19.10.2013, Miroslav Mayer

JUN: CEM-SPA 3:5 - Sparta si vítězství zasloužila

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Juniorka HC České Budějovice nedokázala vyhrát své druhé utkání na svém ledě. Tentokrát nestačila na Spartu, která předvedla skvělý vstup do zápasu, ale do konce druhé třetiny byl stav 3:3. Ve třetí třetině dala Sparta gól a svoje vítězství potvrdila při power-play.

Do utkání vstoupila Sparta s lehkostí suveréna a ihned dala najevo, že si do Českých Budějovic přijela pro body. Zatlačila domácí před Gábu a ti měli problém dostat puk z pásma. Přesto první branku vstřelili Jihočeši. Ti nejprve přečkali oslabení a z následné akce skončila v síti střela Emila Švece. Sparta zvýšila svoje úsilí a po třech minutách vyrovnala. Domácí opět dlouho nemohli vyhodit puk až se k němu na modré dostal Luboš Vacek a nahodil ho na teč Dominiku Bílkovi, který ji krásně umístil z otočky ke vzdálenější tyči. Pak si vzali domácí trenéři oddechový čas a to přeci jen trochu pomohlo. Budějovičtí dokonce hráli přesilovku pět na tři, ale dvě jejich střely ani k Neužilovi nedošly. Přesto ještě v přesilovce pět na čtyři dokázal Václav Pašek využít krásné přihrávky od Emila Švece a domácí opět vedli. Jenže tentokrát byla odpověď blesková. Ihned po buly se Sparta dostala před Gábu a po deseti vteřinách vyrovnala zásluhou Filipa Chlapíka. I v dalším průběhu první části byla Sparta lepší, ale Gába vše pochytal.

Do druhé třetiny vlétla Sparta ještě rychleji než do úvodu zápasu. Domácím se nedařilo vyhodit puk a ani založit akci. Pražané byli často před Gábou a ten se měl co ohánět. Za jeho zády však skončila jen střela Jiřího Černocha, která se odrazila od nerovnosti na zadním mantinelu. Vzápětí hráli domácí přesilovku a na Gábu se sám řítil Daniel Pulkráb, ale přestřelil. Pak domácí předvedli pohlednou akci, která vedla k vyrovnání. Václav Pašek našel krásnou přihrávkou volného Martina Březinu a ten z první trefil odkrytou branku. Náhle se Jihočeši zvedli a to i díky množství přesilovek. V nich ovšem nabízeli Spartě brejky a tak se Gába musel ukázat po další akci Hampla s Pulkrábem a Daniela Schwambergera. Budějovičtí měli při přesilovkách příležitosti, ale k brance žádná nevedla. Ve druhé části tak padli jen dvě branky a stav zůstal vyrovnaný.

Do třetice se již domácí poučili a nenechali Spartě úvod třetiny. Naopak byli to oni, kdo se tlačil před branku. Klíčový moment zápasu se odehrával při přesilovce Sparty, která trvala skoro celé dvě minuty. Sparta měla šance, ale David Gába vše pochytal i super šance Augustina a Bréma. Na druhé straně měl šanci Emil Švec, ale trefil jen lapačku Neužila. Obě mužstva se snažila o vstřelení branky a na obou stranách byly šance. Nakonec se trefila Sparta, při avizovaném vyloučení domácích dostal puk za Gábu útočník Marek Pulkrab a hosté vedli o jednu branku. Jihočeši se marně snažili vyrovnat a tak došlo na power-play. Gába zůstal na střídačce a mohl tak sledovat vyhozeni Václava Krudence, které skončilo v brance. Sparta tak po zásluze vyhrála a odváží tři body, hlavně za první polovinu zápasu.

Aleš Totter, trenér HC Č. Budějovice: Sparta byla lepší a stav 3:3 byl pro vás dobrý, protože Sparta si zasloužila vést. Je škoda, že když jsme ubránili oslabení tři na pět, nedokázali jsme to využít a opět jsme předvedli individuální chyby. Tenhle tým může hrát jen pokud je kompletní a pokud nám chybí Bílek, Smejkal a Rob, máme ohromné potíže.

Darek Stránský, trenér HC Sparta: První třetinu jsme zahráli dobře a soupeře jsme dost přestříleli. Bohužel se to neprojevilo na skóre. Ve druhé třetině jsme byli často vylučováni a soupeř byl v přesilovkách silný. Myslím si, že za průběh prvních dvou třetin jsme dnes vyhráli zaslouženě.