17.02.2005, Tomáš Zetek, Marek Chlupatý

Dorost: PLZ - CEB 6:3 - Z klíčového utkání bez bodu

P l z e ň - K veledůležitému utkání zajížděli ve čtvrtek dorostenci HC České Budějovice do západočeské metropole. Plzenští drží poslední postupovou pozici, na kterou si brousí zuby právě tým zpod Černé věže. Domácí si však své místo zaručující export do vyřazovacích bojů hladce pohlídali, a odsunuli tak postup svěřenci kouče Milana Stárka do oblasti utopie.
Domácím se velmi dobře povedl vstup do zápasu. Do samostatného nájezdu se po chybě budějovické obrany dostal Stránský a švihem překonal brankáře Klestila. Přesně po minutě hry tedy na tabuli svítil stav 1:0. Plzeňští si nadále vytvářeli velký tlak, ale nemohli se dostat do zakončení. A tak mohlo udeřit na druhé straně. V 5. minutě vystřelil na Rückla budějovický obránce Kovácsik a jeden z dorážejících hráčů dopravil puk za brankovou čáru. Naštěstí pro Plzeň se mu to povedlo až po odpískání. Na druhou střelu domácích si museli diváci počkat až do 8. minuty, kdy pozornost hostujícího brankáře vyzkoušel Urbánek. V této fázi zápasu se přitvrdilo, čehož důkazem byl tvrdý zákrok Ferebauera na domácího útočníka Boteho. Zahuštěným prostorem před českobudějovickou brankou nepronikl ani forvard Lasselsbergeru Šimán, který se ve 12. minutě dobře tlačil před hostující svatyni, ale nakonec upadl a nemohl proto zakončit. Až ve 14. minutě se diváci dočkali další gólové šance. Plzeňský útočník Kocman tečoval ve vzduchu střelu Boháče, ale Klestila nepřekvapil. V čase 14:01 se stav měnil podruhé. Kocman tentokrát střílel a jeho odražený kotouč dorazil za ležícího brankáře Šamlot. Budějovičtí se pokusili ihned odpovědět. Polodna zavezl puk do útočné třetiny, vybídl ke skórování Hájka, ale jeho střelu naštěstí pro domácí zblokoval padající Kocman. Západočeši poté nevyužili přesilovku, ale třetí uklidňující gól přece jenom přidali. Novák našel před brankou volného Špilera, který švihem mezi betony prostřelil bezmocného Klestila. Domácí mohli v první třetině, ve které jasně dominovali, dát ještě jednu branku, ale Šamlot v samém závěru úvodního dějství nedotlačil puk za záda budějovického brankáře.

I v úvodu prostřední části hry měla Plzeň herně navrch. Jindra se nejdříve nedokázal prosadit ze samostatného úniku, ale v čase 23:35 síť branky hostů přece jen rozvlnil. Vystihl totiž rozehrávku soupeře, přihrál před branku, v následném závaru se sám nejlépe zorientoval a počtvrté překonal zoufalého Klestila. Budějovičtí poté přitvrdili hru, začali lépe bruslit a na jejich hře to bylo hned vidět. Ve 25. minutě domácího brankáře Rückla vystrašila střela Pankratze, která prolétla jen těsně vedle levé tyče. Jihočeši se však o příležitost zdramatizovat utkání připravovali sami svými zbytečnými vyloučeními. Na trestnou lavici si krátce po sobě šli sednout Hájek a Kovácsik. V 34. minutě pálil po přihrávce Jindry nebezpečně z levého křídla teprve čtrnáctiletý plzeňský forvard Jan Stránský. Při vyloučení domácího Jindry a hostujícího Havrana si oba týmy mohly vyzkoušet hru 4 na 4. Toto rozložení sil více vyhovovalo dobře bruslícím Jihočechům. Budějovický Sekera pěkně obešel Špilera, ale střelou z úhlu Rückla nepřekvapil. Hosté si vynutili přesilovou hru čtyř proti třem. Šanci si však nevytvořili a gól mohl nakonec padnout na druhé straně. Jindra se dostal okamžitě po návratu z trestné lavice do brejku, ale tváří v tvář Klestilovi zamířil mimo. Budějovický brankář triumfoval i v dalším souboji jeden na jednoho. Tentokrát vychytal vyrážečkou nájezd Kubalíka, který dostal krásný pas od Zemana. V čase 37:38 byl vyloučen právě Zeman a hosté dokázali po necelé minutě přesilovou situaci využít. Parýzek zblízka dorazil za domácího gólmana střelu Pankratze. Plzeňští dokázali bleskurychle odpovědět. Bote projel přes celé hřiště, vystřelil zápěstím a překvapil hostujícího gólmana, který střelu přes klubko těl vůbec neviděl. Hráči Lasselsbergeru tak své vedení ve druhé třetině ještě o gól zvýšili a vedli nad Jihočechy 5:1.

Do třetího dějství poslali hostující trenéři do branky náhradního brankáře Hnízdila. Ten ale musel lovit puk ze své svatyně hned po 13 sekundách. Švihem ho z levého křídla překonal domácí kapitán Kocman. Než stačili Plzeňští gól oslavit, vedli opět „jen“ o čtyři branky. V čase 40:30 snížil z úniku hostující Polodna. Plzeňáci polevili a tak se hra odehrávala především v jejich obranné třetině. Rückl však odolal i dorážkám Polodny a Hájka. Budějovičtí měli smůlu, když Klementovu přihrávku na úplně volného Chrta zblokoval obětavým zákrokem Šimán. Jihočeši ale nakonec stejně v čase 48:11 snížili. V zápase velmi aktivní Pankratz na sebe natáhl dva plzeňské obránce, našel Roda, který podstřelil přesouvajícího se domácího brankáře. Šanci zdramatizovat utkání měl o minutu později Ferebauer, ale o kousek nedosáhl na přihrávku Roda. V 51. minutě vytvořil velkou šanci hostujícímu týmu plzeňský gólman Rückl. Zajel totiž za branku a puk tečoval tak nešikovně, že se dostal před branku, kde stáli dva Budějovičtí úplně sami. Hostující Ferebauer se ale příležitosti zalekl a prázdnou klec minul. Další šanci Jihočechům nabídl v 57. minutě chybující obránce Stránský. Rückl však včas vyjel a nelehkou situaci s klidem vyřešil. Závěr utkání se nesl ve znamení četných vyloučení. Budějovičtí již nezkoušeli zápas vyrovnat. Namísto toho si na trestnou lavici šli sednout těsně po sobě domácí Šimán a hostující Margoč a Stejskal. Plzeň si tak v pohodě dokráčela k zisku tří cenných bodů a je zase o krok blíž k play-off.