06.01.2005, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - ZLN 2:3 - Valaši nad jihočeské síly

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V úvodním utkání dorostenecké extraligy v roce 2005 přivítali hráči HC České Budějovice na svém ledě mužstvo Hamé Zlín. Hosté přijeli do Budvar Arény se skvěle propracovanou defenzívou středního pásma, která se ještě zlepšila po úniku do dvoubrankového vedení. Domácí eskadra již nedokázala vyrovnat ani při závěrečné trojnásobné přesilovce, a oba dva body tak putují na Valašsko.
Po vánoční přestávce se opět naplno spustila stavidla mládežnických nejvyšších hokejových soutěží. V extralize dorostu hostili mladíci HC České Budějovice své vrstevníky z Valašska. Ve čtvrtek v podvečer byl v Budvar Aréně k vidění souboj domácích borců se zlínskými Medvědy, které vedl bývalý extraligový trenér Zdeněk Čech. Souboj s mužstvem Hamé byl poslední domácí prověrkou Stárkovy eskadry před odjezdem na dlouhé moravské turné. Svěřence charismatického kouče nyní čeká pět zápasů daleko za Českomoravskou vrchovinou. V utkání s Hamé chyběli na domácí soupisce z důvodu zranění či trestů Nedvěd, Hájek a Stejskal.

Úvodní posváteční utkání začalo oboustranně velmi opatrně a první vážnější vzrušení přišlo až ve 4. minutě, kdy domácí Rod hbitě vyrazil zpoza branky a "žblabuňka" vyslaná z jeho hole protancovala brankovištěm Zlínských. Jejich odpověd na sebe nenechala dlouho čekat a ani ne minutu po akci doposud nejlepšího hráče Jihočechů probíhající sezony se po chybě obrany dostal mezi kruhy Ondráček. Jeho pokus však nebyl z nejtvrdších - Klestilovy betony zaklaply včas. Na obou stranách v tu chvíli přibývalo aktivity a bojovnosti. Zápas se pomalu rozjížděl a nezvratným dokladem toho byl takřka pekelný závar Medvědů v 11. minutě. Na trestné lavici v tu chvíli pykali dva hráči. Po jednom na každé straně, a na ledě se tudíž hrálo 4 na 4. Takřka ideální situace pro rychlé protiútoky. To si pravděpodobně říkali i domácí hráči. Zle se ale mýlili. Valaši zamkli budějovickou čtyřku do obranného pásma a před Klestilem hořel led. V největší šanci musela strážce domácí svatyně zachránit její konstrukce - tyčku nastřelil agilní Vlach. Ani ne dvě minuty poté, již při stabilním počtu hráčů na ledě, opět zvonilo Klestilovi v uších. Tentokráte do pravé tyče jeho branky poslal touš Tomáš Brunec. V tu dobu již měli více ze hry právě hosté. I přes jejich další šance se ale skóre do první obrátky nepohnulo.

Co nedokázali hráči Hamé za celou úvodní dvacetiminutovku, stihli po 130 sekundách té druhé. Premiérové gólové akci večera předcházel zběsilý únik Vlacha po levém křídle, který jeho autor ještě s příliš velkým zdarem nedokončil. Vybojoval však buly v útočném pásmu. Puk se po vhazování dostal na modrou čáru k Rezkovi, jehož střelu ještě "Klesťa" vyrazil. Na dorážku Romana Vlacha byl již krátký - blafák do poloodkryté klece znamenal ve 23. minutě vedení hostů - 0:1. Po úvodní trefě hosté ještě více zpřesnili už tak dosti precizní obranu středního pásma a před Jihočechy se rýsoval nelehký úkol. Svým spoluhráčům ukázala cestu ke gólmanu Pečírkovi dvojice Pankratz - Rod. Druhý jmenovaný zatáhl kotouč až před zlínskou branku, kde však nedotáhl blafák do zdárného konce. Jeho kolega z útoku poté trestuhodně zahodil téměř vyloženou gólovou dorážku. Pár okamžiků nato už se ale domácím podařilo rozsvítit červené světlo za Pečírkou. Pěknou individuální akci předvedl Pankratz a po jeho střele si se zlínským gólmenem s chladnokrevností rutinéra poradil Stanislav Polodna - 1:1. Po čtyřiceti minutách tedy svítily na ukazateli skóre dvě jedničky.

Do závěrečné části vstoupila obě mužstva s cílem neinkasovat. Větší vůle po vítězství byla jasně patrná na budějovickém týmu. Jeho aktivitě však přistřihávala křídla takticky hrající zlínská defenzíva. Postupem času ubývalo i odvážných ataků směrem ke Klestilově svatyni. K jednomu z posledních vážnějších závarů se Valaši dostali ve 45. minutě. Za katrem odpočíval Havran a Čechovo komando opět roztočilo přesilovkovou spirálu, v níž svého soupeře naprosto utopilo. Rychlou kombinaci zakončil po přesné příhře Kočiše švihem mezi betony Roman Staša - 1:2. Domácí ještě nestačili strávit obdrženou branku a bylo to již o dva góly. Dílo budějovické zkázy dokonal po hrubici obránce Chrta Lukáš Vartovník. Po jeho lehké střele od modré čáry se musel Klestil pod maskou hodně červenat - 1:3. Doslova morová rána v podobě dvou sklepených gólů přišla v době sílícího tlaku domácích. Do konce utkání v tu chvíli ale bylo ještě dost času na korekci výsledku. Stárkovi svěřenci přepnuli na druhý výkonnostní stupeň a Medvědi museli ještě hodně bojovat. Ve 48. minutě nejprve otestoval od modré čáry kvalitu Pečírkovy masky Havran, aby následně ten samý hráč vyslal nevydařenou střelu mířící mimo tři tyče zlínské branky. Kotouč se k nevoli hostí odrazil zpět před jejich klec, kde číhal Petr Pankratz a zasunul touš za čáru - 2:3. Z následného protiútoku vsítili hosté branku, která však nemohla být uznána pro posunutí klece. Jihočeská aktivita stoupala, ale vážnější gólové příležitosti nepřicházely. V závěru si napřed po pěkném průniku vymodlil přesilovou hru Polodna - hosté šli do čtyř. Následně se zbytečného útočného faulu dopustil Čech. Před domácími se narýsovala exkluzivní situace. Trenéři si vzali odedechový čas a odvolali Klestila z branky. Kýženého vyrovnání se však nedočkali. Hamé Zlín si odvezlo z jihu Čech cenné dva body.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "Utkání pro nás dopadlo trochu smolně. Slabší chvilky si dnes vybral brankář Klestil. Bohužel jsme v závěru již nedokázali vyrovnat. Nato, že nám chyběli tři hráči, to bylo ale celkem dobré utkání. Pouze se mělo bodovat."

Ing. Zdeněk Čech, trenér HC Hamé Zlín: "Po dlouhé době se hrálo mistrovské utkání, takže se hráči dostávali do tempa trochu pomaleji. První třetinu jsme byli podstatně lepší, ale nevyužili jsme šance. Pak se hra vyrovnala. Druhá třetina skončila 1:1 po naší chybě. Díky tomu, že jsme dali na začátku třetí třetiny dva rychlé góly, jsme se dostali nahoru. Nakonec i přes nedisciplinovanost v závěru a zbytečné vyloučení jsme vítězství uhájili."