11.12.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - BRN 5:2 - Po čtyřech zápasech opět výhra

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po sérii čtyř prohraných zápasů v řadě se v sobotním poledni střetli junioři HC Českě Budějovice na svém ledě s Ytongem Brno. Po rozpačitém začátku se dostali domácí borci do tempa a svého soupeře z moravské metropole jasně přehráli. Dvěma brankami se v utkání blýskl útočník Ondřej Ježek.
V sobotu v poledne skřížili v rámci 30. kola juniorské extraligy své hole hokejisté HC České Buděˇjovice a Ytongu Brno. Úvodní střetnutí těchto dvou celků v letošním ročníku dopadlo lépe pro Jihočechy, kteří v moravské metropoli zvítězili 4:2. Domácí mužstvo v současné době neprožívá nejsvětlajší období. Po sérii 18 zápasů bez jediné porážky nyní svěřenci trenéra Milana Černého již čtyřikrát za sebou prohráli a nad Budvar Arénou se stahují černá mračna. Právě osmý celek tabulky moravské části soutěže by měl být tím pověstným obětním beránkem, na němž se budějovická eskadra chytne a opět začne vyhrávat. Utkání bylo pikantní také pro jednoho borce z brněnské sestavy. Brankář Michal Kubeš působil několik sezon právě v budějovickém HC.

Zápas uvadající květiny se zachraňující se pampeliškou začal lépe pro domácí. Již ve 2. minutě předvedl pěknou individuální akci Milan Gulaš. Po průchodu přes dva hráče ale nedokázal vážněji ohrozit exbudějovického Kubeše. Moravané působili prakticky po dobu celého utkání velmi nedisciplinovaným dojmem a jejich první trest za to přišel již v 5. minutě. Přesilovku za příliš mnoho hráčů na ledě využil Jiří Hanzal, když tísněn dorazil vyraženou střelu Vomely do sítě - 1:0. V úvodní brněnské přesilovce se dostali ke slovu také hosté. Po pěkném překřížení se dostal až před Saláka Foltýn. Domácí opora však jeho pokus zneškodnila. V 10. minutě již bylo vyrovnáno. Jihočeši propadli při rozehrávce ve středním pásmu a Moravané přetavili svůj nájezd dvou na jednoho ve vyrovnávací trefu. Do listiny střelců se zapsal Tomáš Vrba - 1:1. Další úspěch aktivních hostů přišel minutu nato. Kvůli postavení hráče v brankovišti se však skóre nepohnulo. V úvodním dějství byl vidět svižný hokej zejména ze strany hostů. Jihočeši se však nenechali nikterak zahanbit a srdnatě bojovali. Rychlá akce agilního Ježka s Jakubem Černým skončila jen na boční síti Kubešovy branky. V 18. minutě předvedli hosté svou nedisciplinovanost, za kterou krutě pykali. Za katr zamířil napřed Václavovič a spolu s ním kvůli trestu pro hráčskou lavici i Němec. Z dvouminutové přesilovky pět na tři nechali domácí ukrojit jen 12 sekund. To nahození Vomely dopravil na místo určení Tomáš Mertl - 2:1. Za tohoto stavu se šlo také poprvé do šaten.

Do druhé třetiny vstoupili domácí aktivně a vrcholem jejich snažení byla ve 25. minutě třetí branka. Po dlouhém obléhání brněnské klece se dostal touš zpoza branky až k Ondřeji Ježkovi a ten ukončil nastalý zmatek střelou, jíž přehodil padajícího vládce hostujícího brankoviště a zvýšil na 3:1. Po tomto gólu upadla hra do stereotypu. Časté přerušování bylo vrahem plynulosti a pohlednosti jinak dobrého hokeje. K vidění sice nebylo příliš vyložených šancí, ale opoznání aktivnějším mužstvem byli Budějovičtí. Ve 32. minutě se vtipně vyhnul bránícímu Rehákovi Jiří Hanzal. Když už byl v ideální pozici a připravoval se ke střele, sjel mu kotouč z čepele a z pěkné nadějné akce náhle sešlo. O pár minut později se přihlásili také hosté. Slibný únik dvou na jednoho ale brankou neskončil, jelikož Foltýn řešil nájezd hamounsky střelou, která nemohla Saláka v brance Jihočechů nikterak překvapit. Necelou minutu před druhou obrátkou už ale před domácím gólmenem zahřmělo. V netradiční herní situaci - oslabení třech proti čtyřem - ztratili v útočném pásmu puk Korbela s Fickem a přečíslení Brněnských znamenalo snížení na 3:2. Puček našel přesně Zdeňka Kučeru a ten nenechal nikho na pochybách. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre jednobrankové vedení domácích.

Do závěrečné části vstoupili domácí s jasným cílem - udržet a při nejlepším ještě navýšit svůj hubený náskok. Čárou přes rozpočet se jim málem stala 42. minuta, ve které se velmi agilní Foltýn dostal až do bezprostřední blízkosti Salákovy branky, ale blafák naštěstí pro domácí nedotáhl. Ti oplatili o pár chvil později stejnou mincí. Narozdíl od Moravanů byla však tato příležitost gólová. Urodilo se opět při hře v nestandartní počtu hráčů na ledě - tentokrát situaci 4 na 4. Jihočeši se na delší dobu usadili v útočném pásmu a dobývání brněnské branky rázně uťal Jaroslav Korbela, který z mezikruží vymetl levou šibenici Kubešovy klece - 4:2. O několik málo minut později mohlo být již rozhodnuto. Gulašův "volej" Mertolvy přihrávky si ale cestu do branky nenašel. Ve 48. minutě bylo konečně k vidění něco, co zvedlo diváky ze sedadel. Za brněnskou brankou se zaklesli domácí Kuchejda a hostující Rusek. Jelikož to byl rovný souboj muže proti muži, nechali rozhodčí jejich emoce vyvstat a následně i vzplanout. Boxerský mač nakonec vyzněl lépe pro brněnského borce, který by v ringu pravděpodobně vyhrál ne body. Oba kohouti putovali okamžitě pod sprchy. Konečnou podobu výsledku určil svým druhým gólem v utkání v 54. minutě Ondřej Ježek, když ostrým švihem prostřelil exbudějovického Kubeše - 5:2. Budvar Aréna viděla v sobotu zasloužené vítězství domácích.

K dalšímu extraligovému zápasu zajíždějí junioři HC České Budějovice do Jihlavy, kde se střetnou s místní Duklou. V Budvar Aréně se představí opět v sobotu ve 12 hodin, kdy přivítají druhého zástupce brněnského hokeje Kometu.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Myslím si, že po čtyřech prohraných zápasech, které máme za sebou, nemůže přijít krásný exclentní výkon. Některé věci jsou našimi interními, o kterých víme a snažíme se je zlepšit. Po té, co jsme několikrát prohráli, tu rozhodně nebyla žádná panyka. Nyní se pohybujeme tam, kde jsme se chtěli pohybovat, jenomže jsme si v průběhu sezony ty cíle trochu zvedli. Jsme spokojeni s vítězstvím a věříme v to, že jsme opět na cestě nahoru."

Jan Zachrla, trenér HC Ytong Brno: "Budějovice byly jednoznačně lepším mužstvem a hlavně byly důraznější v koncovce. Škoda situace, kdy nás rozhodčí poslal do třech. Nemůžeme se na to ale samozřejmě vymlouvat. Domácí byli prostě lepší. My jsme chtěli hrát útočný hokej, ale brzdila nás velká řada zbytečných vyloučení. Soupeři můžu pouze pogratulovat k vítězství."