08.09.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - HKR 5:0 - Premiéra zvládnuta na jedničku

Č e s k é B u d ě j o v i c e – Juniorka má za sebou vstup do nové extraligové sezony. Prvním soupeřem právě začínajícího ročníku se jí stal nováček z Hradce Králové. Po neurovnané úvodní třetině se domácí favorit dokázal proti houževnatému soupeři prosadit a jednoznačně zvítězit. K výhře Jihočechům dopomohl brankou a nahrávkou Jakub Matušík.
Úvodní minuty prvního extraligového utkání nové sezony začaly oba týmy jak se sluší a patří startu nového ročníku soutěže. V prvním dějství jak Hradec, tak i České Budějovice spíše nevěděly, co hrát. Postupem času se z holí hráčů obou celků začala vytrácet nervozita a přicházely i náznaky akcí. Hostující nováček urputně bránil a kouskoval hru. Po celých dvacet minut tím dokázal Jihočechům hru hodně znechutit. První šance utkání přišla kupodivu ze strany Východočechů. Petrova střela ale Saláka v brance domácích neohrozila. Aktivita svěřenců trenéra Milana Černého narůstala. Královehradečtí však svou tvrz hájili velmi srdnatě. Úvodní dějství skončilo bez branek.

Do druhé části vstoupili domácí hokejisté o poznání aktivněji a jejich soupeř chvílemi tropil ve svém propracovaném systému velké chyby. Tu největší kapitán Ficek ve 25. minutě ještě využít nedokázal, jelikož po hrubce bránících hráčů neproměnil samostatný nájezd. Ani ne dvě minuty nato už se ale za Tomíčkem brankové světlo začervenalo. V době, kdy na českobudějovické lavici hanby pykal za držení bouřlivák Slavík, výbornou práci na obranné modré odvedla nová akvizice z pražské Sparty Karel Vach. Jeho přihrávka našla Milana Gulaše, který proměnil dorážku své střely v úvodní gól zápasu – 1:0. Tento okamžik jakoby se stal zlomovým pro hráče Hradce Králové. Jako mávnutím kouzelného proutku naprosto změnili svou hru. Upustil od vysoce účelného defenzivního stylu a snažili se tvořit hru. To se jim stalo osudným, jelikož chyby, které vytvářeli, byly občas velmi kardinální. Ve 29. minutě to bylo již o dvě branky, když po individuální akci s chutí hrajícího Matušíka se dostal kotouč k Tomáši Rodovi. Ten dokázal svůj aktivní výkon přetavit v trefu do černého. Po čtyřiceti minutách tedy na nové televizní kostce svítilo skóre 2:0.

Kdo ve třetí části čekal vyrovnaný hokej či dokonce snahu hostů o zdramatizování výsledku, musel být hodně zklamán. Mdlý výkon Východočechů ještě zvýraznil celkově nevýrazné tempo utkání. Ani domácí hráči lepší podívanou pro hrstku věrných fanoušků nezařídili. Co však přišlo, byly branky v Tomíčkově síti a těmi se rozhodně pohrdnout nemohlo. Ve 45. minutě hostující gólman zaváhal za brankou při rozehrávce a kotouče se zmocnil Černý, jehož bleskovou příhru zakončil Ondřej Ježek - 3:0. Jihočeský tým byl pánem na svém ledě a hráči se snažili za jasného vedení předvést i trochu hokejového umění. Ve 49. minutě ale zapomněli na zadní vrátka a po vpádu do rozhozené obrany vznikl závar pře Salákem, který se snažil zakončit střelou do odkryté klece Hloušek. Čestný úspěch hostím nedopřál strážce českobudějovické svatyně, který tygřím skokem zlikvidoval soupeřovu megašanci. V 51. minutě zvyšoval Jakub Matušík krásnou trefou už na 4:0, když ostrým švihem skrz dva beky zamířil přesně k tyči. Deset vteřin po jeho úspěchu dosáhl svého premiérového gólu v českých soutěžích bývalý útočník slovinského Mariboru Jan Muršak, jenž svou individuální šancí stanovil definitivní podobu výsledku – 5:0.

Po dobu celého utkání nad středem ledové plochy Budvar arény fungovala nová televizní kostka. Druhou generálkou před nedělním startem extraligové sezony A-týmu bude pro novou akvizici českobudějovické haly další utkání juniorů, jenž startuje ve 12.30 v sobotu. Soupeřem domácích mladíků budou Pardubice.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: „Jsme rádi, že jsme první utkání sezony zvládli. Ačkoli Hradec je nováčkem soutěže, nebylo to vůbec jednoduché. Na začátku jsme byli poněkud nervózní a bylo na nás znát, že nám na vstupu do sezony velmi záleží. Důležitým, řekl bych až zlomovým momentem utkání byl náš první gól, po němž byl náš výkon uvolněnější. Když jsme poté přidali ještě jednu branku, měli jsme zápas již pevně pod kontrolou. Jsme také rádi, že jsme zvládli utkání s nulou vzadu. Na Saláka sice nešlo moc střel, ale i tak nám dost pomohl. Víme, že nyní přijdou silnější soupeři a musíme se na to připravit.“

Pavel Táborský, trenér Hradce Králové: „Do zápasu jsme vstoupili s jasným cílem, kterým byla hra vycházející ze zabezpečené obrany. To se nám podle mého názoru na úvod dařilo. Postupem času ale začaly přicházet velké chyby a množství zbytečných faulů, což nás srazilo na kolena. Co nás položilo, byl první gól soupeře, na který jsme nejen že nedokázali odpovědět, ale ještě jsme dostali za pár minut druhý. To byl klíčový okamžik. Naši hráči již nenašli sílu na zvrat. Někteří z nich hráli vůbec poprvé takovýto zápas a byli možná přemotivováni. Musím říct, že toto byl nejhorší zápas, jenž jsme zatím letos odehráli. Ani v přípravě bych nenašel horší výkon.“