02.12.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - TRI 0:3 - Rozhodla špatná koncovka

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hned po šestnácti hodinách od konce minulého zápasu změřili dorostenci HC České Budějovice síly se stejně starými hráči Třince. Hosté se na ledě Budvar Arény představili jako silný tým a pomocí dvou proměněných přesilových situací získali rozhodující náskok. Svěřenci trenérské dvojice Karel Soudek - Václav Červený nedokázali proměnit ani jednu z mnoha svých gólových šancí, proto výsledkově neuspěli.
V netradičním termínu i v netradičním čase, tj. v pátek v poledne, hostili dorostenci HC České Budějovice vrstevníky s Třince a po včerejším vítězství nad Opavou i dnes pomýšleli na zisk bodů. Tomu, že je nečekal lehký soupeř, napovídalo již postavení v tabulce, kde byli Třinečtí na 4 místě.

Již v úvodu zápasu se ukázalo, že dnešní utkání bude atypické oproti minulým. Sudí Lacina, jenž zápas rozhodoval jako hlavní, pískal podle nově předepsaných pravidel a tedy posuzoval přísně každý nedovolený zákrok. Vzhledem k tomuto trendu se ve standardním počtu hráčů na ledě moc nehrálo a spíše se na ledě pohybovalo o jednoho, dva nebo dokonce tři hráče méně. Spolu s rozhodčím se pak ukázal druhá výrazná postava dnešního zápasu a to byl brankář Lipka. Již ve druhé minutě vyřešil nájezd dvou domácích na jednoho obránce zakončený střelou Bízi, posléze chytil gólový pokus Červenéhop a předznamenal tak to, že si na něm vylámali zuby všichni jihočeští střelci a nutno podotknout, že adeptů na vstřelení gólu dnes bylo opravdu hodně. Českobudějovičtí dnes, narozdíl od včerejšího zápasu neproměňovali přesilovky a to se ukázalo jako velký problém v cestě za výhrou, protože Slezané hned svou druhou početní výhodu přetavili ve vedoucí gól, když se kotouč po nacvičené ose Válek – Hoďa - Kubiš dostal až za záda brankáře. – 0:1 Pro aktivnější domácí to byla hodně studená sprcha a ještě níže jejich sebevědomí srazila dlouhá přesilovka 5:3. Bíza v ní pálil ostošest, ale zeď mezi třemi tyčemi nepřekonal. Z mnoha přesilových her se tedy v úvodní třetině ujala pouze jedna a ta stanovila skóre první dvacetiminutovky.

Prostřední dějství se odvíjelo jako přes kopírák prvního. Úvodních 10 minut se dvanáct postav na ledě neobjevilo. Od desáté do patnácté se chvíli hrálo v plném počtu a zbylých pět minut byla opět hojně zaplněna trestná lavice. Domácí v přesilovkách zoufale bušili do Lipky a ten všemožnými zákroky kazil jejich radost. Slezané hrozili hlavně z brejků a divákům zatrnulo především při nájezdu Zadiny, jenž dostal skvělou přihrávku za obranu. Změnu stavu nepřipustil Klestil a naděje jeho týmu stále žily. Když už se hrálo v plném počtu, byli Jihočeši lepší, aktivnější a vyrovnávací branka visela na vlásku. Bohužel přišlo další vyloučení a další krutá rána z nebes. Hoďa pálil od modré, puk se zastavil v houštině těl, z které ho vydoloval Zadina a poslal mezi betony již klečícího gólmana. – 0:2 Gól z 37. minuty určil i přes snahu mladíků zpod Černé Věže stav, jenž vydžel až do 59. minuty.

V závěrečné části sudí trochu ustoupil od přísného posuzování nebo si hráči zvykli, každopádně vyloučených trochu ubylo. Scénář byl však zcela stejný jako v předcházejících dvacetiminutovkách. Zprvu sice málem šťastně skóroval třinecký Hoďa, kterému se puk nečekaně odrazil od bruslí směrem na branku. Klestil pohotovým rozklekem zabránil definitivě v podobě třetí branky. Díky němu domácí stále věřili ve vyrovnání. Domácím nešlo upřít snahu. Ve svých šancích však ukázali, proč Lipka stále držel čisté konto. Feferle sám mezi kruhy trefil přímo brankáře, Rezek se proháčkoval z rohu až před klec hostí, ale svůj pokus nasměroval vedle tři tyče. Lipka chytil i nájezd Horáka z pravého křídla a v 59. minutě se stav úplně uzavřel. Domácí zkusili hru bez brankáře, ale propadli na útočné modré a Adamiec dovezl puk až do branky. – 0:3 Mladící HC České Budějovice v utkání s Třincem nebyli až tak horším týmem, ale o utkání rozhodla koncovka, ve které totálně selhali.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Nejsme v optimálním herním rozpoložení, naše hra nebyla dobrá již včera. Třinec se představil jako silné mužstvo s dobrou obranou a dobrým brankářem. Utkání bylo rozhodováno podle současného trendu. Třinec dokázal dvě přesilovky proměnit, my žádnou a musím říct, že vyhrál zaslouženě.

René Mucha, trenér HC Oceláři Třinec: Utkání se odvíjelo od trendu, který nastolil rozhodčí, kdy se snažil posuzovat všechny zákroky. Hra byla častým vylučováním rozháraná, pořád se hrálo v oslabení anebo v přesilovkách. Nedalo se hrát na čtyři pětky, jak jsme původně chtěli. Dnes nám hodně pomohli domácí svojí žalostnou koncovkou, ale přesto jsme s vlastním výkonem spokojeni, především za obětavost musím kluky pochválit a dobře zachytal také brankář.