22.02.2019, Adam Pavlíček

JUN: CEB - SPA 5:3 (0:1) - Skalp lídra, junioři srazili Spartu

Sparta přijížděla na českobudějovický led v pozici vedoucího týmu tabulky. Jihočeši ale předváděli parádní představení, když soupeře nepustili ani jednou do vedení a po zásluze tak brali tři body. Pražané si z jihu Čech odvezou alespoň bonusový bod z nadstavby.

Utkání začalo opatrně, první branky se ale diváci v Budvar aréně dočkali poměrně brzy. Daniel Svoboda vyrazil kotouč, který si sebral Jaroslav Pouzar a přejel s ním celé hřiště. Před soupeřovým brankářem si pak počínal nejlépe, jak mohl - 1:0. Zhruba za dvě minuty poté však byl stav opět srovnaný a začínalo se od znovu. František Gajdoš od modré trefil také parádně a poprvé rozvlnil síťku v domácí brance. Jihočeši se ale nedali a v brzkém sledu mezi góly se prosadil Jakub Káník, čímž převrátil skóre opět na stranu jeho týmu. Před odchodem do kabin mohl srovnat ještě Vitouch, sám před brankou ale nebyl úspěšný.

Zkraje druhé dvacetiminutovky si fanoušci na nedostatek přesných tref stěžovat také nemohli. Do dvoubrankového vedení poslal Motor Jan Tlačil. Za dvacet dva vteřin poté se ale v šanci opět objevil David Vitouch, a tentokrát domácího strážce svatyně prostřelil. Sparťané mohli srovnat v nabídnuté přesilové hře, ovšem Dani trefil jen brankovou konstrukci. V početní výhodě si ale naopak počínali dobře domácí hráči. Ti ji naopak proměnili. Aleš Řezáč dostal přihrávku do prostoru mezi oběma kruhy, odkud trefil přesně k tyčce - 4:2. Tento stav vydržel až do konce třetiny.

Českobudějovičtí zkraje periody na soupeře nastoupili, jak se patří, gólový efekt to však nemělo. Až v padesáté třetí minutě si Ondřej Vaculík šel odpykat trest za zásah do oblasti hlavy nebo krku. Početní výhody využil Michal Klimo, jemuž se podařilo prostřelit. A bylo tak zaděláno na drama. Necelých osm minut před koncem základní hrací doby byl stav 4:3 lehce nakloněn domácím. Svěřenci Martina Štrby ho nicméně dokázali udržet a v závěru ještě přidali pátou trefu do odkryté branky. Ze středního pásma výhru potvrdil Pavel Novák.

V nadstavbovém prodloužení domácí dlouho drželi kotouč na svých holích. Měli více šancí, bohužel pro ně si ale ani jedna z nich cestu za Škorpíkova záda nenašla. Šlo se tedy do samostatných nájezdů. Hned v první sérii uspěl Michal Silný, na něhož pak navázal Patrik Prymula. Penaltovou loterii rozsekl až Simeon Gluzman v sedmé sérii. Spartě tak přisoudil alespoň bod.

Martin Štrba (České Budějovice): Dnes obrovská spokojenost. Hráčům patří velké poděkování. Myslím, že jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů v sezóně, a zaslouženě vyhráli.