27.02.2009, Miroslav Mayer

JUN: CEB - LIB 3:2p - Junioři slaví postup do čtvrtfinále!

Č. B u d ě j o v i c e - Juniorský tým HC České Budějovice prolomil prokletí prvního kola play-off a v nejkratší možné době dokázal přejít přes Bíle Tygry Liberec. Po vítězství v Liberci se jim podařilo zvítězit i na domácím ledě v prodloužení 3:2. Zítra se tak dozví jméno svého dalšího soupeře. Hráčem zápasu se stal Radim Heřman, který vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Byl tak u všech branek domácích.
Domácí začali svůj první zápas v play-off na domácím ledě aktivně. Již po šestnácti vteřinách hry vyzkoušel pozornost brankáře Sklíby domácí útočník Rezek. Domácí byli častěji u puku a snažili se tvořit hru. Dařilo se jim dostávat se do útočného pásma hostů, ale k pořádné šanci se nedostali. Hosté byli spíše zaskočeni dobrým úvodem domácích a k prvnímu ohrožení domácí branky se dostali až v osmé minutě, kdy od modré nebezpečné pálil obránce Niko. Pak ovšem začali domácí svůj důraz přehánět a nabídli hostům možnost přesilové hry pět na tří skoro půl minuty. Tu ovšem hosté nesehráli vůbec dobře a dokonce ani netrefili branku. První vážnější šance zápasu tak vznikla po dobré kombinaci domácí první pětky Heřman, Rezek a Ferebauer (viz foto 1). Střela posledně jmenovaného zazvonila ve dvanácté minutě o tyč liberecké branky. Stále byl k vidění velmi pohledný a tvrdý hokej, typický pro play-off. Domácí stále hráli prim. Pěknou šanci si ještě před koncem zápasu vypracovali v oslabení Polodna a Ferebauer, ale při přečíslení dva na jednoho selhala finální přihrávka. Hosté o sobě dali vědět pár vteřin před koncem, kdy krásně k tyči vystřelil Liška, ale Klesti včas stihl přesunout svůj beton a zabránit puku v cestě do branky. V první třetině tak diváci branku neviděli.

Do druhé třetiny nastoupili hosté jako vyměněni a chopili se hned od začátku aktivity. Hned ve 2. minutě Chochola nadvakrát nepřekonal Klestila, v 5. minutě při vlastním oslabení se v nadějné šanci ocitl Kopic, ale stále byl stav 0:0. Těsně před polovinou zápasu se diváci dočkali první branky. Prvním střelcem zápasu se stal Radim Heřman, který se trefil bekhendovou střelou po ledě a bylo to 1:0. Domácí byli na koni a hned vzápětí se ocitl opět Heřman s Ferebauerem v další šanci, ale tentokrát Radim Heřman přestřelil. Domácí se opět ujali aktivity a hosty přehrávali. Opět se hrál skvělý hokej, ale příliš šancí k vidění nebylo. Domácí se snažili o brejky a přečíslení, ale začali ztrácet ve středním pásmu. Hosté si toho okamžitě všimli a začali opět získávat aktivitu. Nejprve v 38. minutě nebezpečně střílel Chochola a těsně před koncem třetiny se podařilo Liberci vyrovnat. Krásnou střelou k tyči se prezentoval Michal Bulíř a brankář Klestil byl bez šance - 1:1. Ve druhé třetině byli lepší hosté, ale stav byl vyrovnaný 1:1

Tentokrát si domácí pohlídali nástup do třetiny a byla na nich vidět snaha ukončit sérii a v sobotu odpočívat. První větší šanci měli domácí po kombinaci Ferebauera a Rezka. Pak se opět dlouho hrálo velmi bojovně a tvrdě, ale příliš šancí k vidění nebylo. Přesto se domácím podařilo vstřelit druhou branku. Před branku se střelou z první prosadil Josef Rezek (viz foto2) a domácí vedli 2:1. Domácí byli častěji vylučováni a hosté měli možnost přesilové hry. V čase 54:21 dokonce při jedné přesilové hře vyzkoušel trenér Haken i hru bez brankáře s šesti muži v poli. Tento odvážný tah sice nevyšel, ale branku nedali ani domácí. Poslední větší šanci domácích měl kapitán Ježek, který přečíslení dva na jednoho zakončoval střelou, kterou brankář Sklíba chytil. Jak se blížil konec třetiny, tak hosté stále více tlačili a snažili se o vyrovnání. Při power play zatlačili domácí před brankáře Klestila, ale zdálo se, že se domácí přeci jen ubrání. Navíc po Polodnově vyhození o mantinel puk jen těsně minul tyč opuštěné liberecké klece. Ovšem po vhazování se hosté dostali k puku a po velké tlačenici se jim povedlo dvacet tři vteřin před koncem zápasu vyrovnat. Šťastným střelcem byl Tomáš Liška. V normální hrací době zápas skončil nerozhodně 2:2.

