30.11.2019, Jiří Michal

FRY - CEB 2:4 - Motor dokázal otočit utkání s Frýdkem-Místkem a veze tři body

Jihočeši se dnes vypravili na led Frýdku-Místku v roli favorita utkání. Od začátku utkání však tuto roli nenaplňovali. Jako první šli do vedení domácí, hráčům Motoru se podařilo vyrovnat až před koncem druhé třetiny, do té doby se velmi dobrými momenty vyznačovali oba gólmani. Ve třetí třetině již bruslaři Českých Budějovic ukázali svou sílu a rozhodli o zisku plného počtu bodů. Dvěma góly se blýsknul David Gilbert.

Hned zpočátku utkání se hráči Motoru snažili dostat do tlaku a co nejdříve se pokusit zápas strhnout na svoji stranu. V prvních minutách své štěstí od modré čáry zkoušel Martin Novák, jeho střelu však soupeř zblokoval. Ve čtvrté minutě padla první branka utkání a pro smůlu Jihočechů, byl to právě domácí Vojtěch Tomi, který bekhendovou střelou překvapil Jana Strmeně. O minutu však mohlo být ještě hůře, maskovaný muž v brankovišti Motoru se tak v krátkém sledu musel pořádně činit. Šanci napravit špatný vstup do utkání dostali hráči z Českých Budějovic o chvíli později v přesilové hře. Ačkoliv ke gólu moc nechybělo, skóre se ani po velkých šancích neměnilo. V polovině utkání šli dokonce svěřenci Václava Prospala do tří, s početní převahou soupeře si však obrana dokázala poradit. Ke konci třetiny přišly, do té doby, snad největší šance Motoru. Conor Allen nahodil puk vedle Danečkovy branky a domácí brankář se musel hodně snažit, aby nepustil z následujících pokusů puk za svá záda.

Ani vstup do prostředního dějství nevyšel hokejistům Motoru úplně nejlépe. Již ve třiadvacáté minutě Mohl Frýdek-Místek zvýšit svůj náskok, tentokrát však šanci zlikvidoval českobudějovický brankář. Po několika pokusech hostí se najednou v brejkové situaci ocitl Lukáš Motloch, ale Jan Strmeň si jeho blafák pohlídal. V přesilové hře se pokusil zvrátit vývoj zápasu kapitán Pavel Pýcha, jeho střelu však i tentokrát Daneček vyrazil a následně bravurním zákrokem zlikvidoval i střelu Karla Plášila z mezikruží. V rychlém sledu následovala další početní výhoda Českých Budějovic, která však nezačal vůbec dobře. Na Strmeně ujel přes hostující obranu Kryštof Stuchlík, i on byl však neúspěšný. Po zavezení do třetiny a kombinaci v soupeřově pásmu se o střelu pokoušeli Plášil či Doležal. Oba dva nebyli úspěšní, ačkoliv druhý jmenovaný nastřelil tyč, která o pár minut později zachránila Danečka podruhé. Až ve 37. minutě se hosté mohli poprvé radovat. David Gilbert si nabruslil s pukem na vrchol kruhu a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Za stavu 1:1 skončila druhá třetina.

Do třetí periody vstoupili hosté již zodpovědněji, ačkoliv šance byly k vidění na obou stranách. Dobrou střelou z levého kruhy se prezentoval Miroslav Holec, našel však pouze Danečkovu lapačku a následně poté českobudějovičtí hokejisté nedokázali uklidit kotouč do odkryté brány. Postupně tlak Motoru sílil, proti drtivé ofenzivě hostů stál však vynikající Lukáš Daneček, který si v rychlém sledu poradil se sklepnutím Jana Veselého, dorážkou Václava Karabáčka po střele Zdeňka Doležala či střelou Karla Plášila. Po delší odmlce měli příležitost skórovat i rysi, ale Strmeň situaci dva na jednoho dokázal přečíst. Nedáš dostaneš, i to platilo v tomto případě. Jan Veselý procedil puk po zmatku před domácí svatyní za brankovou čáru a Motor šel poprvé do vedení. Neuběhlo však ani 45 sekund a hostující bruslaři zvedali opět ruce nad hlavu. David Gilbert podruhé v utkání prostřelil Lukáše Danečka a zvýšil náskok Motoru. Hokejisté Frýdku-Místku věděli, že pokud chtějí se zápasem něco udělat, budou muset přidat a povedlo se. Necelé tři minuty před koncem snížil Kryštof Stuchlík a bylo zaděláno na drama. To ukončil až třiadvacet sekund před konečnou sirénou Vít Christov trefou do prázdné branky.

Vlastimil Wojnar (Frýdek-Místek): Zápas byl vyrovnaný a vyhrát mohl kdokoliv, bohužel to byl soupeř. My jsme samozřejmě měli několik šancí, které jsme neproměnili. Byly tam vlastně tři samostatné nájezdy - jeden na nikoho. Za stavu 1:1 jsme taky nevyužili situaci dva na jednoho a z protiútoku jsme dostali gól na 1:2. Potom takový laciný gól na 1:3. Ještě jsme se snažili, zkusili jsme to a dali na 2:3, ale power play, to je samozřejmě vabank. Ale myslím si že opravdu mohl vyhrát kdokoliv a šťastnější byli hosté. Taky měli spoustu šancí, tak se to prostě hraje. Šance střídá šanci a kdo ji promění, vyhrává.

Václav Prospal (České Budějovice): Ta role favorita tady byla, ale myslím si, že jsme jí neplnili prvních dvacet nebo pětadvacet minut zápasu. Myslím si že domácí byli lepší, lépe se pohybovali. Nám trvalo nějakou dobu, než jsme se rozjeli. Spadla nám tam, dá se říct, taková žabka z bekhendu, která by tam asi neměla projít. Soupeř se dostal na koně a ten zápas se nám daleko víc komplikoval, než by měl. My jsme věděli, že domácí tady hrají velmi dobře (v Polárce), že se dobře pohybují, dohrávají souboje, jsou rychlí. Jsou to kluci, kteří se chtějí dostat o patro výš. Věděli jsme, že nás nečeká lehký zápas, což se nakonec i potvrdilo. A jsem rád, že jsme ty tři, nebo tedy čtyři góly i s tím do prázdné brány dali, ale trvalo nám to na můj vkus moc dlouho.