28.09.2006, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - LIB 1:0 - Neporažený překonán na jihu

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Domácím juniorům se povedlo to, co ještě v této sezoně nikdo nedokázal. Totiž sebrat body do té doby suverénnímu Liberci. Jihočeši měli ve vyrovnaném utkání více štěstí a touhy po vítězství. Zejména díky brance Tomáše Roda a skvělému výkonu Jakuba Kováře odjeli Severočeši z Budva Arény s prázdnou.
Úvod zápasu měli lepší domácí borci, protože už po půl minutě byl vyloučen liberecký kapitán Hrach. Největší šanci měl v početní výhodě Rudolf Červený, když si dojel vlastní střelu vyraženou Nedvídkem, ale nedotáhl blafák do zdárného konce. V zápětí si na své konto připsali první gólovou příležitost i Severočeši, když dva na jednoho unikali Bezděk s Bártou, ale nevyřešili spolupráci podle svých představ a puk se doklouzal těsně mimo českobudějovickou klec. Hrál se tvrdý, rychlý hokej bez zbytečného přerušování. Prostor pro odpočinek dávaly povětšinou pouze mezery při vylučování. Dvakrát mohli Jihočeši zkoušet štěstí v přesilové hře, ale v obou případech se vlastní nedisciplinovaností připravili o výhodu jednoho muže v poli. Bylo tomu tak v 11. potažmo 17. minutě. Při hře čtyř proti čtyřem se nejvíce ukázalo, proč jsou Liberečtí na špici extraligového pelotonu. Okamžitý a bezchybný přístup k protihráči, napadaní rozehrávky a hbité výpady směrem k domácí svatyni. Českobudějovičtí ale nebyli v těchto činnostech rozhodně nikterak pozadu. V první třetině diváci branku neviděli.

Druhé dějství otevřel faul Zdeňka Sekery, čímž dostali hosté výhodu přesilové hry. Když ještě pár desítek sekund nato vyhodil Hájek puk na střídačku Libereckých, mohli Tygři třicet pět sekund hrát proti třem Jihočechům. Domácí se ale ubránili, a to i přes utěšenou střelu Bárty v dohrávané přesilovce. Jen co se obě mužstva dostala do plného počtu hráčů na ledě, situace se obrátila. Dva fauly na Jakuba Matušíka v krátkém časovém horizontu znamenaly osmdesát čtyři vteřin dvojnásobné převahy na straně Jihočechů. Ani tentokrát se však skóre neměnilo. Jako by se to hlavnímu rozhodčímu nelíbilo, že je stav stále 0:0. V polovině utkání tu byla minuta pět na tři zase pro hosty. Kovář s Nedvídkem ale i po této situaci zůstávali neprůstřelní. I přestože se hrálo prakticky neustále v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě, druhá část byla velmi sporá na brankové příležitosti. Jednu z mála si vytvořil Tomáš Rod, když si, jak jinak než v přesilovce, vybruslil z rohu kluziště až mezi kruhy a švihem vymetl levý horní roh liberecké branky - 1:0. Jelikož šanci Vopálka zneškodnil výtečným přemístěním Kovář, určil Rod svou trefu podobu výsledku po čtyřiceti minutách.

Třetí dějství nikterak nevybočovalo z nastoleného rytmu utkání, v němž bojovaly České Budějovice o to, aby se staly prvním mužstvem v letošní sezoně, které sebere body Bílým Tygrům z Liberce. I ve třetí dvacetiminutovce byl k vidění hokej vysoké úrovně. Jediné, co zápasu scházelo, bylo více gólových šancí. I tak si chvílemi oba gólmani přišli na své a rozhodně museli ukázat své umění. Domácí Kovář třeba ve 44. minutě při střele Vopálky nebo pár chvil nato po závaru při dorážce Vacha. Michal Nedvídek měl na druhé straně plné ruce práce při přesilovce domácích v 52. minutě. Nejprve šel sám na branku Ježek, ale netrefil. Poté napálil po velkém zmatku Sekera libereckého gólmana do betonu, aby zakončil horké okamžiky Petr Zíb střelou do tyče. Nasazení hráčů bylo enormní a na hostech bylo vidět, že o svou neporazitelnost rozhodně přijít nechtějí. Naopak Jihočeši toužili po cenném skalpu a rvali se o něj jako lvi. To se jim nakonec vyplatilo a uhájili nejtěsnější možné vítězství.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: "Utkání mělo velký náboj a hrál se velmi svižný a tvrdý hokej. Obě mužstva předvedla dobrou hru v čele s výbornými výkony gólmanů. Jsme spokojeni, že jsme uhájili jednogólové vítězství. Podařilo se nám využít jednu přersilovku, zatímco soupeři nikoli. To rozhodlo."

Karel Hornický, vedoucí mužstva HC Bílí Tygři Liberec: "S Budějovicemi jsme hráli vyrovnané utkání. Domácí začali menším tlakem, ale i my jsme se postupem času dostali do tempa a vyrovnali hru. Větší tlak si mužstva vytvořila pouze v přesilových hrách. Rozhodl jediný gól po chybě našich orbánců při oslabení, když pustili soupeře do zakončení. Ten nechytatelnou střelou rozhodl. V závěru jsme se hodně tlačili do zakončení, ale vyrovnat se nám už nepodařilo."