Po úpravě ledu začalo desetiminutové prodloužení. Od začátku byli domácí aktivnější. Ve třetí minutě měli šanci Ježek a Polodna, ale brankář Sklíba hosty podržel. Rozhodující chvíle přišla v polovině prodloužení, kdy liberecký Hobza fauloval domácího kapitána Ježka a byl vyloučen. Domácí měli přesilovku čtyři na tři. Nejdříve ji nehráli příliš dobře. Byli spíše pasivní a statičtí. Trenér dal důvěru nejlepšímu útoku zápasu a to se mu vyplatilo. Jiří Ferebauer přihrál před branku a puk do ní dostal střelec zápasu Radim Heřman (viz foto 3) Pak následoval chumel domácích hráčů na ledě a slzy v očích libereckých. Domácí se mohou těšit na dalšího soupeře a pro hosty letošní sezóna již skončila.

Slovo kapitána

Kapitán HC České Budějovice Aleš Ježek byl rozhodně na ledě vidět. Byl ve svém živlu. Tvrdý hokej plný osobních soubojů je mu vlastní. Během zápasu se dostal i do několika šancí. Při přesilové hře, která se hrála po faulu na něj dali domácí rozhodující branku. Odseděl si pouze jeden dvouminutový trest.

Vyvíjelo se utkání podle vašich představ?
My jsme chtěli potvrdit papírové předpoklady a postoupit. Nejdřívě jsme chtěli vyhrát v Liberci. To se nám povedlo a přenesli jsme si to i do dnešního zápasu. Závěr zápasu by trochu hektický, ale povedlo se nám ho vyhrát, protože jsme měli sebevědomí z prvního zápasu.

Takovéto zápasy by vám osobně mohli vyhovovat. Je to tak?
To stoprocentně! Rád hraji do těla a tvrdší hokej, to mě baví.

Máte pocit, že mužstvo hraje jinak než v základní části?
Určitě! Je to skoro jiný tým. Povzbuzujeme se a na střídačce to žije. Hraje se jinak, dohrávají se souboje. Je všechno tak, jak to má při play-off být.

Často jste byl viděm při diskusi s hlavním rozhodčím. O co se jednalo?
Vyčítal mi, že moc dohrám souboje, hlavně po odehrání puku. Chtěl, abych to jako kapitán nedělal. Já se snažím těmito souboji burcovat tým a zvednout tím jejich výkonnost.

Jak se teď cítíte, po vítězném zápase?
Teď jsme trochu unavení. To se ovšem poddá. Zítra máme volno a pak to na tréninku vyjezdíme. Doufám, že to bude zase dobré.

Karel Soudek, trenér HC České Budějovice: Byl to obrovsky těžký zápas. Liberec má některé hráče, kteří to opavdu umí. Byli hodně silní fyzicky, takže to bylo hodně složité. Po naší chybě jsme dostali ke konci zápasu vyrovnávací gól. Naštěstí to dobře dopadlo, i když jsme tu přesilovku neodehráli zrovna nejlépe. Nakonec se to se štěstím dostalo do brány. Kluci podali výborný výkon a zaslouženě zvítězili.

Petr Haken, trenér TJ Bílí Tygři Liberec: My jsme sem jeli s tím, že tu chceme vyhrát. Už zápas u nás byl velmi vyrovnaný, byli jsme lepší, ale neproměnili jsme spoustu šancí. Na domácích bylo dnes vidět, že vedou na zápasy, měli větší chuť, lépe se pohybovali. My jsme se postupně vyrovnali. Zápas byl celkově vyrovnaný a rozhodly maličkosti. Rozhodlo vyloučení v prodloužení. Vyhrálo lepší mužstvo. Mohu jim jenom popřát hodně štěstí do dalších bojů.