24.02.2005, Tomáš Zetek, Tomáš Kučera

Junioři: CEB - KLA 3:6 - Kladenští vezou z jihu po zásluze oba body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V dalším utkání juniorské extraligy přivítali českobudějovičtí hokejisté na svém ledě borce z Kladna. Dvojnásobní mistři republiky z posledních dvou let vyloupili Budvar Arénu zejména díky účelným manévrům dvojice Hluchý - Frolík, na jejichž rejdy byl krátký i skvělý individuální výkon domácího Davida Kuchejdy.
Zápas druhého se čtvrtým se hrál na ledě Budvar Arény nezvykle už ve 13:00. Hosté z Kladna přijeli i s uzdraveným Pavelcem v brance a s Petrem Hořavou a Michaelem Frolíkem coby hvězdami, jejichž lesk už poznala i extraliga. Zápas začal opatrně a rozlouskla ho až první větší šance domácích, která hned skončila brankou. Jiří Hanzal našel mezi kruhy bratra Martina, jeho střelu ještě Pavelec vyrazil, ale na dorážku Kuchejdy už neměl nárok - 1:0. Domácí vedení poněkud ukolébalo a hned záhy je mohl vytrestat agilní Hluchý, ale jeho šikovnou akci pokryl Salák. Jenže v 8. minutě už byl i on bezmocný. Gula vyrobil velkou hrubku, když na brankovišti netrefil puk, a překvapený Rudovský tak mohl jen v klidu doklepnout puk do síťky - 1:1. Následovaly velké šance dvou nejpilnějších střelců prvního dějství, ale ani Martin Hanzal a na druhé straně ani Milan Hluchý nepřekonali brankáře soupeře. Velkou šanci spálil i Vomela, jehož dorážku lapil tygřím skokem Pavelec a tak opět zahřmělo na opačné straně ledové plochy. Rychlou akci celé formace zakončil střelou pod víko Krtička - 1:2. Domácí pak dostali jedinečnou šanci srovnat krok, když byli najednou vyloučeni hned dva hráči Rabatu, ale dvouminutovou přesilovku pěti proti třem sehráli prachbídně. Za to je ještě ve dvacáté minutě vytrestal Frolík. Ten sehrál akci se spoluhráči téměř naslepo a nedal Salákovi šanci - 1:3. Domácí hráči měli v kabině o čem přemýšlet.

Hra ve druhé části by se dala specifikovat jako čekání na myšlenku. Hosté se do útoku nehnali a domácí zase nevěděli, co si s pečlivou obranou Kladna počít. První výraznější vzruch musel řešit zkraje třetiny Salák a poradil si bezchybně. To se činili opět nejnebezpečnější hráči Rabatu Hluchý a Frolík, na druhé straně zkoušeli Jihočeši štěstí zejména v četných přesilovkách. Pohříchu se však odhodlávali hlavně ke střelám od modré čáry. Vomela dvakrát, Mucha a Gula dali Pavelcovi zabrat, když zejména střela posledně jmenovaného už si proklestila cestu za záda kladenské opory, bohužel se tak ale stalo v prostoru mimo branku hostů. Největší šanci pohnout stavem tak spálil Kuchejda, který nejprve Pavelce testoval bekhendem, odražený puk si dojel a ležícího Pavelce překonal. Do cesty se však kotouči postavila tyč hostující branky. Druhá třetina tedy nepřinesla ohledně gólů zhola nic.

Zato třetí dějství odstartovalo bleskově. Hned po třech minutách zatáhl puk do pásma Jakub Černý, zkušeně si počkal na najíždějícího Vondráčka a ten propálil chumel hráčů, který se po ostrém nájezdu několika bránících i útočících vytvořil na bezmocně ležícím Pavelcovi - 2:3. Jenže domácí naděje neměla dlouhého trvání. Hned v následující minutě totiž zvýšil vedení Kladna Hudíček a o dalších 50 vteřin později si velký talent českého hokeje Michael Frolík zpracoval puk rukou a s klidem objel Saláka a trefil odkrytou klec - 2:5. Pak se ještě předvedl druhý z nedávných medailistů z MS do 20ti let Milan Hluchý. Ten nejprve rozezvučel tyč, aby pak o chvíli později využil Muchovy chyby a zvýšil ze samostatného nájezdu už na 2:6. Od této chvíle se zápas už jen dohrával a Korbelův blafák v přesilovce po dlouhé přihrávce mladšího z Hanzalů už byl jen kosmetickou úpravou.

Milan Černý (České Budějovice): Hráli jsme s loňským mistrem republiky a doplněným navíc o hráče, které většinu sezóny k dispozici neměli a přesto si myslím, že jsme shořeli pouze v pár situacích kolem naší branky. Asi rozhodlo, že soupeř měl ve svém středu pár hráčů, kteří hráli celý rok seniorské soutěže a v té koncovce asi mají větší zkušenosti. Ale zklamaní nejsme, hokej se hrál pěkný a když se příště vyvarujemě několika individuálních chyb, nemáme se čeho bát.

Vladimír Evan (Kladno): My jsme dnes zejména v první třetině nepodali dobrý výkon a i přesto jsme první část vyhráli, což se také někdy díky štěstí stane. Od toho se pak odvinul celý zápas. V druhé třetině jsme přestáli pár šancí Budějovic, které jsou skutečně nepříjemný soupeř, a když se nám ve třetí části podařilo dát dvě rychlé branky, bylo rozhodnuto. Samozřejmě byla znát hlavně práce řady Hluchý - Frolík - Tlustý.