24.09.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - SLA 3:3 - Další remíza na domácím ledě

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve druhém domácím utkání v řadě nedokázali dorostenci HC České Budějovice naplno bodovat. Po remíze s Karlovými Vary neporazili ani pražskou Slávii. V dramatické koncovce přišli svěřenci trenérů Karla Soudka a Václava Červeného o vítězství čtrnáct vteřin před závěrečnou sirénou.
V sobotu po poledni zavítal na jih Čech tým, který měl, stejně jako domácí celek, po 6 zápasech na svém kontě 6 bodů a jen díky horšímu skóre byl o stupínek níže v extraligové tabulce. Podle předpokladů se měl hrát vyrovnaný zápas, ale průběh klání vypadal trochu jinak. Začátek zápasu vyšel lépe hostům, ale také to byla jejich poslední výraznější aktivita během prvních dvou třetin. Největší šanci Pražanů spálil Indra, když dostal puk před bránu, ovšem na Klestila si nepřišel. Naopak na druhé straně začal nabírat na obrátkách českobudějovický stroj a hlavně jeho hnací článek Vladimír Stejskal. V páté minutě ujížděl sám na brankáře Brzobohatého, avšak v důraznější koncovce mu zabránil vracející se Koumal a šel si odpočinout na dvě minuty na trestnou lavici za hákování. Mladící zpod Černé věže nelenili a za 21 vteřin prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě, obránce Havran. – 1:0 O chvilku později mohlo být veseleji, kdyby unikající Ťoupal z úhlu prostřelil gólmana. Nestalo se tak a v 15. minutě Ťoupal z obdobné pozice zvolil místo střely nahrávku na volného Horáka, jenž bekhendovou kličkou přelstil oporu hostů. – 2:0 Nevýraznou hru Středočechů pak symbolizovala akce, kdy Indra dostal krásnou diagonální přihrávku na modrou čáru, postupoval ze strany sám na Klestila, ale místo střely volil zbytečnou kličku do obránce. Od patnácté minuty se už nikdo neprosadil, a proto svítilo o první přestávce na ukazateli skóre 2:0.

Druhá třetina se nesla ve stejném duchu jako část první. Od začátku byl znovu vidět aktivní Stejskal, který nejprve výtečným bodyčekem zastavil rozjíždějící se akci hostů, aby se později několikrát marně pokoušel překonat brankáře Brzobohatého. Stejně skončily i pokusy Horáka a Heindla. A tak přišlo v sedmé minutě to, co v tu chvíli čekal málokdo. Při početní výhodě domácích hráčů vyhazoval z vlastního pásma obloučkem puk Hafenrichter, oba celky již odjížděly střídat, když kotouč se odrazil od hole domácího gólmana, který stál v tu chvíli mimo branku, a k překvapení všech skončil v kleci. – 2:1 Českobudějovičtí se nenechali tímto náhodným gólem zlomit a za několik desítek vteřin se radovali potřetí. Kokeš napálil puk za záda bezmocného brankáře po přistrčení Heindla, čímž využil druhou přesilovku v utkání. Třetinu potom zakončovali slávističtí hráči, respektive Charvát, jehož vychytal tváří v tvář strážce domácí svatyně, takže se šlo do kabin za stavu 3:1.

Závěrečné dějství začalo opět náporem jihočeského celku. Pražané měli několikrát štěstí při střelách Ferebauera, Stejskala, Rezka a znovu Ferebauera. Domácí celek hosty prakticky nepouštěl z jejich obranného pásma, a když si navíc Stejskal vynutil trest 2+2 minuty za zákrok Slávisty Kauschitze, zdálo se, že všechny body zůstanou v Budvar aréně. Opak byl pravdou. Dorostenci HC České Budějovice si nevytvořili žádnou šanci, navíc šel po uplynutí poloviny trestu za katr Havran a vyrovnal tak počet hráčů na ledě. Toho překvapivě rychle využili Pražané. Hafenrichter předložil puk před bránu najíždějícímu Rothovi a bylo sníženo. Z poklidného utkání se náhle stalo drama. Už v průběhu závěrečných minut se hráči dostávali do drobných šarvátek, které vyústily v hromadnou bitku v 18. minutě, při níž bylo vyloučeno po třech hráčích na každé straně. To už hosté hráli půl minuty bez svého brankáře a tento risk se jim vyplatil v čase 59:46. Nejprve Klestil chytil 100% šanci, aby o několik málo okamžiků později kapituloval. Uleščenko zavezl do třetiny kotouč a poslal jej na Rotha, který číhal u druhé tyčky branky. Jeho zakončení rozvlnilo síť, rozjásalo slávistický tým a zároveň rozesmutnělo českobudějovický celek.

Václav Červený, trenér HC České Budějovice: Začali jsme lépe než soupeř, hráli jsme dobře v obraně a nedělali chyby. Od druhé třetiny se začal obraz hry pomalu měnit, Slavia byla aktivnější, více napadala a ve třetí části jsme dělali hrubé chyby v obraně, dostávali se pod tlak a z toho vyústily obě inkasované branky. V hromadné rvačce nám byli vyloučeni hráči, kteří by byly potřební pro defenzívu v hektickém závěru zápasu.

Jiří Kalous, trenér HC Slavia Praha: Zaspali jsme začátek zápasu, kdy jsme po chybách inkasovali. Utkání bylo trochu nervózní, bylo vidět velké nasazení obou týmů. V závěru se k nám přiklonilo štěstí, ale myslím si, že jsme mu šli naproti svým zlepšeným výkonem.