03.09.2013, Lukáš Dvořák

Generálka na Havlíčkův Brod nevyšla, Motor prohrál s Rytíři i podruhé

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Pátý zápas, čtvrtá prohra, navíc podruhé s Kladnem. HC Motor České Budějovice odehrál své poslední přípravné utkání před startem prvoligové sezóny. V ČEZ aréně nedokázal domácím Rytířům vstřelit jedinou branku a odváží si prohru 0:4. Hvězdou utkání se stal domácí veterán, Pavel Patera, který Dominiku Halmošimu vstřelil hattrick.

Začátek utkání se Motoru hrubě nepovedl a hned z první akce domácích inkasoval. Po Tenkrátově přihrávce přesně zamířil Miroslav Hořava a střelou do horního rohu Halmošiho branky otevřel účet utkání. Do první možnosti nějak výrazně ohrozit Cháberovo svatyni se dostal Posmyk v deváté minutě, ale z jeho tří pokusů se jenom jedna střela dostala k brankáři Rytířů, který ji dokázal zneškodnit. Dvanáctá minuta nabídla dobrou příležitost hostujícímu Moravcovi. Ten se ocitl nikým nehlídán mezi kruhy, jenže trefil pouze rameno překvapeného Chábery. Kladno ale přes některé dobré šance Českobudějovických dominovalo v zápase. V podobné situaci jako Moravec byl autor první trefy, pokus však skončil na hrudi Halmošiho. Jen pár centimetrů od vstřelení dalšího gólu Rytířů byl Eberle, ale po jeho střele ze šestnácté minuty zvonila pouze tyč. Na konci osmnácté minuty oslabil svůj tým mladičký Bárta a Kladno vycítilo šanci, kterou nakonec naplno využilo. V závěrečných sekundách třetiny se totiž poprvé ozval kapitán Pavel Patera. Aktivní Hořava nalezl krásnou přihrávkou středočeského veterána u protější tyče, jemuž nedělalo vůbec žádný problém přesně trefit odkrytou klec. Do šaten se šlo s dvougólovým náskokem Kladna.

Viditelně klidní domácí nastoupili lépe i do druhého dějství. Další branku z početní výhody již nepřidali, ale nadále ohrožovali branku Motoru. Krásným založením akce se v šestadvacáté minutě prezentoval Černošek, jeho nahrávku Dragoun ještě předal zleva najíždějícímu Tenkrátovi, toho už si však Halmoši pohlídal. Jihočechům se povedlo prosadit, k jejich smůle jim ale vstřelená branka nebyla uznána. V devětadvacáté minutě se těsně před přechodem brankové čáry ozval hvizd rozhodčího, protože jeden z hráčů hostů stál v brankovišti. A tak se znovu dostal ke slovu Pavel Patera. Prakticky totožnou situaci po další přihrávce Hořavy vyřešil stejně, takže se opět trefil do prázdné branky. Českobudějovičtí se od té chvíle velmi těžko dostávali do nějaké kloudné akce a Kladno s přehledem kontrolovalo průběh utkání. Diváci se jistě přestali utkáním bavit, protože ani jeden z brankářů do druhé sirény nemusel předvést žádný zákrok, který by je zvedl ze sedadel.

A nic se nezměnilo ani po buly, po němž začala poslední třetina duelu. Kladno mělo pod kontrolou střední pásmo a Motor měl velké problémy s tím, dostat se na dohled Cikánkovi, který Cháberu na třetí část vystřídal. Po vyloučení Chmelíře v osmačtyřicáté minutě tvrdě pálil Černošek, následně po něm Tenkrát, ale oba dva si vylámali zuby na Halmošim. Motoru se nedařilo ani během přesilové hry. Posmyk sice zkoušel překonat Cikánka, ale jeho projektil neměl parametry gólové rány. Ještě během kladenského oslabení se ozval Lukáč a dokázal překvapit brankáře Českých Budějovic. Ten měl plné ruce práce s tím, aby mu kotouč nepropadl do sítě. Že nebylo dneska Janu Eberlemu přáno poznali diváci v šestapadesáté minutě, kdy se po jeho dalším pokusu znovu ozvala tyč branky hostí. Dokonale ho ale zastoupila osobnost českého hokeje, Pavel Patera. Ten svůj hattrick dokonal v době, kdy na světelné tabuli svítilo něco málo přes dvě minuty do konce třetí třetiny. Černošek nahodil kotouč do prostoru před brankoviště a zkušený útočník tečoval kotouč tak, aby skončil za zády bezmocného Halmošiho. Tímto zásahem uzavřel střeleckou listinu zápasu, ve kterém poprvé v přípravě nedal Motor ani jeden gól. Další utkání už bude naostro. České Budějovice zahajují svou prvoligovou sezónu příští středu, prověřit je přijede Havlíčkův Brod.