13.10.2005, David Lukeš

Dorost: CEB - LIT 3:0 - Důležitá výhra nad Chemiky

Extraliga dorostu odehrála ve čtvrtek 13. kolo. V jeho rámci do Budvar Arény zavítal devátý Litvínov. Nevýrazní hosté si nakonec neodvážejí ani bod po porážce 0:3. Cenné vítězství, díky němuž se Jihočeši přes severočeského soka v tabulce přehoupli, přinesly trefy Ťoupala, Červeného a Hudlera.
Budějovický hokejový potěr po dvou předchozích prohrách toužil konečně vyhrát a do zápasu vstoupil aktivněji. Už po 82 vteřinách se prosadil Ondřej Ťoupal, který zblízka dorážel střelu Rezka. Hosté mohli odpovědět ve 4. minutě, když na Klestila najížděl osamocený Přeučil, ale domácí brankář se vyznamenal. Ze strany Litvínova to byla na dlouho poslední žádanka o gól, iniciativy se znovu chopili aktivnější domácí. V 8. minutě se mohl znovu prosadit namlsaný Ťoupal, jenž nevyužil křížnou přihrávku Rezka. V první třetině hrála prim především první budějovická formace Ferebauer, Červený, Sekera, která dostávala na ledě nejvíc prostoru, za což se mohla odvděčit ve 13. minutě brankou. Červený v nájezdu dvou na jednoho spolu se Sekerou se dostal až před Sorka, avšak svým blafákem pouze orazítkoval pravou tyčku. Červený si mohl spravit chuť o minutu později, avšak Sork nejprve jeho střelu a vzápětí především Ferebauerovu téměř gólovou dorážku bravurně kryl.

Jihočeši ve snaze zvýraznit náskok nasadili do druhé třetiny centra Ježka s levým křídlem Hudlerem, kteří ve třetí řadě nahradili Soudka a zraněného Horáka, na pravém křídle jim zdatně sekundoval Feferle. Hosté naopak pochopili, že pasivita jim úspěch nepřinese. Ve druhém dějství začali více bruslit, severočeským mladíkům ale chyběl klid na hokejkách, takže nadějně rozvející se akce často utnuli hned v zárodku zbrklým řešením. Hra se nicméně vyrovnala, což mělo za výsledek dlouhou pasáž úporného boje bez vyložených šancí. O co však byli diváci ochuzeni, toho se jim vrchovatě dostalo ke konci prostřední třetiny. Ve 33. minutě podnikli výpad do litvínovské obrany Sekera s Rudolfem Červeným, který nepříliš prudkou, avšak dobře mířenou ranou nad ledem překonal Sorka. Druhá branka v tu chvíli jasně lepší Jihočechy povzbudila. O minutu později mohl nejprve zvýšit agilní Ferebauer, jehož střela z prostoru mezi kruhy do protipohybu litvínovského gólmana mířila těsně mimo, o pár vteřin později Sork vykryl samostatný nájezd Rezka. Budějovičtí mladíci ale nemuseli smutnit, ve 36. minutě zvýšil na 3:0 Pavel Hudler, kterého na modré čáře kotoučem trefil vyhazující Bartoníček. Hudler na nic nečekal a z pořádné dálky vymetl horní růžek hostující svatyně. Paradoxně až krajně nepříznivý stav vyburcoval Litvínovské nejen k větší aktivitě, ale i lepší efektivitě, když hosté byli několikrát blízko vstřelení branky. Ve 38. minutě Klestil schoval do lapačky projektil Čejky od modré. O minutu později v přesilovce Bojer proklouzl okolo všech bránících budějovických hráčů, avšak v zakončení už mu scházely síly. Těsně před sirénou ještě stříleli Bartoníček s Kůsem, přičemž zejména po ráně druhého jmenovaného si Klestil nebyl příliš jistý.

Poslední třetina by mohla mít určitě dramatičtější náboj, kdyby se ve 42. minutě litvínovská dvojice Rais - Maxa prosadila osamocena před výborně chytajícím Klestilem. Budějovický brankář ale jejich náporu odolal. Litvínovské šance na zvrat v zápase vzaly za své ve 46. minutě, kdy hosté doplatili poprvé na výstřelky nedisciplinovanosti. V zápase už sice neinkasovali, častá oslabení v posledních patnácti minutách hry jim ale ubírala síly a čas. V čase 45:15 po skrumáži před jejich brankou důrazně na Sorka dotíral Červený, což se rozhodl ztrestat Havelka a za rány do hlavy domácího útočníka si vysloužil trest do konce zápasu. V 50. minutě hráli Jihočeši 40 vteřin 5 na 3, od času 56:50 si výhodu dvou hráčů v poli dokonce vychutnali až do závěrečné sirény. Skóre se už přesto neměnilo. K radosti hostů, protože v přesilovkách často od modré střílející Klement trefil ve 48. minutě tyč a za pár vteřin zblízka těstně přestřelil. V 56. minutě druhý trest do konce zápasu pro Litvínov za faul kolenem vyfasoval Panuška. Nedisciplinovanost Severočechů, kteří si v posledních třech minutách vykoledovali další tři dvouminutové tresty, mohli potrestat Feferle střílející po příhře Heindla mimo a nejlepší hráč zápasu Červený, jehož nájezd Sork vychytal. Litvínov i díky 78 trestným minutám podlehl dorostu Českých Budějovic 0:3.

Václav Červený (HC ČB):
"Pro nás to byl velmi důležitý zápas. Poslední dvě utkání jsme totiž prohráli a po nepříjemných porážkách se těžko zvedá. Všichni hráči ale tu nepříjemnou náladu dnes chtěli zlomit a díky velké vůli zaslouženě zvítězili.

My jsme pro výsledek udělali všechno i z pohledu sestavy. Doposud jsme hráli na čtyři pětky. Dnes jsme ale nasadili jen tři útoky. V našem týmu je několik mladších hráčů, kteří sbírají zkušenosti, proto v úvodu dostávaly větší prostor první dvě útočné formace. Od druhé třetiny jsme třetí útok doplnili Ježkem a Hudlerem, což byl dobrý krok, nakonec tato řada i jednou skórovala.

V závěru jsme měli hodně přesilovek. Nesehráli jsme je vyloženě špatně, ale přesilové hry jsou i hodně o štěstí a nám se jednoduše nepovedlo puky do branky usměrnit.

Nepříjemné je, že se nám po pádu na led zranil Horák. S pohmožděnou rukou odjel na rentgen, takže teprve uvidíme, jak moc je to vážné."