16.12.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - TRE 2:7 - Domácí kolaps mužstva

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Propadák hodný zamyšlení předvedli ve čtvrtek v domácím zápase s Horáckou Slávií Třebíč dorostenci HC České Budějovice. Šli sice velmi rychle do vedení, ale následný vývoj zápasu byl z jejich strany tragický a Morované si vezou z jihu Čech dva body naprosto zaslouženě.
Utkání mezi Horáckou Slávií a domácím HC České Budějovice začalo nebývale zhurta. Ten, kdo se opozdil na předzápasové klobáse nebo ho zastihl náhlý dopravní kolaps v ulicích jihočeské metropole, musel asi smutnit. Hned po půl minutě od úvodního buly totiž otevřeli domácí skóre. Premiérovou početní převahu v zápase bleskově zúročil David Feferle, když mu asistoval Hlavatý - 1:0. Tempo a úroveň hry nebyly zrovna na nejvyšší úrovni a k vidění bylo velmi mnoho nepřesností. Z nudné atmosféry vyvedla přihlížející 11. minuta, kdy do té doby bezzubí hosté udeřili. Po akrobatickém zákroku vypadla Klestilovi z ruky hůl, kterou mu okamžitě bek Hlavatý podával. V ten moment už se však odražený puk dostal před bránu, kde mezi kruhy číhal Marek Kadela a ranou těsně nad ledem prostřelil budějovického brankáře - 1:1. Po vyrovnání upadla hra do ještě nižšího průměru, nežli se pohybovala před ním. Jediná akce, jež stála za zmínku, byl rychlý protiútok po křídle v podání domácího Pankratze. Jeho střela však mířila jen do náručí připraveného Ondrůje v třebíčské kleci. Jak slepí k houslím přišli Moravané k vedení. Po chybě budějovické defenzívy vsítil druhou branku hostí z Burianovy přihrávky Tomáš Hobza - 1:2. Za tohoto stavu se šlo také poprvé do šaten.

Do druhé třetiny vstoupila obě mužstva s trochu větším hokejovým apetitem. I přes tuto skutečnost se však ani jedno z nich nevyvarovalo chyb v rozehrávce či zbytečného vylučování. Domácí měli hned na úvod velkou příležitost k vyrovnání. Po akci Pankratze se sám před Ondrůjem ocitl Martin Nedvěd, ale tváří v tvář hostujícímu gólmanovi zklamal a vyprášil pouze jeho betony. V tu chvíli se hrál vyrovnaný hokej, ve kterém však měli navrch domácí. Ti byly hokejovějším mužstvem, ale jejich nasazení scházela vyšší efektivita a také důraz v útočném pásmu. Ten nechyběl Třebíčským - když se utkání lámalo do své druhé poloviny, předvedl spanilou jízdu celým kluzištěm kapitán Burian. Jeho sólo však ztroskotalo na Klestilovi. Stejně jako následné dorážky Kejdy a Marka Kundely. Ve 34. minutě už ale snažení hostů doznalo většího úspěchu. Po opakované chybě budějovické defenzívy se vynořili sami před domácí svatyní Eduard Kadela a Petr Burián. Druhý jmenovaný neměl nejmenší potíž poslat touš do svatyně - 1:3. Jihočeši se pokusili záhy po třetím úspěchu hostí odpovědět, ale Stejskal v těsné blízkosti Ondrůje neuspěl. Tato šance byla posledním záchvěvem domácí aktivity, která postupně opadala jako listopadové listí. Ve 36. minutě dokonal jihočeskou zkázu nejlepší hráč utkání Rostislav Novák - 1:4. Domácí trenéři měli v šatně svým svěřencům rozhodně co vytýkat.

Do závěrečného dějství vstoupilo domácí mužstvo určitě s velkým odhodláním nepříznivý vývoj zápasu změnit. Ve čtvrtek to však prostě nešlo. Domácí kazili i ty nejjednodušší přihrávky a hosté prakticky pouze trestali jejich chyby. To jim totiž bohatě stačilo. Do tajů poslední třetiny uvedl přihlížející Lukáš Dostál, jehož pokus propadl záhadně nejistému Klestilovi mezi nohama - 1:5. K nepřesnostem a ztrátě elánu se v posledních patnácti minutách ze strany domácích ještě přidalo zbytečné vylučování. Pravdou je, že třebíčští hokejisté se mnohdykrát poroučeli k zemi velmi rádi, ale to nemění nic na tom, že fauly Jihočechů byly naprosto zbytečné. K šesté brance v budějovické kleci přispělo vyloučení Pankratze, jenž putoval s pětiminutovým trestem za faul na hlavu a krk rovnou pod sprchy. Početní převahu využil opět Rostislav Novák, když zúročil příhru Marka Ondrůje - 1:6. V 52. minutě se znovu netakticky nechal vyloučit Tomáš Rod a Moravanům se naskytla příležitost hrát plné dvě minuty přesilovou hru pět na tři. Za necelou minutu jí dokázal využít Petr Vlašín - 1:7. Již tak dost vysoký debakl naštěstí pro ně stačili domácí zabrzdit. Před vypršením hrací doby snížil na 2:7 domácí Jakub Dolina, když zasunul puk za Ondrůjova záda po přihrávce Červeného. Třebíčská Slavie dokázala naprosto bezcitně vyloupit Budvar Arénu pětigólovým vítězstvím. Její výhra byla však naprosto zasloužená.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: „Předvedli jsme velice špatný výkon. Takovýto výbuch jsem zažil naposledy před dvěma lety v Třinci, kam jsme tehdy jeli v dobré sestavě a za výborné situace, ale dostali jsme tam sedm gólů. Dneska nám nešlo vůbec nic. Dělali jsme neuvěřitelné chyby v obraně. Doufám, že takovýto výkon již nezopakujeme.“

Roman Majzlík, trenér Třebíče: „Brzy jsme prohrávali, ale dokázali jsme rychle otočit vývoj utkání. Další góly nás uklidnily. Zachytal nám dobře brankář, což nás povzbudilo k dobrému výkonu. Bylo tam několik šancí, kdy nás podržel. Utkání jsme vyhrál naprosto zaslouženě.“