28.02.2009, Miroslav Mayer

DOR: MLB - CEB 0:3 - Dorost navázal na juniory

Č. B u d ě j o v i c e - Po páteční postupové radosti juniorů si stejnou radost dopřáli i dorostenci. Po čtvrtečním vítězství na domácím ledě se jim totéž podařilo i v Mladé Boleslavi a postupují do čtvrtfinále! Hvězdou českobudějovického mužstva byl brankář Ondřej Bláha, který nepustil za svá záda ani jeden puk a přispěl tak k vítězství 3:0.

Zápas začal ohlušujícím řevem obou táborů, v play off jde o vše a bylo to znát. Mužstva se pustila do utkání s vervou, první minuty se ale odehrály spíše ve středním pásmu nebo v rozích. K první nebezpečnější střele se dostali hosté, od modré pálil Kolařík. Ve čtvrté minutě se budějovický útočník probil podél mantinelu až před brankáře Willa, který mu puk doslova ukradl z hokejky. Forvard Jihočechů si neodpustil Willa alespoň řádně „osprchovat,“ což se nezamlouvalo domácímu kapitánovi Andělovi, jenž srazil soupeře k zemi a vyfasoval dvouminutový trest. Jihočechům se ale přesilovka nepovedla a dvacet sekund před návratem Anděla byla předčasně ukončena, hosté hráli v šesti. Hned poté se dva hráči Mountfieldu opět dostali až před Willa, kde se opakovala situace ze čtvrté minuty a přemotivovaný Anděl se pomalu trousil zpět k trestné lavici. Vzápětí fauloval ještě Vrba a hosté dostali k dispozici luxusní téměř minutu a půl trvající přesilovku čtyř proti třem. Boleslavská defenziva si ale s oslabením poradila bravurně a vypadalo to, že se bez problému ubrání. Opak byl pravdou, v samotném závěru již klasické přesilovky vystřelil Adam Přibyl a u odraženého puku byl první Jakub Babka, který se trefil k pravé tyči. Následně nebezpečně střílel z kruhů Švihálek, naštěstí pro domácí minul. V polovině prvního dějství střílel od modré Kolařík a dorážející Sedlák měl úplně odkrytou branku, jenže netrefil a Boleslavští si opět mohli oddychnout. Ne na dlouho, o minutu později Babka vypíchl puk domácímu mladoboleslavskému obránci a vystřelil z levé strany, Will zasáhl ramenem. Budějovice si vypracovaly obrovský tlak a zasypaly Willa sprškou střel, brankář domácích stále odolával. Ve třinácté minutě se boleslavští dorostenci poprvé vymanili z ocelového sevření soupeře, druhá formace se dostala do útočného pásma a po jejich akci puk poskakoval před bezmocným ležícím brankářem Bláhou, navíc se na ledě váleli i budějovičtí obránci, nikdo z domácích se ale k puku nedostal a skóre zůstalo beze změny. První třetina tedy skončila vítězstvím Motoru 1:0.

