26.02.2014, Miroslav Mayer

JUN: VSE - CEM 2:3sn - Pět vteřin od tří bodů

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Juniorka zabrala a v plné síle sehrála další zápas boje o baráž ve Vsetíně. Jihočeši dvakrát vedli a o vítězství přišli až pět vteřin před koncem. Druhý bod tak museli vybojovat v samostatných nájezdech. Úspěšný byl David Bílek. Další kolo čeká juniorku v neděli v Jihlavě.

Do veledůležitého utkání juniorů Vsetína s Českými Budějovicemi vstoupili domácí náporem, byli to však hosté, kdo jako první zahrozil. Ve 2. minutě totiž domácí gólman klopýtl za brankou, než ale dvojice Jihočechů stihla toto zaváhání potrestat, domácí beci je obrali o kotouč. Valaši poprvé zahrozili v minutě 8. Tobola se z rohu šikovně natlačil před bránu, i díky faulu ale nestihl uklidit puk na místo určení.

Přesilovku Vsetín neproměnil a krátce po polovině první třetiny nevyužil ani minutu a půl trvající výhodu pěti proti třem. Nejblíže brance byl Daněk, jeho teč ale českobudějovický brankář Gába dokázal zneškodnit. I v dalších minutách první periody byli výrazně aktivnější Valaši, zatímco Vlach v brance VHK měl práci snad jen se sporadickými pokusy z větší vzdálenosti. Defenzíva Jihočechů ovšem v první třetině pracovala na výbornou, do kabin proto odcházely celky za stavu 0:0.

Úvod druhé třetiny přinesl vyrovnanou podívanou. Ve 24. minutě mohli jít domácí do vedení. Po chybě v jihočeské rozehrávce se do dobré střelecké pozice dostal Kuchařík, z mezikruží ale Gábu nepropálil. Na druhé straně se v obdobné pozici ocitl David Ciboch, ani on ovšem neuspěl. O minutu později si ale hostující útočník spravil náladu. Ujal se vyraženého puku, bleskově obkroužil bránu a zasunul puk do sítě dřív, než se Vlach stihl přemístit.

Domácí inkasovaná branka viditelně zaskočila a o minutu později mohli prohrávat už 0:2. V akci dva na jednoho dostal přesný pas Luboš Rob, Vlach se ale pohotově přesunul a udržel VHK ve hře. V polovině zápasu mohli vyrovnat Tobola s Abdulem, prvně jmenovaný ale svůj rychlý průnik nestihl zakončit, druhého vzápětí vychytal skvělý Gába. Ve 34. minutě to tak mohli být znovu hosté, kdo rozvlní síť branky. Švec se ocitl zcela sám před gólmanem, Vlach ale předvedl výborný zákrok. V závěru třetiny si oba celky vyzkoušely přesilovku. Českým Budějovicím nevyšla, Vsetín naopak tu svou dokázal využít. V krásné kombinaci putoval puk bleskově po ose Ščotka – Pokorný - Zvonek a posledně jmenovaný neměl problém uklidit touš do odkrytého kouta brány. I po čtyřiceti minutách proto platil na Lapači nerozhodný stav.

Třetí dějství mohlo začít domácím šokem, když po 20 sekundách pláchl obraně Smejkal, Vlach ale jeho zakončení k tyči vychytal. O chvíli později neskóroval ani Ciboch, který pohotovou ránu z voleje neusměrnil do vsetínské brány. Štěstí v zakončení ale nepřálo ani Valachům. Ve 47. minutě nejprve v přesilovce těsně minul Zvonek a o chvíli později dorážel Hruška z bezprostřední blízkosti jen do břevna hostující branky.

V 50. minutě už branka padla. Předcházela jí nevinně vyhlížející akce, v níž Martin Záhora vystřelil v jízdě přes obránce a brankář VHK na jeho přesnou křížnou střelu nestihl zareagovat. Vsetínští mohli záhy vyrovnat Kuchaříkem a Pokorným, první ale bekhendem minul, druhý zase nepřekonal Gábu. Zbytek třetiny se odehrával za permanentní domácí převahy, pozorní hosté ale Vsetínu příliš střel nedovolovali. Minutu a půl před třetí sirénou odvolali Valaši brankáře. Power-play jim ale dlouho nešla a hosté byli hned dvakrát blízko zakončení do prázdné brány. Neuspěli však a v závěru toho litovali. Zvonek sice na několikrát nepropálil obránce, puk se ale nakonec dostal k Dominiku Pokornému. Ten vypálil a jeho střelu srazil s pomocí tyče do branky Tobola.

V prodloužení měli největší šance domácí Ščotka a hostující Prokeš, prvnímu ale nevyšla střela a druhý v přečíslení nepropálil Vlacha. Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. Ty ale vsetínským nevyšly, naopak David Bílek předvedl precizní zakončení ale Forsberg a rozhodl tak o tom, že důležitý druhý bod poputuje do Českých Budějovic.