14.12.2006, Radek Papáček

Dorost: CEB - SPA 5:2 - Přesvědčivá výhra nad Spartou

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Neuvěřitelná série Jihočechů pokračuje. Lídr tabulky si po vítězství nad Spartou připsal již sedmou výhru v řadě. Svěřenci trenéra Karla Soudka se po celý zápas drželi ve vedení, když dvěma brankami k tomu velkou měrou přispěl Pavel Hudler.
První vážnější situací se stal v končící 3. min. nájezd domácího Janečka, rovněž Kocián si však ale také připsal první ostřejší zákrok. V úvodu zápasu se snažili oba soupeři hráti spíše opatrněnji a ze zabezpečených obran se nikam rozhodně nehnali. V 7. min. ale přišel šok pro hosty, kdy se o premiérovou trefu duelu postrala čtvrtá formace Jihočechů. Po přejetí modré čáry nahodil Boška puk na brankáře Ondřeje Kociána, který jej vyrazil pouze před sebe a dojíždějící Zděněk Javůrek ze vzduchu doklepl kotouč baseballovým úderem do sítě - 1:0. Pro Javůrka to byl nejen první střelecký zářez v sezoně, ale i vůbec první zápis do statistik produktivity. Pražané pak měli možnost k vyrovnání při vyloučení Janečka, to se jim ale potresat nepodařilo a ve 12. minutě naopak sami inkasovali. Skóre ve prospěch Českobudějovických zvyšoval svižnou ranou z pravého kruhu pro vhazování Pavel Hudler - 2:0. Po obdžené brance se hostům opět naskytla příležitost hrát v početní výhodě. A tentokrát vskutku komfortní - půl druhé minuty jich na ledě válčilo pět proti třem bojovníkům na domácí straně. Jihočeská armáda se však obětavou hrou v čele s výborným Petrovem dokázala sparťanským atakům ubránit. Celek z hlavního města sice přesilovku nerozehrál nijak špatně, chyběl ale pověstný kousek štěstí, kdy například puk v poslední chvíli přeskočil hůl, anebo se zastavil o konstrukci branky. Úvodní dějství vyhráli domácí mladíci ve všech ohledech, na počet vyloučených 3:0, na vstřelené góly, což je nejpodstatnější, 2:0, a proto také odcházeli do kabin spokojenější.

Důraznější promluvu měl k hráčům během první přestávky zřejmě sparťanský kouč Pavel Geffert a jeho svěřenci vstoupili do druhé části bezesporu aktivněji než soupeř. Do provozní teploty totiž domácího brankáře Petrova hned uvedl pěknou pumelicí Drahorád. Následně byl za podražení potrestán budějovický Heřman, jen co si ale trest odkypal a skočil znovu na led, tak byl opět vyloučen, tentokrát za hákování. Za což mu také trenér Karel Soudek řádně vyhuboval, když se po dlouhé době podíval na svou vlastní střídačku. Slovinský brankář Petrov se však při obou přesilovkách ani pořádně nezapotil a čisté konto uhájil i nadále. Do poloviny utkání hráli hosté celkem pětkrát v početní převaze, neprosadili se ale ani jednou. Zato Jihočeši byli ve výhodách výrazně úspěšnější, poněvadž se jim podařilo využít hned svoji první, která díky dobré disciplíně Středočechů přišla až ve 32. minutě. Vzájemnou spolupráci u druhé branky si připomněli Pavel Hudler s Janečkem a domácí již vedli o tři branky - 3:0. Pokud na českobudějovické střídačce poté zavládla spokojenost, tak ji o tři minuty později rozhodně opustila. To se totiž při nerovnovážném stavu hráčů na ledě konečně prosadili i hosté. Pomalu hrozivě se vyvíjecí utkání z pohledu Sparťanů zastavil včas Dominik Pacovský přesnou trefou do sítě domácíh - 3:1. Ve zbývajích čtyřech minutách se již nic nestalo a Jihočeši si tak pro poslední dvacetimutovku uchovali dvoubrankové vedení.

O něj ale hned, aniž by se stačili rozkoukat, přišli. Časomíra ukrojila z poslední třetiny pouhých sedmatřicet sekund, když se do střelcké listiny podruhé v utkání zapsal Dominik Pacovský - 3:2. Poté domácí přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a hra se vyvíjela převážně ve středním a obrannném pásmu Pražanů, k přímému ohrožení gólmana Kociána ale nedošlo ani při vyloučení sparťanského Břízy. Hra v oslabení jakoby hostům prospěla, povedlo se jim nastřelit i tyč Petrovovi klece a posléze se usadili v útočné třetině, i tentokrát si však kotouč cestu za brankovou čáru nenašel. Stalo se tomu tak až v 55. min. po fatální chybě brankáře Kociána, ten totiž zastavoval puk za svou brankou tak nešťastně, že jej nasměroval přímo před svou branku, kde pro volného Marka Vaniše nebyl žádný problém trefit přesně - 4:2. Myšlenky na export bodů z jihočeské metropole do hlavního města pak mírně zhatil Drahodád zákrokem, který byl posouzen jako držení protihráče. Nicméně domácí přesilovku nevyužili a sami se pak museli bránit. Vyloučen totiž byl Dietz a Sparťanům se tak naskytla poslední možnost, jak s výsledkem ještě něco udělat. Hostující střídačka si vybrala oddechový čas a zárověň na ní zůstal i brankář Kocián. Risk je zisk, nebo velká prohra. Tak by se dal parafrázovat osud hostů, když tentokrát právě ovšem platila druhá část známého rčení. Soudkovou přihrávkou od mantinelu totiž Josef Rezek v žádném případě nepohrdl a střelou do prázdné klece zpečetil výsledek utkání, v němž Jihočeši vyhráli nad pražskou Spartou zcela zaslouženě.

Václav Červený (České Budějovice): Do třetí branky mužstvo hrálo zcela podle našich představ, poté ale přišla řada zbytečných vyloučení a trochu jsme si to zkomlikovali. Nakonec si ale ceníme toho, že se mužstvo za stavu 3:2 nesložilo, naopak začalo hrát a podařilo se nám vsítit i čtvrtou rozhodující branku. Myslím si, že naše vítězství bylo plně zasloužené.

Pavel Geffert (Sparta Praha): Utkání v podstatě rozhodli brankáři. Ten náš nás moc nepodržel... To je asi tak vše, co k tomu mohu říci.