03.11.2006, Filip Junek, Radek Papáček

CEB - ZNO 3:1 - Do Budějovic se pro body nejezdí

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Jihočeši si před reprezentační přestávkou poradili s dalším návštěvníkem Budvar Arény. Bitvu jihu Čech proti tomu moravskému vyhráli díky dvoubrankovému představení Jindřicha Kotrly. HC MOUNTFIELD potvrdil nadvládu nejen na vlastním ledě, ale také v celé soutěži.
První vážnější příležitost v utkání si vytvořila první formace domácího celku. Hudec předložil puk rozjetému Hüblovi, kterého křižoval již pouze jediný hráč Orlů. Centr elitního útoku ale jen vyprášil Trvajovy betony. Navrátilec do znojemské sestavy, Jiří Dopita následně předvedl, jak je důležitý pro hru svého mužstva. Právě při jeho dvou akcích se měl Chábera co ohánět, aby neinkasoval. Nejdříve však zkušený rutinér mezi tři tyče přesně nezamířil a v následné skrumáži před brankou Jihočechů kotouč za Cháberova záda také neprotlačil. V dalším vývoji byl o poznání aktivnější soubor trenéra Jandače, který si vytvořil tři dobré šance. Z trojlístku Hudec – Vak - Vydarený však ani jeden na hostujícího brankáře nevyzrál. Poté Orli zařadili na vyšší rychlostní stupeň, jejich rozjezd ovšem utnul hákováním Růžička. A za vyloučení sparťanského odchovance Jihomorované draze zaplatili. Psala se 16. minuta utkání, když Tomáš Vak křížnou přihrávkou našel Jindřicha Kotrlu, který střelou pod horní tyč překonal lehajícího si Trvaje - 1:0. Na vývoji zápasu posléze již nic nezměnily ani početní výhody po jedné na každé straně, a radostněji tak do kabin odcházeli hráči Mountfiledu.

V úvodu druhé části hráli Znojemští povětšinu času v přesile jednoho muže. Zbytek jedena a půl minutého trestu si odpykával Kotrla a poté usedl za katr i Brabenec. Pavel Selingr nedokázal ke smůle Orlů potrestat Vakovu chybu v rozehrávce a s pokusy Bičánka a Svovody si Chábera také poradil. Přesilové hry pomohly Znojmu dostat se do tempa a to svého soupeře zatlačilo. Ovšem pak se zčista jasna řítil sám na branku českobudějovický Veselý. V tu chvíli ještě Trvaj uchránil své mužstvo od pohromy, totéž se mu ale nepodařilo ve 28. minutě. Diváci v Budvar Aréně měli zřejmě pocit, jakoby se přenesli v čase zpět do první třetiny. Na ledě se totiž odehrála podobná akce, která předcházela prvnímu gólu. A dokonce i se stejným obsazením v hlavních rolích. Druhý střelecký úspěch zaznamenal Jindřich Kotrla a další asistenci si připsal Tomáš Vak - 2:0. Možnost ke zkorigování skóre dostali hosté při vyloučení Nedorosta. Nabídnutého stébla se však Pavel Selingr nechytil a po jeho nedůrazném zakončení se nevedlo ani na protější straně kluziště z trestné lavice se navrátivšímu Nedorostovi. Skóre se v probíhajících okamžicích hry přeci jen měnilo. Na svědomí to měl Peter Pucher, jenž tečí usměrnil nahozený puk od Mojžíše mimo dosah Chábery - 2:1. Vstřelená branka by jistě Znojemským vlila krev do žil a povzbuzeni by se hnali za vyrovnáním. To by však nesměl po pouhých šestnácti sekundách bombou z mezikruží Marek Posmyk vrátit svému celku dvougólové vedení - 3:1. Obrovitý zadák Jihočechů tak završil na góly bohatou tříminutovku. V závěru třetiny ještě stačila dvojice Nedorost - Toman nadělat starosti Trvajovi v hostující kleci, stav ale již před třetí třetinou zůstal zachován.

Úvod poslední části měl podobný scénář jako té druhé. Mírné převaze Znojma opět napomohl svým nedovoleným zákrokem Brabenec. Pokus Bičánka od modré ovšem bez větších potíží Chábera vyrážečkou vytěsnil mimo svou svatyni. Nejvíce útočných výpadů Orlů táhl jako správný kapitán Peter Pucher. Po jedné z nich, kdy se slovenský forvard prodral hned po vhazování do zakončení, zvonila za Cháberou dokonce horní tyč jeho klece. Tým vedený trenérem Hořavou jevil touhu po zlomení současné výsledkové krize. I na jihu Čech však doplácel na mizernou střeleckou potenci, kdy mladého gólmana domácích nepřekvapil ani lišácký pokus Puchera z téměř nulového úhlu. Nepřekonán zůstal náhradník za Romana Turka i před dotírajícím Svobodou a od modré střílejícího Mojžíše. Na druhé straně musel Trvaj zasahovat proti střele Posmyka a následné dorážce Veselého. O osudu utkání mohl definitivně rozhodnout Viktor Hübl. Při jeho samostatném úniku se blýskl Jiří Trvaj, a ještě tak zachoval znojemské naděje na bodový zisk. Domácí si ale již vítězství do konce utkání pohlídali. Skóre se však mohlo ještě změnit pár sekund před poslední sirénou. Šmach vypálil směrem na branku, při Cháberovi ale stálo štěstí a ztlumená rána lapačkou se zastavila až o levou tyč branky. Tento okamžik jakoby ztvárnil střeleckou smůlu Znojemských, kteří se v posledních pěti utkáních trefili do sítě soupeřů všehovšudy čtyřikrát.

Pavel Selingr
Josef Jandač, trenér HC Montfield: Myslím si, že kritika kolegy je až moc ostrá. Z mého pohledu to byl těžký zápas a soupeř nás rozhodně donutil podat maximální výkon. V prní třetině nás soupeř dobře napadal a my jsme měli problémy. Po prvním gólu jsme se trošku zklidnili a důležitý byl gól na 3:1. Pak jsme se zaměřili na bránění a snažili jsme se zápas kontrolovat. Největší problémy jsme měli v obranné třetině po buly, kdy jsme několikrát čistě prohráli a hosté se dostávali do šancí. Byl to dobrý, kvalitní zápas. Znojmo je pro nás vždy těžký soupeř.

Jan Votruba, asistent trenéra HC Znojemští Orli: Podle mého názoru jsme začali dobře, dodržovali jsme danou taktiku a soupěře jsme pustili jen do jedné šance, která bohužel znamenala gól. Hra se zhoršila ve druhé třetině, kdy jsme udělali několik chyb. Soupeř nás přehrával a naše chyby v obraně byly někdy až nehorázné. Náš výkon se znovu zlepšil ve třetí třetině, kdy jsme měli několik šancí skórovat, ale naše koncovka byla taková...taková mdlá. S naším výkonem samozřejmě nemůžeme být spokojeni, myslím si, že domácí nemuseli ani podat maximální výkon, svou hrou jsme je k tomu nedonutili.