ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
19.02.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - LIB 3:1 - Důležité body zůstávají na jihu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Přímým soubojem o druhou příčku extraligové tabulky se stalo utkání Bílých Tygrů z Liberce a domácího HC České Budějvice. Zápas s velmi vysokým nasazením přinesl velké množství vyloučených hráčů, a tudíž i řadu přesilovek, v nichž se takříkajíc lámal chléb. Jihočeši si s nasazením vlastního zdraví pohlídali vítězství i v nervózním závěru a připsali si do tabulky cenné dva body. Nejlepším hráčem utkání byl domácí pendl z A-mužstva Ján Mucha.
Ve čtvrtém kole nadstavbové části juniorské extraligy se V Budvar Aréně střetl druhý se třetím celkem tabulky. O motivaci obou mužstev bylo rozhodně postaráno. Vidina přímého postupu do semifinále, který konečné druhé místo umožňuje, byla hnacím motorem všem mužům na ledě. Sobotní utkání bylo zároveň "bratrovražedným" soubojem. V dresu Tygrů z Liberce nastoupil útočník Lukáš Mucha, jemuž čelil v obranných řadách domácích starší sourozenec Ján Mucha.
Veledůležitý zápas začal lépe pro Jihočechy, kteří se do svého soka zakousli ihned po úvodním vhazování. Převaha svěřenců trenéra Milana Černého byla viditelná. Za své počáteční nasazení se jim dostalo zasloužené odměny. V přesilové hře rozehrál od hrazení Martin Hanzal a Ján Mucha z jeho asistence otevřel tvrdou střelou gólový účet utkání - 1:0. Českobudějovický celek po premiérovém úspěchu trochu polevil a do hry se dostali také Severočeši, kteří přijeli s velkým odhodláním. O této skutečnosti se stále častěji přesvědčovali i domácí. V Budvar Aréně se hrál naprosto vyrovaný zápas plný tvrdých osobních soubojů. Velkých šancí bylo pomálu a přicházely většinou v početních výhodách. Při jedné z nich se podél mantinelu prohnal českobudějovický Martin Hanzal, ale v tísni zakončit nedokázal. Ihned z protiútoku přišla velká šance i na druhé straně. Hostující Lukáš Vantuch si však po nájezdu z úhlu počínal stejně. Do šaten se tak šlo za jednogólového vedení Jihočechů.

Do druhého dějství vstoupili lépe Bílí Tygři. Hned na jejím úvodu měl velkou příležitost Dušek, ale jeho chytrou akci zneutralizoval výborným zákrokem strážce domácí svatyně Alexandr Salák. V Budvar Aréně byl neustále k vidění hokej, hraný v naprosto strhujícím tempu. Oba celky se navíc předháněly ve tvrdosti osobních soubojů. Někdy to hráči se svou agresivitou až příliš přeháněli a k vidění bylo i několik nepěkných momentů, které museli řešit sudí přídavnými "desítkami", jež ukládaly ke dvouminutovým trestům. Bojovníci mezi mantinely však nezapomněli ani na hezké hokejové akce. Jednu z nich vykouzlil při přesilové hře nahozením od modré čáry domácí bek Mucha. Jeho spoluhráč Kuchejda ale pohříchu nedokázal ani natřikrát překonat tváří v tvář gólmana Ševčíka v brance hostí. David Kuchejda se nakonec branky dočkal, když přetavil příhru Jakuba Černého ve druhou branku - 2:0 Jen, co se obě mužstva zkompletovala, vytvořili Tygři před Salákem nepřehlednou vřavu, kterou ukončil Tomáš Mrkvička. Kotouč, jenž nedokázali českobudějovičtí beci odklidit do bezpečí, poslal za dezorientovaného Saláka a snížil na rozdíl jediného gólu - 2:1. Na ledě se stále více jiskřilo a hráči dávali často svým emocím nespoutaný průchod. Trestné lavice tak chvílemi praskaly ve švech. Ve 36. minutě udeřili pořetí Jihočeši. Liberecká rozehrávka ve středním pásmu zaskřípala více než je zdrávo a po přiťuknutí Slavíka mohl ujíždět sám na Ševčíka Jakub Matušík. Hbitý útočník naložil se svou příležitostí mazácky a blafákem do bekhendu rozvlnil síť hostující branky - 3:1.

Do závěrečné části tedy vstupovali hosté s nelehkým úkolem. Jeho splnění si velmi často komplikovali sami svou nedisciplinovaností. Byli to právě Liberečtí, kteří v závěrečném dějství nasbírali více trestných minut, takže domácí si mohli hlídat vítězství s trochu klidnějším svědomím. O svém vítězství mohli dokonce rozhodnout již v průběhu třetí třetiny. Šance Kuchejdy, Ježka či Jakuba Černého ale zůstaly nevyužity. O tom, že Bílí Tygři nejsou na špici extraligové tabulky náhodou se domácí ujistili několikrat. Zejména ve zmíněných přesilových hrách před Salákem několikrát hořel led. Ale i tu největší příležitost, jež přišla z hole Duška, dokázal strážce českobudějovického brankoviště pokrýt. Asi největší šance závěrečné části přišla z jihočeských holí. Ve vlastním oslabení ujel po křídle Vomela a naservíroval na zlatém podnose touš Jakubu Černému, který však sám před Ševčíkem selhal. Tři minuty před koncem utkání se Libereckým naskytla příležitost hrát bez mála minutu a půl dvojnásobnou přeilovou hru. Tuto obrovskou šanci na zvrat v utkání ale nedokázali zúročit. Hostující výhoda se po chvíli změnila ve hru čtyřech proti čtyřem, v níž se zápas s velmi nervózním závěrem dohrál. Jihočeši si zaslouženě připsali dva body do tabulky. Oba celky si však mohly odpustit velké množství hloupých faulů, které vyvrcholily závěrečnou potyčkou domácího obránce Vomely s gólmanem Ševčíkem.

Ohlasy po zápasu
Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Zápas byl velice těžký pro oba celky. Takováto utkání se budou hrát v play-off, takže je dobré, že jsme mohli podstoupit souboj v tomto duchu. Obě mužstva věděla, o co se hraje, takže zápas měl velký náboj. Jsme spokojeni s výsledkem, hráči bojovali. Mrzí nás pouze zbytečné fauly, kterých bylo opět hodně."

Miloslav Špinka, trenér HC Bílí Tygři Liberec: "Utkání bylo podle mého názoru dramatické do poslední chvíle. Naší hru podtrhávaly časté fauly. S výkonem heráčů jsme spokojeni, ne už tak s jejich disciplínou. Nyní se musíme poprat o druhé místo. Bodový rozdíl není tak velký a do konce základní části je ještě dost utkání."

Sociální sítě

Právě před 25 lety zemřel ve věku 72 let bývalý obránce Hynek Bonuš. Za náš klub hrál 4 sezony, cca 12 zápasů, dal 1 gól. Byl...

20. narozeniny dnes slaví obránce Motoru Ivan Lytvynov! Přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a taky extraligových startů za náš...

Brankář Marek Dvořák dnes slaví 19. narozeniny! Gratulujeme, přejeme všechno nejlepší a co nejméně obdržených branek! ??

Už jste připraveni na extraligovou sezonu?! ??My už téměř ano! Dnes @hochreklama připravuje led, na kterém budeme hrát poprvé po...