04.02.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - KLA 2:1 - Ani lídr tabulky si z jihu Čech body neodvezl

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Skvělá série juniorského týmu pokračuje. Dnes zavítali do jihočeské metropole mladící z Kladna, kterým momentálně patří první příčka tabulky a ani ti nedokázali domácí pokořit. Junioři HC České Budějovice navázali na dobrý výkon ze čtvrtečního zápasu proti Kralovým Varům a body získané na západě Čech povrdili i na českobudějovickém ledě, čímž prodloužili svoji sérii neporazitelnosti na 12 utkání v řadě. Tradičně dobrý výkon předvedl brankář Jakub Kovář a jen jedním inkasovným gólem výrazně pomohl svým spoluhráčům.
Hokejové odpoledne v Budvar Aréně odstartoval zápas extraligy juniorů, ve kterém domácí tým přivítal vrstevníky z Kladna a tedy vedoucí celek tabulky. Domácí měli za sebou dlouhou šňůru zápasů bez porážky a chtěli svou dobrou formu potvrdit i proti těžkému soupeři.

Začátek utkání se nesl v opatrném duchu a ani jedno z mužstev nechtělo svojí hru otevřít a zbytečně inkasovat. Jako první protrhli obranné řady soupeře domácí a nebezpečná byla střela zápěstím Jakuba Černého, který si najížděl ze strany na vynikajícího Cikánka v brance, ale brankářova lapačka byla namístě a tím černého pokus zmařen. Další část výstroje byla také tam, kde měla být o několik okamžiků později, kdy pro změnu vyrážečka zastavila tvrdou střelu Matušíka. Vynikající gólman byl však i na druhé straně a Kovář se vyznamenal především při pokusu Sedláčka kousíček od modré čáry, kdy svým beton zabránil v poslední chvíli střele, kterou zřejmě ne úplně dobře viděl. S blížícím se závěrem úvodní dvacetiminutovky se i zrychlovala a přiostřovala hra a samotný závěr pak ovládli hráči Rabatu. Ti měli k dispozici přesilovku, v jejímž průběhu zavřeli mladíky z města pod Černou věží do jejich pásma a předznamenali tak začátek prostřední části.

Do té vstupovali Středočeši ještě s více jak minutovou početní výhodou. To bylo na úvodních minutách hry vidět a navíc těsně před vypršením Ježkova trestu se měnilo skóre. Stieler vyhrál vhazování v útočném pásmu a Rudovský se dostal i s kotoučem před brankářem, kterého si položil a pohodlně k tyčce vsítil. - 0:1 První tým tabulky se však neradoval dlouho, protože už v čase 22:23 bylo srovnáno. Petr Ficek přihrál Předotovi na modrou čáru a ten využil zakrytého výhledu Cikánka v brance a srovnal stav utkání. - 1:1 Ve 27. minutě dostali Jihočeši možnost přesilové hry, ale největší šanci měli paradoxně až po jejím skončení, kdy se k vyraženému puku dostal Matušík, ale z blízka střílel pouze do brankáře. Kladno na chvíli zavřelo soupeře do jeho pásma, ovšem byli to domácí kdo se z proti útoku mohl radovat. Černý našel výbornou nahrávkou najíždějícího Matušíka, který z levého křídla nepřekonal Cikánka v brance a dokumentoval tak svou dnešní smůlu v zakončení. Oproti první dvacetiminutovce přinesla ta druhá hokej, v němž se střídaly útoky na obou stranách a k vidění bylo i více šancí, které byli kvantitativně na straně domácích , jenž se postupem času dostávali do dobrého tempa a byli lepší . V početní výhodě nejprve projel Macháček celé hříště a nebezpečně vystřelil, aby vzápětí úplně zbytečně fauloval obránce a odnesl si 2 minuty za sekání. Trenéru Černému nezbylo nic víc, než jen nevěřícně zakroutit hlavou. Hrálo se tedy čtyři na čtyři a posléze následovala další přesilovka Kladna. Nejenže Kladenští nedokázali vyzrát na Kováře, ale zároveň obdrželi branku, která se posléze ukázala jako vítězná. Muršak obral o puk Kříže před jeho brankou a přesnou střelou k tyčce nedal Cikánkovi šanci. - 2:1 Prostřední část hry tak nakonec přinesla Jihočechům vedení a nutno říci, že oprávněné, poněvadž po počátečních rozpačitých minutách plně ovládli hru a byli lepší svého soka.

Do závěrečného dějství pak vstoupili Středočeši s jasným cílem. Potřebovali vstřelit vyrovnávací branku a na jejich hře to bylo znát. Hned v úvodu velice nebezpečně střílel Hudíček, ale Kovář vytáhl první ze série výtečných zákroků. Tím dalším pak likvidoval chytrou a zároveň nebezpečnou teč Stielera z bezprostřední blízkosti. Chléb se zřejmě lámal v po 50. minutě, kdy měli hosté možnost přesilové hry, kterou však domácí excelentně zvládli a nepustili svého soupeře vůbec k ničemu. S tímto morálním povzbuzení dál drželi jednobrankový náskok. I když Kladenští byli v závěrečné třetině aktivnější a nepochybně Jihočechy přestříleli, vylámali si však zuby na gólmanovi a tím pádem odjeli s prázdnou. Nic na tom nezměnil ani oddechový čas, který si vzali trenéři 14 vteřin před koncem zápasu. Ještě pojistit vítězství svého týmu mohl symbolicky jeho kapitán Petr Ficek, ale sám proti brankáři neuspěl. Domácí si tak připsali velmi cenné body, které budou mít v konečném účtování svou váhu.

Petr Kasík, trenér HC Rabat Kladno: Utkání mělo výbornou kvalitu. My máme některé hráče v A- týmu a tudíž jsme byli oslabeni. Chybí nám hráči jako Kazatel, Růžička a Látal, navíc někteří další s prvním mužstvem trénují, tudíž se na nich podepsala i únava. Zápas rozhodli naše dvě individuální chyby, po kterých jsme inkasovali. Na vedení soupeře jsme už pak nedokázali zareagovat. Dobrý výkon odevzdal v brance Lukáš Cikánek, myslím si, že patří k těm lepším v extralize a je to naše opora.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Nám paradoxně pomohl vedoucí gól Kladna, kdy si všichni uvědomili, že nelze hrát laxně, protože soupeř byl výborný a dokázal sebemenší zaváhání trestat. Hned v zápětí jsme vyrovnali a také jsme šli do vedení a v závěrečné třetině jsme nechtěli pouze hrát na jednobrankový náskok, ale chtěli jsme i přidat další branky, což se ovšem nepovedlo. Soupeři chyběli nějací hráči, které mají v A- týmu, já jsem však nějaký výrazný výkonnostní rozdíl oproti minulým vzájemným zápasům neviděl, navíc bych řekl, že my jsme dnes byli oslabení více a naše mužstvo bylo také mladší, takže bych nechtěl výkon našich hráčů snižovat konstatováním, že soupeř byl výrazně oslaben.