21.02.2005, Antonín Vansa

Dorost: CEB - LIT 4:2 - Výhra se rodila v přesilových hrách

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci českobudějovického HC si ve 43. kole extraligy dorostu připsali výhru nad soupeřem, který je stále ve hře o elitní šestku. Především díky výborné hře v nestabilním počtu hráčů na ledě dosáhla Stárkova družina na dvoubodový zisk. Perfektním výkonem se blýskl i českobudějovický brankář Tomáš Klestil.
V souboji osmých Českých Budějovic a sedmého Litvínova začali o hodně aktivněji hosté. Už ve 4. minutě mohl otevřít skóre hostující Salač, ale ani nadvakrát neuspěl proti připravenému Klestilovi v domácí kleci. O pár chvil později se díky špatnému střídání domácích dostával do dobré šance Maxa, ale tvrdou ranou trefil znovu jen českobudějovického brankáře. Zkoprnělí domácí jen přihlíželi litvínovskému útočnému reji, který vyvrcholil sérií tří samostatných nájezdů. Nejprve se v čase 6:10 utrhl Salač, ale Klestil po vzoru Romana Čechmánka vystrčil proti najíždějícímu útočníkovi hůl a šanci zneutralizoval. Za minutu na útočné modré čáře nepobrala obranná dvojice Tripes - Havran hostující útočníky, do nájezdu se dostal Mikeš, ale vysoko přestřelil. „Tomáš Klestil dnes opravdu chytal výborně. Je to typ brankáře, který je schopný vychytat soupeře v souboji jeden na jednoho,“ pochválil poslední instanci svého českobudějovického mužstva kouč Milan Stárek. Do třetice však už byl Klestil bezmocný a skóre se měnilo. Bezhlavého útočení českobudějovického souboru využil Krastenics, poslal do brejku Davida Zimu a ten střelou po ledě otevřel skóre - 0:1. „Hlas jsme však po třech samostatných nájezdech soupeře nezvedali. Už jsme v klidu,“ usmál se Stárek. Domácí do hry vrátila přesilová hra. V čase 8:37 dostal dvě minuty za faul loktem litvínovský Bojer a za pouhých čtrnáct sekund bylo srovnáno. Po rychlé přihrávce Roda se mezi kruhy dostal k puku Jiří Ferebauer a nemastnou střelou překvapil litvínovského gólmana Pošustu - 1:1. Jihočeši viditelně ožili a nezabrzdilo je ani vyloučení Ťoupala. Litvínov sice v početní výhodě líbivě kombinoval, leč do výraznější šance se nedostal a tak málem udeřilo na druhé straně. Přes obránce Havelku dobře vystřelil Stejskal, ale litvínovský brankář vyrazil betony puk mimo branku. Třetí branka v utkání přišla v čase 12:31. Do útoku zahledění Severočeši na okamžik pozapomněli na Ferebauera, ten se na vlastní modré čáře zmocnil puku a ze samostatného nájezdu se nemýlil. Jeho střela po ledě našla přesně mezeru v postoji brankáře Pošusty - 2:1. Litvínovskými dvojúder domácích hodně otřásl a v následujících minutách nebyli schopní vytvořit si vážnější šanci. Do hry je vrátila nedisciplinovanost Parýzka, který v čase 18:00 udeřil vysokou holí Přeučila a dostal menší trest. Litvínov sehrál přesilovku skvěle. Přes devadesát vteřin vůbec nepustil domácí z pásma a vyslal na Klestila čtyři ostré rány. Vyrovnání skóre se však nedočkal a po faulu Panušky se mu dokonce rozplynulo zbylých čtyřiadvacet vteřin v početní výhodě.

