05.02.2005, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - PCE 5:5 - Cenný bod z vyrovnaného utkání

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve velmi bojovném a pohledném utkání se střetli dorostenci Českých Budějovic s hokejisty Pardubic. Po dobu celého zápasu se mužstva přetahovala o gól a konečnou podobu výsledku určil až pár sekund před koncem domácí útočník Rod. Svěřenci trenérů Milana Stárka a Vladimíra Caldra si připsali cenný bod.
V mrazivém sobotním dopoledni se v Budvar Aréně střetli dorostenci HC České Budějovice s mužstvem Pardubic. Utkání mělo stanovený začátek na pravé poledne, kvůli pozdnímu příjezdu hostujícího celku mělo být ale úvodní buly vhozeno o půl hodiny později. Aby se to nepletlo, zpozdili se v dostavení k zápasu i všichni tři sudí, takže souboj třetího s osmým celkem talky začal skoro se čtyřicetiminutovým zpožděním.

Utkání začalo mírným tlakem Jihočechů, kteří však doplatili na velký počáteční elán. Na útočné modré čáře přišla chyba v rozehrávce, po níž se do samostatného úniku dostal Ladislav Jindřich, který první velkou šanci zápasu s přehledem využil, když poslal puk mezi Klestilovy betony - 0:1. Domácí tato trefa nezaskočila a do soupeře ještě hladověji zakousli. Přišla první budějovická přesilovka. Na trestnou lavici odešel jeden z Východočechů za příliš mnoho hráčů na ledě a před Čaladim bylo hodně horko. Nejprve nevyužil šanci Polodna, aby se následně ke kotouči dostal v prostoru mezikruží Tomáš Rod a zahrál si na malou chvilku na deratizátora, když poslal puk přesně do levé šibenice - 1:1. Aktéři utkání v čele s rozhodčími chtěli pravděpodobně dohnat časový deficit, a tak se hrál velmi rychlý hokej bez zbytečného přerušování. V něm nebylo výrazně lepšího mužstva a velké šance přicházely zejména v početních výhodách. Při premiérové pardubické musel zazářit Klestil při průniku Jindřicha. Následně ten samý hráč hostí před odkrytou klecí promáchl. Závěr první třetiny dohrávali ve výhodě jednoho muže v poli pro změnu domácí. Největší příležitostí byla tvrdá střela Havrana, se kterou si ale Čaladi v brance Pardubic poradil. Poprvé se tedy šlo do šaten za vyrovnaného stavu.

Na úvod druhého dějství přišla další důležitá přesilová hra. Důležitá proto, že v ní padla druhá pardubická branka. Do těsné Klestilovy blízkosti se dostalo duo Východočechů. Strážci domácí svatyně vypadl po střele Jindřicha kotouč a zastavil se přesně na brankové čáře. Do sítě ho v krkolomné pozici dopravil tísněný Jan Semorád - 1:2. Zápas využitých přesilovek pokračoval i nadále. Po dalším zbytečném faulu jednu z nich bleskově zúročil ve svou druhou trefu v utkání Tomáš Rod, když po úniku podél hrazení poslal touš nad Čaladiho rameno - 2:2. Oproti zavedenému sobotnímu rituálu, že velké šance přicházejí výhradně v početních výhodách, postupovalo pardubické duo Paučina - Kopa. Druhý jmenovaný ale nadějný únik dvou na jednoho v třetí gól nepřetavil, opět se v domácí brance vytáhl Klestil. Zápas se v rychlém tempu přelil do své druhé poloviny a na ledě začalo postupem času přituhovat. Jihočeši si dokázali vytvořit asi dvouminutový tlak, který skončil vedoucím gólem. Zpoza branky přihrával Polodna a v těsné Čaladiho blízkosti se nejlépe zorientoval Vladimír Stejskal, jenž dostal potřetí touš do pardubické sítě - 3:2. V závěru druhé třetiny se dostal do slibné šance po skvělém forčekinku Ferebauera Stanislav Polodna, jemuž však vystavil stopku Čaladiho vykopnutý beton. Po čtyřiceti minutách se tedy šlo do šaten za jednobrankového vedení Jihočechů.

Na úvod závěrečné části dohrávali domácí dvojnásobnou přesilovou hru, ale za 31 sekund nedokázali vážněji ohrozit východočeskou branku. Následná klasická výhoda se taktéž minula s účinkem. Ke slovu se tedy záhy dostali hosté. Po vyhraném buly v útočném pásmu se opět osvědčila spolupráce kapitána Semoráda s Ladislavem Jindřichem, který vyrovnal na 3:3. Jihočeši se rozhodně nechtěli svého vedení vzdát zadarmo. Následné příležitosti Červeného či Polodny ale zůstaly nevyužity. Pardubičtí se nenechali zahanbit a srdnatě bojovali. Když se dostali před Klestila, bylo před budějovickým gólmanem vždy velice rušno. Při střele nejlepšího hráče utkání Jindřicha se již strážce domácího brankoviště otáčel, ale k jeho spokojenosti se puk mezi tři tyče jen těsně nevešel. Hra se v tu chvíli přelévala ze strany na stranu. Hladina utkání se na malou chvilku ustálila před Čaladim, když měli Jihočeši možnost další početní výhody. Od modré nebezpečně pálil Chrt, jehož střelu dokázal stejně jako Stejskalovu dorážku hostující gólman krýt. Na třetí pokus Stanislava Polodny byl ale již krátký. Českobudějovický kapitán před poloodkrytou sítí nezaváhal - 4:3. Z vedení se však jeho spoluhráči neradovali ani dvě minuty a opět bylo vyrovnáno. Kotouč se dostal do sítě velmi záhadně. Zpoza branky nahodil Tomáš Bláha a domácímu gólmanovi se kotouč pravděpodobně sklouzl po chrániči - 4:4. Aktivnějším mužstvem byly v tu chvíli rozhodně České Budějovice, ale po chybě v rozehrávce přišel krutý trest. První formace hostí opět udeřila. Podruhé v rozmezí čtyř minut rozvlnil síť za Klestilem Tomáš Bláha - 4:5. Domácí nechtěli dát soupeři vyhraný zápas a bojovali ze všech sil. V přesilové hře smolně minul poskakující touš před prázdnou brankou Polodna. V poslední minutě přišla českobudějovická power-play, při níž dokázali sympaticky bojující domácí vyrovnat. Tomáš Rod si profesorsky položil pardubického brankáře a definitivně rozhodl o dělbě bodů - 5:5.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "Bod je celkem úspěch. Vzhledem k průběhu utkání jsme ale mohli vyhrát. Už v zápase ve Varech jsme hráli výborně, takže to bylo dnes opět celkem dobré. Máme několik lidí na výpomoc v Hradci, takže to jsme celkem spokojeni."

Jiří Seidl, trenér HC Pardubice: "My jsme s bodem spokojeni. Přijeli jsme s pěti beky a v průběhu utkání se nám ještě jeden zranil. Dostali jsme čtyři góly v oslabení, což nás hodně srazilo. Byl k vidění pěkný hokej a remíza byla zasloužená."