23.11.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - HKR 0:3 - Východočeská lekce z produktivity

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Kdyby v první třetině domácí HC České Budějovice vedl 3:0, nikdo by se nemohl divit. Jenže domácí své příležitosti s pravidelností neproměňovali. Zato Královehradeckým se dařilo. Očekávaný nástup vedoucího celku tabulky do třetí třetiny ochromili dvěma údery. Svěřenci Milana Černého se ke gólové odpovědi vůbec nezmohli a druhou polovinu základní části juniorské extraligy začali prachbídně.
Druhou polovinu zápasové porce v základní části začali junioři s týmem ze spodních pater tabulky. První třetina, soudíme-li dle herního projevu, jasně patřila favorizovaným domácím. Bezbrankový výsledek po dvaceti minutách tomu však neodpovídal. Přesto byl k vidění zajímavý hokej. Už po stovce odehraných sekund pálil Zíb. Brožova lapačka nestihla zastavit kotouč, ke vší smůle domácích, směřující pouze do tyče! Další solidní příležitost připravil Ježek pro Klímu, ale ani nejproduktivnější obránce domácího HC na brankáře Hradce Králové nevyzrál. Po dalším závaru, který před hostujícím brankářem předvedla první českobudějovická formace, odpálil kotouč z brankové čáry Rozlivka. V 15. minutě si juniorští reprezentanti českobudějovického hockey clubu vyzkoušeli početní převahu pěti proti třem. V této výhodě nepřesně od modré pálil Zíb a, touto nepovedenou střelou, nechtěně (ale přesně) o zadní hrazení přihrál Slavíkovi. Budějovický forvard se nevymlouval a jasně přiznal vlastní selhání. „Situaci jsem podcenil, byla úplně prázdná brána, věděl jsem, že mám dost času a přesto jsem vystřelil špatně po ledě“. Na druhou stranu je nutné za perfektní zákrok betonem pochválit hostujícího strážce branky. Ale i hosté občas zahrozili. Šejnoha připravil možnost ohrozit budějovickou branku pro Zadinu, ale hned nadvakrát faulovaný útočník vlastně ani nemohl Klestila v brance překonat. Nejen gólmana Klestila, ale také bezbrankový stav první třetiny, hosté ve výhodě neohrozili.

Druhá třetina už nepůsobila na první pohled tak jednoznačně. Hosté si začali více věřit a snažili se s domácími držet krok. To se jim dařilo a dokonce se dostali o pověstný krůček napřed. Při přesilové hře Jiří Pišta nahodil na budějovického brankáře a jím vyražený, neposedný kotouč ze vzduchu napálil pod horní tyč Tomáš Kubišta - 0:1. Na opačné straně ledové plochy se o rychlou odpověď pokoušel pumelicí ze své hole Parýzek, jenže Brožova lapačka byla bleskurychle na místě. Chybu v českobudějovické rozehrávce mohl potrestat Šimoníček, ale Klestil hrudí s jistotou touš vyrazil a poté uklidil do rukavice. V závěru třetiny vybídl ke skórování přesným pasem Klíma Ferebauera. Jenže rozchytaný hostující brankář z duelu s protivníkem už poněkolikáté vyšel vítězně.

Ve třetí části spoléhali hosté na jednoduchost. Jakmile se některý z královehradeckých hokejistů ve vlastní třetině potkal s kotoučem, většinou toto setkání končilo vyhozením puku do střední třetiny, nebo až na zakázané uvolnění. Domácí se pokoušeli (ano, to je to správné slovo) útočit. Východočeši trestali chyby. Lehkomyslná obrana nedokázala obrat o černou gumu kličkujícího Pospíšila, který předložil lahůdku před prázdnou bránu Jiřímu Šimoníčkovi - 0:2. Za okamžik již hosté rozhodli o překvapivém triumfu v Budvar Aréně. Důrazní útočníci Ropický s Petrem Pospíšilem se nakonec prostříleli až za brankovou čáru – 0:3. Pro domácí jeden z nejhorších letošních zápasů ještě okořenily dvě podobné situace. Vždy ujížděl útočník téměř sám na bránu a pokaždé byl faulován. Za domácí ujížděl Červený, na královehradecké straně byl v úniku osekáván Pavlů. Všechny body po ostudném výkonu HC České Budějovice si na své konto připsal HC Lev Hradec Králové.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Byl to asi náš nejhorší letošní výkon. Dnes na nás stačil soupeř s bojovností a s obětavostí. Z naší strany bylo utkání pravděpodobně podceněné. Do zápasu se pak v průběhu těžko dostává, když je něco špatného v podvědomí.

Jiří Seidl, trenér HC Lev Hradec Králové: Na začátku utkání jsme počítali s obrovským náporem Budějovic, na to jsme se připravovali. Bylo velice důležité, že jsme odolali. Dalším důležitým faktorem byla ubráněná přesilovka 5 na 3. Potom jsme hráli dobře z obrany a myslím, že Budějovice i trošku znervózněly. Góly jsme dávali z nečekaných akcí, z nečekaných přečíslení.