Druhá část začala ledovou sprchou pro domácí, po pouhých patnácti vteřinách od modré vystřelil Koblasa a puk do brány dorazil opět Jakub Babka. Poté byl vyloučen Miha Pesjak z týmu Jihočechů, Boleslavští ale byli nervózní a věděli, že potřebují rychle snížit, přesilovka jim nevyšla. V probíhající páté minutě druhé třetiny se konečně zavlnila síť hostující branky, jenže Korimova dělovka skončila jen v boční síťce. O pár vteřin déle Lhoták nádherně nahrál Jankovskému, jemuž puk utekl a ještě se vleže snažil dostat puk do sítě. Narazil přitom do Bláhy a strhla se bitka, po níž zamířili na trestnou lavici Jankovský a Kříž. Ve hře čtyř proti čtyřem se dařilo lépe hostům, větší šanci si ale nevypracovali, naopak mohl snížit Tomáš Hyka. Ten vlétnul na led, vybojoval puk a dvakrát srazil k zemi protivníka, nakonec stihl ještě nebezpečně vystřelit, Bláha byl ale pozorný. Ve 28. minutě byl dvakrát blízko kontaktnímu gólu Korim, jenž dvakrát vystřelil od modré a dráhu střely ještě změnilo několik tečujících čepelí, ani tentokrát z toho ale gól nebyl. O dvě minuty později z úhlu střílel Koudela, Bláha neskutečně máchl lapačkou a boleslavský střelec jen nevěřícně kroutil hlavou. Posléze byla po akci Budějovických úmyslně posunuta branka, vyloučen byl Rys. Ve 33. minutě domácím fanouškům zatrnulo, Rouskova střela prolétla brankovištěm a Kolaříkovi stačilo jen nastavit hůl, puk mu ale přeletěl hokejku. Dvě minuty před druhou sirénou chytil Bláha puk mimo brankoviště a Boleslav hrála přesilovku. V ní domácí spálili další obrovskou šanci, odražený puk se pomalu klouzal za brankovou čáru, odkud ho v poslední chvíli odpálil jihočeský obránce. Středočeši to zkusili ještě jednou, Koudela naservíroval puk před branku Jankovskému, Bláha opět neuvěřitelně zasáhnul. Do druhé dvacetiminutovky se vešlo ještě kuriózní druhé vyloučení českobudějovického gólmana, který obdržel další trest za zdržování.

Početní výhodu ale hráči Mladé Boleslavi znovu nevyužili, reparát mohli složit ve 45. minutě, kdy byl vyloučen Kolařík. Dorostenci Bruslařského klubu mohli nesčetněkrát skórovat, několikrát puk poskakoval po brankové čáře, poněkolikáté zůstala před domácím útočníkem jen odkrytá téměř prázdná klec, vždy kotouč chytil Bláha, nebo ho stihli hostující obránci odehrát do bezpečí či puk útočníkovi sjel z hole. Velice aktivní byl David Koudela, jenž kličkoval přes střední pásmo a snažil se prolomit střelecké prokletí. V 50. minutě obdržela hráčská lavice hostí další dvouminutový trest za příliš mnoho hráčů na ledě. V přesilovce rozehráli boleslavští hokejisté sérii přihrávek, ale nemohli se dostat do vážnějšího zakončení. Budějovičtí využívali rychlých brejků, unikajícího Koblasu byl v poslední chvíli nedovoleně zastaven obráncem. Hned vzápětí ale fauloval i Předota a také Mountfield šel do čtyř. V krátké přesilovce zasypali domácí Bláhu ohromným množstvím střel, Vrbovu dělovku tečoval Koudela, pak domácí znovu netrefili prázdnou branku. Vyloučený Předota naskočil na led a nahrál přímo před branku volnému Sedlákovi, ten ale trefil jen Willa a dojíždějící Přibyl mířil do tyče. Domácí se hnali do protiútoku, jejich akci zastavil Předota a po pár vteřinách se vracel na trestnou lavici. Boleslavští moc chtěli vyrovnat, ale jejich hra byla zmatená a neměla řád. V čase 19:23 pečetil vítězství a postup domácích Lukáš Sedlák, jenž si sjel za obranu pro pas od Rouska a kličkou zakončenou střelou mezi betony definitivně rozhodl o výsledku utkání. Mezi hráči i početným táborem fanoušků jihočeského klubu zavládlo nadšení, v ostrém kontrastu bylo zklamání a smutek domácích, kteří nemohli uvěřit tomu, že pro ně sezóna skončila tak brzy.

Jan Trummer, trenér HC České Budějovice: Hráči opět plnili, co jsme si řekli. Dnes nám pomohlo, že jsme hráli na menším hřišti. Skvělý výkon předvedl brankář Bláha, který nás několikrát podržel. Musím pochválit celé mužstvo za skvělý výkon. Pomohlo nám, že jsme na začátku třetiny dali rychlé góly. Ve druhé třetině se nám zranil Přibyl a museli jsme hodně měnit sestavu.