08.03.2018, Denisa Józsová

JUN: MHK - CEB 4:2 - Šance na postup do play-off se bortí

Minimální šanci na postup do play-off mají junioři. Ti dnes jeli do Hradce Králové, kde je případná výhra mohla dostat ještě na dostřel čtvrtého místa. Jenže junioři padli 2:4 a na čtvrtou Slavii mají Jihočeši ztrátu devíti bodů, přičemž jim chybí poslední tři zápasy. Nicméně teoretická šance stále existuje. Další zápas odehrají v sobotu v Budvar aréně od 12:30, soupeřem bude právě pražská Slavia.

Že rozhodčí budou posílat hráče na trestnou lavici poměrně často, to naznačil už úvod klání. Hned ve 3. minutě totiž putoval za katr Filip Moník, následovali ho kolem půlky třetiny východočeský Havránek a chvilku po něm budějovický Dudáček. A právě hra ve čtyřech byla to, co Hradci sedělo. Domácí na dlouho zamkli Motor v jeho pásmu, Matějček objel branku, nalákal na sebe obránce i s gólmanem a Kryštof Hroudný neměl problém přiklepnout puk do odkryté svatyně – 1:0.

Nastolený trend vylučování pokračoval i nadále, na rozdíl od předchozí situace ale tentokrát nestandardní počet hráčů na ledě k rozvlnění sítě nevedl. Hradečtí junioři byli tím mužstvem, které se projevovalo aktivněji na obou koncích hřiště, a odměnou mu byla rovných 100 vteřin před sirénou druhá trefa. Vedení 2:0 vystřelil Lvům Patrik Mašín.

Prostřední dvacetiminutovka začala trochu volněji, spolu s 30. minutou se ale tempo hry směrem dopředu zvedlo a Budějovice snížily na rozdíl jediného gólu. Lukáš Matys si počíhal na kotouč před Dvořákovou brankou a dokázal ho doťuknout do poloprázdné klece – 2:1. Hradečtí záhy uháněli v přečíslení dva na jednoho a ke gólu jim málem nechtěně pomohl Rákosník, brankář Lidák však zareagoval na změnu směru kotouče včas.

Hned dvě dobré příležitosti měl pak na druhém konci kluziště Bláha, východočeský Daniel Dvořák ale lítal do tyče k tyči a dokázal oba jeho pokusy zneškodnit. Dalších šancí zavánějících gólem postupně přibývalo a bylo jenom otázkou času, kdy některá z nich skutečně skončí za brankovou lajnou. Stalo se tak ve 36. minutě, kdy Hroudný nastřelil od modré tyčku a Štěpán Matějček dorazil jeho ránu za bezmocného gólmana. Využitá přesilovka dostala Hradec znovu do dvoubrankového vedení, tentokrát v podobě 3:2.

Lvi vlétli do poslední části doslova a do písmene po hlavě. Pokus osamoceného Havránka skončil o centimetry vedle, pro Haškovu křižnou střelu se zase na poslední chvíli natáhl Lidák. Hosté se ale hradeckému přesilovkovému zámku ubránili a vyrazili také dopředu. A v přečíslení se mohli dokonce radovat, nahrávku před prázdnou síť ale za minutu dvanáct vyšvihl Dvořák betonem. Výtečně si počínal také gólman na druhé straně, jenž během chvilky zlikvidoval salvu domácích střel a dorážek.

Na budějovických byla vidět snaha o útočení a stále více bušili do hradecké obrany. Ta dlouho nájezdy odrážela, v 55. minutě ale kapitulovala. Nehlídaný Lukáš Matys dokázal dorazit z brankoviště kotouč až za Dvořáka a kontaktním gólem vykřesal Budějovicím naději. Ta ale definitivně zhasla poté, co v hostující power-play obral soupeře o puk Radovan Pavlík a brankou do prázdné klece pojistil Hradci výhru 4:2.

Miroslav Řehák (Mountfield HK): Nepodali jsme optimální výkon, z naší strany nebyl zápas dobrý. Bez pohybu, někteří hráči vůbec neodevzdali to, na co momentálně mají. Jsme samozřejmě šťastní za výhru, v podstatě jsme ji ale utrpěli. S takovýmhle výkonem bychom asi v sobotu na Kometě hrát nemohli. Jsme už sice v play off, v tabulce ale nechceme skončit čtvrtí, chceme být co nejvýš.

Martin Štrba (HC Motor České Budějovice): Je škoda, že jsme v Hradci nebodovali. Jeli jsme na zápas s třemi lajnami, které nám zbyly. Po rozhodnutí svazu ohledně ročníku 1999 v příští sezóně jsem rád, že k utkání hráči přistoupili tak, jak přistoupili. Sehráli jsme velmi dobrý zápas a prohráli se ctí. Myslím, že jsme domácí docela potrápili.