27.11.2011, Miroslav Mayer

CEB- ZLN 3:2 - Oslava Františka Ptáčka vyšla na výbornou

Č. B u d ě j o v i c e - Hokejisté HC MOUNTFIELD dali nejlepší dárek svému kapitánovi k jeho jubilejnímu zápasu, když na svém ledě porazili souseda z tabulky PSG Zlín těsně 3:2. Domácí ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:0 a vypadalo to, že si budou moci konec utkání vychutnat. Zlínu se povedlo dát branku a v závěrečném power- play přidali hosté i druhou branku. Víc jim vynikající Jakub Kovář nedovolil a Jihočeši tak mohou slavit zisk dalších bodů.

Do utkání vstoupili aktivněji Zlínští. Dobře si byli vědomi nepřesvědčivých výkonů MOUNTFIELDu po reprezentační přestávce a s vědomím, že vstřeleleným gólem by značně srazili budějovické sebevědomí, se od úvodního buly pustili do útočení. Několik náznaků šancí a přesilovka, to byl výsledek aktivity Beranů v prvních třech minutách. Jenže rychle šel na trestnou i Veselý a byť Jihočeši první početní výhodu nevyužili, chytili rytmus a hru minimálně vyrovnali.

Důležité okamžiky přišly v 8. a 9. minutě. To nejprve usedl za katrem Radek Míka. 32 vteřin nato ho následoval po zbytečném podražení ve středním pásmu Tomáš Linhart a MOUNTFIELD měl k dispozici pohádkovou výhodu - 88 vteřin dvojnásobné přesilovky. Už po pěti vteřinách jí využil dorážkou Kotalíkovy rány od modré Milan Gulaš - 1:0. Úvodní trefa ještě více rozehřála čepele budějovických bruslařů a ti začali být lepším týmem. Ve 14. minutě zabojoval u mantinelu v útočném pásmu Jiří Šimánek, který odolal nespočtu ataků, udržel puk a nakonec ho naservíroval na modrou čáru - tam napřáhl René Vydarený a Budvar Aréna jásala podruhé - 2:0. Do kabin mohli jít domácí ještě veselejší, když se sám na Sedláčka řítil Sailer, ovšem jeho pokus zápěstím šel těsně vedle.

Herní pohodu si MOUNTFIELD přenesl i do druhé třetiny. Obléhal Sedláčkovu branku a výsledkem bylo několik střeleckých pokusů i vyloučení Lukáše Gavlase. Solidně sehraná přesilovka přinesla nebezpečné situace ve zlínském brankovišti, avšak uhodilo až ve 30. minutě a to paradoxně ve chvíli, kdy hráli Jihočeši naopak oslabení. Výborné napadání vyneslo kotouč na hůl do ideální pozice Aleši Kotalíkovi, jenž se sám před Sedláčkem nemýlil - přesnou střelou ke vzdálenější tyči navýšil vedení na 3:0.

Sympatické na Jihomoravanech je, že ani při relativně vysokém vedení domácích utkání nezabalili. Začali chodit zarputileji do osobních soubojů a zvýšenou aktivitou otupili budějovický tlak. Ve zbylém průběhu druhé třetiny se šance vytratily, naopak přibylo drobných šťouchanic, v nichž vynikali především Kranjc s Čajánkem. Co ale bylo důležité, MOUNTFIELD si přenesl důležité tříbrankové vedení i do poslední třetiny.

Do třetí třetiny vstoupili domácí Jihočeši aktivně pod heslem, že nejlepší obrana je útok. Hosté se pochopitelně museli do útočení také tlačit a výsledkem byla atraktivní podívaná, kdy se hra přelévala ze strany na stranu a oba brankáři byli v náležité permanenci. Ondráček s Ptáčkem se zastřelovali, Veselý pak mířil přesně, ale Kovář vyrazil. Ve 48. minutě jeli dva na jednoho Kotalík s Gulašem, ale připsat si druhý zápis do střelecké listiny odmítl druhý jmenovaný, když za sebou nechal puk.

V poslední desetiminutovce hostům najednou narostla křídla a po jednom průletu putoval na trestnou lavici Jan Novák. Přesilovou hru v 56. minutě využil šikovným nájezdem před branku a přesnou střelou Petr Holík - 3:1. Zlínské branka ještě více posílila a vyvinuli na budějovickou branku tlak. Dvě minuty před koncem při hře 4 na 4 odvolali Sedláčka a v následné power-play 33 vteřin před koncem snížili, když Leškovu střelu z levého kruhu před Kovářem tečoval Bedřich Köhler - 3:2. Pokud by hostům zbývalo víc času, byl by závěr určitě hodně dramatický. Zbylou půlminutku si ale Jihočeši pohlídali a dva venkovní neúspěchy v řadě napravili tříbodovou domácí výhrou.

Petr Zámorský

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): "Soupeř byl kvalitní a hned v první třetině měl několik šancí. Kdyby je proměnil, byl by zápas pro nás ještě těžší. Vedli jsme o tři góly a měli jsme si to uhrát jednodušeji. Nakonec jsme museli o výsledek těžce bojovat."

Rostislav Vlach (PSG Zlín): "Utkání bylo podobné jako minule v Budějovicích. Měli jsme víc ze hry, ale nedokázali jsme to vyjádřit střelecky. Povedlo se nám skórovat až v závěru a to už bylo trochu pozdě."