticky máchl lapačkou Kovář a jistý gól chytil.

Dvě oslabení v úvodu druhé dvacetiminutovky Jihočeši tedy přežili, ovšem dlouhé minuty ve čtyřech jakoby MOUNTFIELDU vzaly vítr z plachet. V prostředním dějství měl navrch Zlín. Přestože se šance na obou stranách přes důsledné obrany rodily jen těžko, vypadali Valaši opticky nebezpečněji. A ve 36. minutě byli hosté k brance opravdu blízko. Poprvé v zápase jedna z obran vyloženě propadla. Petr Leška dostal přihrávku do jízdy a upaloval sám na Kováře. Zakončení z úhlu do Kovářova klína ovšem šanci na úspěch mít nemohlo.

Ve třetím pokračování domácí přidali a hned ve 41. minutě se zleva na Dubu řítil Roman Pšurný, leč ani tato situace po dobrém zákroku hostujícího gólmana změnu skóre nepřinesla. MOUNTFIELD získával víc ze hry a častěji oťukával Dubu ve zlínské brance. Kašpařík a Gulaš ovšem v koncovce selhali. S postupem času zejména Zlínští začali čím dál spokojeněji svírat pomyslného vrabce v hrsti a vsadili především na ubránění cenného bodu. Komplikací se jim stalo vyloučení Martina Hamrlíka v 55. minutě. Přesilovky sice oběma týmům v utkání moc nešly, tato budějovická ovšem přece jen stála za to.

V době, kdy už Hamrlík stepoval u dvířek na lavici hanby připraven naskočit zpátky na led, se před Dubou strhlo ofenzívní tornádo, ovšem hostující brankář s notnou pomocí své obrany odolal. V tomto momentě platilo kruté nedáš - dostaneš. Prakticky z protiútoku se dorážkou Balánovy střely prosadil Peter Sivák, a to v době, kdy na ukazateli svítil čas 57:18 - 0:1! Jihočeši tak měli necelé tři minuty se z těžkého direktu zvednout. Budějovická střídačka začala hrát vabank. Už v čase 57:44 si vzala time-out a po něm poslala do pole šest hráčů.

Štěstí v tomto případě přálo odvážným. Už o čtrnáct vteřin později hala vybuchla nadšením, když se šťastnou tečí Ptáčkovy rány od modré prosadil Pavel Kašpařík - 1:1. Budějovické vstřelená branka zázračně nakopla a mohli dokonce strhnout zápas na svou stranu ještě před třetí sirénou. V 59. minutě se totiž stal nešťastným hrdinou Jakub Langhammer. U pravé tyčky ho ve stoprocentní šanci vychytal Duba. O pár vteřin později při souboji u hrazení do něho tvrdě zajel hostující Tomáš Sýkora, ovšem tak nešťastně, že náraz šel nejen rameno na rameno, ale i koleno na koleno. Budějovický forvard odstoupil ze zápasu úplně, Sýkora pak na dvě minuty za faul kolenem.

Jihočeši zranění svého spoluhráče nepotrestali jak ve zbytku základní hrací doby, tak v 79 vteřinách v prodloužení, do nichž se Sýkorův trest přenesl. Nastavený čas žádnou divočinu nepřinesl, zejména hosté se snažili kontrolovat hru tak, aby se střelecké manévry nekonaly. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V prvních třech sériích se trefili hostující Leška a budějovický Šimánek. Muselo se tak nastavovat. Lešku ve čtvrté sérii Kovář vychytal a rozhodnutí tak měl na holi rovněž repetent Šimánek. Budějovický šikula měl tentokrát smůlu, když trefil horní tyčku. V následující odvetě Milan Gulaš nedokázal odpovědět na úspěšný pokus Ivana Rachůnka a tak se z veledůležitého dvoubodového zisku z ledu Budvar arény radují Berani ze Zlína - 1:2.

Peter Sivák

František Výborný (HC MOUNTFIELD): "Bereme to tak, že jsem získali bod v těžkém utkání, které v mnoha aspektech připomínalo play off. Hosté hráli disciplinovaně, byli nebezpeční v útoku a nepustili nás do hry, kterou jsme v předchozích zápasech doma předváděli."

Rostislav Vlach (Zlín): "Oba týmy hrály velmi dobře v defenzivě a výborné výkony podali oba brankáři. Našim cílem bylo získat alespoň bod, což se nám podařilo o jeden navýšit, i když trochu se štěstím."