14.08.2003, Martin Košan, Tomáš Kučera

CHM - CEB 1:1 - Z ledu prvoligisty pouze s bodem

V dalším kole předligové přípravy v rámci českého poháru - Tipsport Cupu - nastoupili hráči HC České Budějovice v Chomutově a odvezli si bod. Už v druhé minutě strhl na stranu Jihočechů vedení střelecký mág Rob, ale v poslední minutě druhé části vyrovnal Bouška a ve třetí třetině se již na světelné tabuli výsledek nezměnil, přes šance Chomutova v přesilových hrách.
Včerejším utkáním pokračovaly boje ve skupině „A“ hokejového poháru Tipsport Cup. Prvoligový Chomutov na svém ledě přivítal extraligové České Budějovice. Pro oba týmy to byl čtvrtý duel ve skupině, začaly tedy odvetné zápasy. Zápas začal velice svižně z obou stran, první dobrou šanci si hned po úvodním buly vypracoval Chomutov. Uběhlo však jen sedmdesát vteřin od začátku utkání a opět platilo otřepané pravidlo „nedáš - dostaneš“.

To když Jiří Lála ml. vybojoval u hrazení puk a přesnou přihrávkou našel před brankou Chomutova osamoceného Luboše Roba, na kterého ještě ne zcela koncentrovaná obrana Chomutova zapomněla - 0 : 1. Gól hosty poté viditelně uklidnil, na domácích však také nezanechal výraznější stopy. Oboustranně se hrál totiž již od úvodních minut bojovný a tvrdý hokej, který se zhruba tisícovce diváků musel líbit. Hráči obou týmů velice rychle přistupovali k protivníkovi, dohrávaly se osobní souboje u mantinelů tak, že to stadionem celkem slušně dunělo. Nutno však dodat, že se přitom nejednalo o nějak agresivně výjimečné zákroky, naopak bylo zřejmé, že obě mužstva chtějí hrát hokej, a hra tak nesklouzávala ke vzájemným potyčkám.

V prvních zhruba deseti minutách úvodního dějství byla však přeci jen zřejmá mírná převaha extraligového celku, zkušenosti Jihočechů v těchto fázích první třetiny byly znát. Rozhodně se však nedá říci, že by se Chomutov protivníka zalekl, naopak. Posilněn vítězstvím z minulého kola na ledě Litvínova, kde mimojiné předvedl výborný výkon, vkročil do zápasu také odhodlaně, a extraligovému protivníkovi se zdařile vyrovnával nejen bojovností ale i hokejově. V 10.minutě se však chomutovská obrana dopustila další velké hrubice, to když na obranné modré ztratil domácí obránce puk, Bělohlav však prudkou střelou těsně netrefil. Tím však v těchto chvílích chyby v obraně domácích nekončily, o minutu později se budějovičtí řítili v přečíslení dva na jednoho opět na chomutovskou branku, brankář domácích Jaroslav Hübl však odolal. V případě zvýšení náskoku by možná utkání nabralo jiný spád, než který po celých šedesát minut diváci sledovali.

Možná díky tomu, se Chomutov v druhé půli třetiny již zcela otřepal z úvodního tlaku a zahrozil několika povedenými ataky. Nejprve v čase 12:45 našel kmenový hráč Jihočechů v chomutovském dresu - Milan Kostourek hezkou křižnou přihrávkou rychle najíždějícího Michala Jeslínka, ten vystřelil pohotově, ale jen do hrudi jinak dobře chytajícího brankáře Jana Chábery. V těchto chvílích držel taktovku Chomutov, výsledkem byla v 17. minutě velká šance domácího kapitána Radka Šípa, kterého mezi kruhy od mantinelu našel krásně Michal Jeslínek. Šípova pohotová střela příklepem však nenašla místo v Cháberově svatyni. A tak do kabin v první přestávce šli šťastnější hosté.

Druhá třetina začala velice podobně jako končila ta úvodní. Bojovný chomutovský tým se hned na začátku tlačil k vyrovnání, a několika nebezpečnými útoky toho mohl dosáhnout. Dlužno však dodat, že i přesto budějovická obrana zkušeně odolávala. Ve 24. minutě měl však vyrovnání na holi domácí, postavou malý, ale v bojovnosti výborný obránce Pavel Maleček. To když jeho střelu od modré brankář Chábera vůbec neviděl, protože prošla clonou tří bránících Jihočechů, a jen těsně minula horní tyčku jeho branky. Tím však jakoby teprve začala sprška šancí Chomutova. O několik vteřin později budějovická obrana dvakrát pohořela, a nechala zcela nekrytého před svou brankou domácího ostrostřelce Jeslínka, toho však výbornými zákroky tváří v tvář vychytal Chábera, a akcie Jihočechů tak stále držel nad vodou. V této fázi zápasu byl lepší domácí celek.

