14.09.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - KLA 2:1 - Vydřené tři body s obhájcem titulu

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Českobudějovičtí junioři zvítězili i ve svém třetím duelu nové sezony. Tentokrát to nebylo tak jasné jako v zápasech s Hradcem a v Ústí. Soupeřem byl totiž Jihočechům celek z nejsilnějších. Kladenští hokejisté patří tradičně mezi mládežnickou elitu. Svěřenci trenéra Milana Černého ale díky brankám Matušíka a Roda zvítězili v těžkém utkání o jednu branku.
Úvodní třetina třetího kola juniorské extraligy nenabídla příliš hokejové krásy. Ve standartním počtu hráčů na ledě snaha o vstřelení branky většinou končila nepřesností před útočnými modrými čarami, nebo střelbou z větší vzdálenosti, se kterou neměli gólmani větší potíže. Vzruch na led, i mezi přihlíživší diváky, přinesl Jakub Matušík, který si ze soupeřů udělal tréninkové kužely a snadno se proháčkoval až před Cikánkovu branku. Tváří v tvář brankáři však budějovický útočník nevsítil. Zajímavé situace přinášely přesilové hry. Zejména dvojnásobné. Naštěstí pro domácí ani jednu z těchto dvou půlminutových příležitostí hosté nevyužili. Nejblíže ke skórování byli Kazatel a jeho střelu dorážející spoluhráč z útoku Tomáš Hudíček, který z ostrého úhlu netrefil domácí svatyni. Kde hosty zatím tlačí v letošní sezóně pata dobře ví trenér Tatíček: Předchozí zápas doma se Slávií jsme měli také dvě přesilovky 5 na 3 po minutě a půl, góly jsme nedali, naopak z přesilovek jsme branky dostali. Solidní příležitost si vypracoval elitní českobudějovický útok Matušík, Sekera, Rod. Dorážku Rodovy střely Zdeněk Sekera poslal pouze do lapačky dnes skvěle chytajícího Lukáše Cikánka.

Druhé dějství načala šance Tomáše Roda, který mířil do protipohybu kladenského brankáře. Pravý beton byl opět tam kde ho budějovičtí útočníci neradi viděli - v cestě puku do sítě! Ve třiadvacáté minutě ukázal jak moc je důležité míti v bráně oporu i Jakub Kovář. V přesilové hře přihrával napříč brankovištěm do tutové šance Knotek Janu Rudovskému, který nebýt bleskurychle přemístěného Kováře a jeho betonu, by se jistě po ledě trefil. Ve 33. minutě se naskytla podobná příležitost českobudějovickým jako jejich soupeři dvakrát v první třetině - přesilová hra 5 na 3. Narozdíl od Středočechů se Černého družstvu přesilovky poměrně daří. Ve skrumáži před brankovištěm se puk odrazil k osamocenému Matušíkovi a ten neváhal a proměnil - 1:0.

V závěrečné etapě dnešního utkání hosté přesvědčili, že proměňovat možnosti v početní převaze úplně nazapomněli. Vyloučení Klímy potreslal pět minut po začátku třetí třetiny Jakub Valský - 1:1. Hrstka diváků byla svědkem podobného úspěchu hostí jako měli domácí. Po skrumáži a výborné práci spoluhráčů před brankovištěm zívala na střelce poloodkrytá brána. Sotva se však reprezentanti Rabatu Kladno doradovali z vyrovnání přišel opět úspěch domácího HC České Budějovice. Že první útok je v úvodu dlouhé sezóny při chuti ukázal přesně trefeným růžkem nad Cikánkovu vyrážečku Tomáš Rod - 2:1. Velkou šanci opět vyrovnat si vytvořil Jan Rudovský, když projel jak nůž máslem přes celé kluziště a z těžké palebné pozice trefil vnější tyč! Poslední šanci zvrátit dějiny třetího letošního soutěžního zápasu měli hosté díky závěrečné přesilovce. Tu však nevyužili a odjeli z jihu s prázdnou.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Do poslední chvíle dramatický zápas. Ve druhé třetině jsme měli dát nějakou branku a nemuselo to být možná tak těsné. Jsme rádi, že jsme ubránili mnoho přesilovek a s Kladnem, mistrem republiky to potěší. Podržel nás gólman, prosadila se první lajna, takže spokojenost. Snad jen škoda neproměněných šancí, co jsme měli ze hry.

Petr Tatíček, trenér HC Rabat Kladno: Budějovice asi vyhrály zaslouženě, přece jen byly asi o ten gól lepší, ikdyž v závěru jsme měli šanci v přesilovce.. ale ty přesilovky, už se s tim potýkáme od začátku sezóny. S obrannou hrou a s výkonem brankáře můžem být spokojeni, s útočnou bohužel ne. Pochválil bych brankáře Cikánka a mladé Gudase se Součkem.