Českobudějovičtí zahájili prostřední část hry hodně aktivně a v dohrávané přesilovce byl blízko třetímu gólu obránce Zíb. Proháčkoval se přes černožlutou bránící trojici, ale tváří v tvář Pošustovy napálil jen tyč. Jednalo se však pouze o předzvěst dalších událostí. Krátce po sobě putovali na trestnou lavici litvínovští Přeučil se Salačem a domácím borcům se naskytlo jedenasedmdesát vteřin ve dvojnásobné početní výhodě, kterou dokázali třináct sekund před jejím vypršením využít. Po nahození Havrana od modré čáry puk zasáhl Ferebauer tak šťastně, že na Tomáše Roda zívala téměř odkrytá branka. Pro nejlepšího forvarda domácího celku tak nebylo problémem z úhlu pověsit puk pod horní tyčku - 3:1. „Myslím si, že po této trefě jsme zápas ztratili,“ hledal klíčový moment utkání litvínovský trenér Jaroslav Hübl. Severočechy inkasovaná branka nabudila, ale soustředěná českobudějovická obrana je do vážnějších šancí nepouštěla. A když se už přeci jen černožlutá eskadra dostala k vážnějšímu ohrožení Klestilovy branky, byl domácí brankář připraven jako například v 31. minutě, kdy betonem vykopl dobrou příležitost Přeučila. Ještě lepší šanci si vypracoval v přesilovce při vyloučení Pankratze litvínovský Maxa. Jenže švihem přestřelil a tak znovu udeřilo na druhé straně. V souboji přetlačil důrazný Vladimír Stejskal Trončínského a překonal litvínovského brankáře - 4:1. V čase 33:26 byl vyloučen za zdržování hry Ondřej Ťoupal, ale přesilovku pět na tři nesehrál Litvínov dobře a naopak po návratu Pankratze mohli znovu skórovat Jihočeši. S návrativším se Pankratzem uháněl v rovnovážné situaci Rod, chytře tečoval přihrávku staršího spoluhráče, ale trefil jen tyčku. Ovšem i v následujících chvílích to byli aktivnější domácí, kteří se dostávali do vyložených šancí. Jenže ani Červený a po něm ani Hájek z dobrých střeleckých pozic neuspěli.

Při tříbrankovém nepříznivém rozdílu nasadili litvínovští koučové do hry i náhradnickou dvojici Myšík, Lhotka, ale ke kýženému úspěchu rozložení hry mezi jedenáct útočníků nevedlo. Soustředění domácí dobře bránili vlastní modrou čáru a občas vyráželi do brejkových situací. Po jedné z nich se do útočného pásma tlačil Ježek, ale Havelka jej zasáhl vysokou holí a odporoučel se na dvě minuty na trestnou lavici. Přesilovku mohl ještě umocnit Trončínský, ale jeho souboj se Stejskalem posoudil sudí Dvořák jako oboustranný a poslal oba kohouty za katr. Ihned poté, co se na ledovou plochu vrátil vyloučený Havelka se z úhlu prosaoval do šance mladík Ťoupal, ale jeho bekhendový pokus brankář Pošusta dobrým rozklekem zneutralizoval. To však bylo nadlouhé minuty vše a hrstka diváků v českobudějovické Budvar aréně musela zívat nudou. Až šance Hájka z 51. minuty je mohla na moment rozehřát, jenže litvínovský brankář bezpečně šanci vyrážečkou vykryl. Poslední šanci na zdramatizování utkání dostali Litvínovští po zbytečném faulu Roda v čase 51:46. K využití početní převahy stačilo Chemopetrolu jen šest vteřin. Po přihrávce Zimy se ke střele dostal Jan Bojer a snížil na rozdíl dvou branek - 4:2. A aby toho na domácí hráče nebylo náhodou málo, střílel o patnáct sekund později nebezpečně bekhendem Přeučil, ale Klestil včasným zásahem domácí uchránil od další inkasované branky. Litvínov se dostal v závěrečné pětiminutovce do obrovského tlaku, ale ten zhatil brankář Pošusta, když před dotírajícím Stejskalem uklidil puk do hlediště a dostal dvouminutový trest za zdržování hry. Definitivně mohl rozhodnout obránce Tripes, který se dostal v čase 57:56 po přihrávce Ťoupala zpoza branky ke střele, ale gólman Pošusta puk zachytil. Domácí si však i přes neproměněnou šanci dokráčeli pro dva body za výhru 4:2. „Je to pro nás velká komplikace v boji o play-off. Minulé kolo jsme se dotáhli na Plzeň a tady to takhle zkazíme,“ zlobil se litvínovský kouč Jaroslav Hübl.

Milan Stárek (HC České Budějovice): Jsme spokojení. Byli jsme celý zápas lepší, i když přiznávám, že nám v úvodu hodně pomohlo štěstí v situacích, kdy soupeř jezdil sám na branku. Hlavně jsme rádi, že se nám podařilo do sestavy zařadit hráče, jako je Ježek, Klement a Rezek. Na to, jak jsme oslabení, jsme hráli opravdu dobře.

Jaroslav Hübl (Chemopetrol Litvínov): Dost jsme si před utkáním věřili, ale sami jsme si zápas zkazili zbytečně častým vylučováním. Navíc jsme dělali chyby, za které nás soupeř nemilosrdně trestal. Především po gólu na 2:1 se Budějovice zvedly a ve zbytku utkání nás přehrály.