02.12.2006, Radek Papáček

Dorost: CEB - KLA 5:2 - Zisk tří bodů zásluhou třetí třetiny

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci sehráli se svými kladenskými vrstevníky vyrovnanou partii jen do konce druhé třetiny. V té poslední totiž nasázeli soupeři ze středu Čech tři branky a rozhodli tak o svém vítězství. Výhra se přesto ale nerodila lehce, jak tomu napovídá výsledek. Tým trenérů Karla Soudka a Václava Červeného si tak na své konto připsal již čtvrtou výhru v řadě.
Od úvodu utkání bylo patrné, že se ve 26. kole dorostencké extraligy utkaly týmy z horní poloviny tabulky. Třetí České Budějovice hostily na svém ledě pátý Rabat Kladno. První třetina nabídla divákům vcelku svižný hokej s šancemi na obou stranách. Ty první přišly hned ve 4. minutě při vyloučení hostujícího Lipolda. V téže minutě zaměstnali v rychlém sledu Vaniš s Ježkem brankáře Rabatu střelami z mezikruží, s nimiž si však Lejsek dokázal poradit. Následně ale za záda českobudějovických obránců prchnul při vlastním oslabení Antonín Melka a od hrozby v podobě inkasování zachránil domácí tým až brankář Martin Hnízdil. S postupem času šancí mírně ubylo a třetina dospěla do svého konce za bezbrankového stavu.

Ani ve druhé třetině se diváci, kteří se rozhodli navštívit po sobotním obědě Budvar Arénu, rozhodně nenudili. Tentokrát jim mladíci obou mužstev naservírovali kromě gólových šancí navíc i samotné koření hokeje, což jsou střely končící za brankovými čarami. Hned první rozehraná akce po úvodním vhazovaní sudího Pešiny skončila gólem. Pouhých čtrnáct sekund stačilo domácímu Hudlerovi, aby v útočném pásmu předložil puk Romanovi Horákovi, jenž přesnou střelou nejenže vsítil vedoucí branku svého týmu, ale zárověň tak i potrestal vyloučení kladenského Hoška z konce první třetiny. Posléze se dostal do samostatného úniku opět hostující Melka a jeho pokus mířící do sítě musel Hnízdil vykopápat levým betonem. Ve 26. minutě ukazovala multimediální kostka nad ledem skóre již 2:0. A gól z hole Robina Soudka byl vskutku lahůdkový. Po asistenci Rezka se trefil syn hlavního trenéra Českobudějovických ostrou ranou přímo do šibenice, kam by brakář Lejsek jen ztěží dosáhl. Středočeši tak byli nuceni přidat, což sem jim podařilo a svým pohybem donutili soupeřovy hráče k zákrokům, jenž hlavní sudí posuzoval jako nedovolené. V polovině utkání proto dostali modrobílí možnost hrát po dobu třičtvrtě minuty ve dvojnásobné převaze. Zvýhodněnou přesilovku se jim sice využít nepodařilo, ale v pokračování klasické přesilovky se nakonec přeci jen radovali ze vstřelení gólu. Autorem branky se stal Jan Kupec. Svěřenci Karla Soudka poté měli příležitost k získání opětovného dvoubrankového vedení také při početních výhodách. Kladenským se ale podařilo svého soupeře dokonale zaskočit a při vlastním oslabení vyrovnal na 2:2 Jan Kupec. Svou druhou branku v utkání zaznamenal hostující útočník při samostaném úniku, když brankáře Hnízdila překonal trefou pod vyrážečku.

Do posledního dějství se pustili evidentně s větší vervou jihočeští dorostneci a svou herní převahu dokázali vyjádřit i střelecky. Již dvacátý zářez na pažbě si mohl ve 45. minutě utkání udělat Aleš Ježek. V dalším průběhu se českobudějovičtí mohli spolehnout na svého brankáře Hnízdila, který působil jistým dojmem. Několikrát jej ale spoluhráči nechali doslova ve štychu, jako tomu bylo napřklad při samostném úniku Havlíčka. I tentokrát si však Hnízdil, odkázán pouze na vlastní schopnosti, poradil a stoprocentní šanci soupeře zlikvidoval. Posléze usedl do boxu k trestoměřičům středočeský obránce Látal, čehož dokázali Jihočeši náležitě využít. Kombinací, při které putoval puk přes Klementa a Soudka až k Josefu Rezkovi, získali domácí opět dvoubrankové vedení - 4:2. Čtyři minuty před koncem utkání přidal ještě pátou a svou druhou trefu Roman Horák, jenž zakončoval díky hrubce kladenských v rozehrávce do zcela odkyté klece. Díky lepšímu výkonu domácích ve třetí třetině tak zůstaly všechny tři body na jihu Čech.

Václav Červený (České Budějovice): Bylo to kvalitní utkání, ve kterém jsme vyhráli zaslouženě. Zápas jsme si zbytečnými vyloučeními sami zkomplikovali. V poslední třetině se ale projevilo, že Kladno nemá tak široký kádr a v závěru se dostalo do fyzické únavy, čehož se nám podařilo využít.