03.11.2005, Roman Šperňák

Junioři: CEB - HAV 2:2 - Havířovští si odvážejí bod

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po dlouhé sérii zápasů, kdy junioři HC České Budějovice nezískali ani bod, si dnes jeden připsali. Hráči dlouho sahali po vítězství, ale jednobrankový náskok v závěrečné třetině neudrželi. Druhý gól svého týmu vstřelil v prostřední části Josef Slavík.
Juniorský tým HC České Budějovice začal druhou polovinu základní části. Po českých týmech, tímto zápasem začali jezdit do jihočeské metropole moravské celky a jako první přijel do Budvar Arený Havířov, který byl po odehraných zápasech třetí v tabulce B.

Zápas samotný začal opatrně a rozhodně nebyl k vidění hokej plný šancí. Domácí, pod vlivem dlouhé série bez bodu, nechtěli brzy inkasovat a ani Havířovští se nějak nehnali do útoku, což jim tedy vydrželo po celou první třetinu. Hned na začátku nabídli hosté domácím luxusní možnost pohnout stavem. V čase 1:44 putoval na trestnou lavici Giesel a aby mu tam nebylo smutno, doprovodil ho i spoluhráč Džupin. Českobudějovičtí k nabídnuté šanci nepřistoupili dobře a na ukazateli svítili dvě nuly i nadále. Po tomto vlažném začátku začali Jihočeši přidávat na obrátkách a 7. minutě se řítil sám na brankáře Černý, čímž odstartoval sérii neproměněných šancí. Následoval čím dál tím větší tlak celku z Budvar Arény. Nebezpečně pálil Klíma, první z mnoha šancí neproměnil Mertl. Další šanci měl tentýž hráč v devetáté minutě, jenže znovu sám před Šafránkem selhal. Po další zhruba pěti minutové odmlce zkoušel štěstí dvakrát od modré Zíb. Oba pokusy zastavila výstroj brankáře. Hosté se prakticky nedostali ke střele a jen díky své opoře v brance neinkasovali. Všechno se změnilo v 17. minutě. Slezané poprvé vystřelili. Jmenovitě to byl Malík, ale z následného protiútoku inkasovali. Černý a Ježek jeli dva na jednoho. První jmenovaný narazil kolegovi z útoku o beton brankáře a Ježek celkem v pohodě doklepl. – 1:0 Následné minuty si již vedoucí tým svůj hubený náskok pohlídal a šel s ním do druhé třetiny.

Prostřední dějství začalo místy až drtivým tlakem hráčů zpod Černé Věže. Již na začátku jeli opět dva na jednoho Matušík a Rod. Druhý jmenovaný nedotáhl svůj blafák do zdárného konce. Další střelou se prezentoval Mertl. Ta jen zlehka lízla tyčku. Stejný hráč o několik okamžiků později znovu nedal sám před brankářem. Lekci z produktivity dali svým soupeřům Havířovští. První střela na bránu ve druhé třetině znamenala vyrovnání. Matůška střílel od modré, vyražený puk protlačil mezi betony Saláka Džupin a zcela volný Giesel doklepával do prázdné branky. – 1:1 Tato branka hosty naladila a domácí viditelně zmrazila. Další šanci měl aktivní Džupin, ovšem Salák podržel. Tři a půl minuty trvalo než domácí zvedli hlavy a znovu strhli vedení na svou stranu. Zíb nahrával před bránu, kde Slavík převzal puk a bekhendem zavěsil pod horní tyčku. – 2:1 Ačkoliv se borci z Havířova snažili být aktivnější a vyrovnat, proti byl domácí Salák a několik celkem jedovatých pokusů zneškodnil. Na konci dvacetiminutovky již diváci zvedali ruce nad hlavu, ale v poslední chvíli Šafránek vykopl střelu Matušíka, jenž byl úplně sám před brankou. Skóre se sice pohnulo, ovšem náskok zůstal pořád stejný i po druhé siréně.

Závěrečná část začala opět tlakem hokejistu od soutoku Vltavy a Malše. Svými střelami se postupně prezentovali obránci Hlavatý, Klíma a Parýzek. S každou si Šafránek poradil, když potřeboval i dávku štěstí. Poté dvakrát zkoušel skórovat Gulaš a když se ze svého nájezdu znovu neprosadil Mertl, aktivita domácích ustala. Pak se probrali i Panteři z Havířova, kteří vystrčili své drápy ve 47. minutě střelou Peštuka. Za chvíli zahrozili podruhé střelou stejného hráče a potřetí již vyrovnali. Využili chyby budějovických mladíků v útočném pásmu a jeli čtyři na dva. Svou střelu schoval za domácího beka Bindač a ta skončila v horním růžku salákovy branky. - 2:2 Po vhazovaní se znovu dostali hosté pod tlak, ale svojí obětavou hrou a jistými zákroky Šafránka nedovolili soupeři skórovat ani z jedné z mnoho šancí. Naopak těsně před koncem se sám před gólmanem zjevil Heider a mohl strhnout vítězství na svou stranu. To se nepodařilo ani jemu, ani nikomu jinému, proto hosté odjeli domů s jedním bodem v kapse.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: Myslím si, že dnes jsme promarnili bod. Měli jsme více šancí než soupeř, především Tomáš Mertl měl dnes velkou smůlu. Soupeř hrozil pouze z náhodných útoků, ale bohužel mu dva vyšly.

Stanislav Sztefek, trenér HC Havířov Panthers: Myslím si, že bod je spravedlivý, protože oba manšafty dnes hráli dobře, kvalitně. My jsme měli horší druhou třetinu, kdy nás domácí hodně zatlačili, ale ta třetí již podle mého názoru byla vyrovnaná.