V čase 26:45 si najel na přihrávku od mantinelu chomutovský Ladislav Boušek, na kterého v okamžiku přihrávky opět budějovická obrana zapomněla, ale i když pohotově vystřelil, puk opět jen vyprášil Cháberův chránič na hrudi. Po těchto obraných chybičkách přitvrdili Jihočeši hru, diváci byli svědky několika tvrdých soubojů u mantinelu. Nedá se však mluvit o nějakých mstivých zákrocích, naopak se hrálo až na pár vyjímek z obou stran tvrdě zcela v rámci pravidel. Přesto to byl opět Chomutov, který se dostal do gólové šance. Na začátku 30. minuty vystřelil od modré tvrdou dělovku domácí Šíp, vyjetého Cháberu tlak střely málem povalil, i přesto však bravurním zákrokem nedal domácím šanci na vyrovnání. Také budějovičtí se dostali v těchto fázích utkání do několika velkých šancí. Domácí obrana si sice pohlídala až na pár vyjímek střelecké pokusy ve své třetině hřiště, ale již méně byla úspěšná při rychlých přechodech Jihočechů do útočného pásma, a tak jsme byli svědky opět několika nebezpečných přečíslení. Pokaždé se však ke smůle hostů nedostala finální přihrávka na správné místo ve správný čas.

Ve 33. minutě nebezpečně dorážel ve vynikající pozici agilní Radek Bělohlav, Hübl v bráně domácích se štěstím vyrazil. O minutu později se rychlým pohybem a najetím dostal za obránce Petr Sailer, jeho střela bekhendem z dobrého úhlu však nebyla úspěšná. Ta jakoby na jistou dobu ukončila tlak hostů. V 15. minutě se ke střele dostal pro změnu Chomutov, obránce Maleček „namazal“ v přesilovce domácích zpoza brány najíždějícímu Šípovi, ten osamocen ale opět netrefil. V 17. minutě kroužil s pukem na bekhendu útočným pásmem domácí Ladislav Boušek, probil se tísněn až před branku, úspěch v podobě vyrovnání to však nepřineslo. Jeho chvíle měla ještě přijít. Následně tento neúspěšný pokus totiž odstartoval sérii velkých šancí a velkého tlaku Chomutova, a výsledkem byla opět šance Ladislava Bouška ve 40. minutě, který nadvakrát překonal již kapitulujícího Jana Cháberu - 1:1. Vyrovnání samozřejmě vybouřilo také domácí diváky, a tak mohli těšit na krásný hokej v poslední třetině.

Kdo čekal, že v poslední části hry budou oba týmy vyčkávat na chybu soupeře, a jen bránit, ten se velmi mýlil. Chomutov začal povzbuzen vyrovnáním několika šancemi, nejvydařenější byla zejména bekhendová střela domácího obránce Martina Noska, Jihočeši však vždy hru uklidnili, byť za cenu zakázaného uvolnění. Chomutov se přesto tlačil do šancí, ve 43. minutě si zpoza brány hezky vyjel motivací nabuzený Milan Kostourek, osamocen před brankářem však minul. I Jihočeši několikrát za sebou provětrali domácí obrannou činnost několika zdařilými kombinacemi. Ale ani jejich snaha neměla efekt. Ve 44. minutě nebezpečně pálil Lukáš Květoň, Hüblova nastavená hruď však ukončila její dráhu. O minutu později měli budějovičtí dvě ohromné šance za sebou, zejména druhá bezprostředně volala po gólu, David Nedorost však vedení v zápase na stranu Budějovic nestrhl, ačkoli na něj doslova zívala prázdná chomutovská branka.

V 46. minutě se hosté dostali opět do jednoho z přečíslení dva na jednoho, výsledná střela Tomáše Květoně však šla jen těsně nad. Také Chomutov několikrát zahrozil. Za zmínku stojí zejména tak trochu úsměvná akce domácího Jeslínka ze 47. minuty, kdy sebral zezadu puk akci rozjíždějícímu obránci, jeho následná prudká střela však nenašla místo v kleci Chábery. O něco později si na přihrávku nasprintoval domácí Milan Hahn, výsledkem však byla jen posunutá branka hostujícího brankáře. Na opačné straně se blýsknul také hostující Michal Vondrka, který v 53. minutě v rychlosti stačil vypálit velmi nebezpečně. Jen nebezpečným výpadem dopadl také skvělý průnik Petra Sailera, jenž prošel přes dva chomutovské hráče, branku však netrefil. Úspěch neměla ani dobrá střela Luboše Roba. Je však třeba přiznat, že i přes tyto šance Jihočechů byl v poslední třetině aktivnější Chomutov. To však již nic nezměnilo na tom, že se oba soupeři rozešli s remízou 1:1.