23.10.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - LIT 5:2 - Povinné vítězství se nerodilo lehce

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve slunném sobotním poledni zkřížili v Budvar Aréně hole domácí junioři s hokejisty Litvínova. Bojovné utkání plné osobních soubojů rozhodlo větší nasazení Jihočechů, kteří splnili roli favorita a připsali si povinné dva body za vítězství 5:2. Svou první branku za juniory vstřelil mladý Jakub Matušík.
V 17. kole juniorské extraligy zavítalo do jihočeské metropole mužstvo Litvínova. Svěřenci trenérského triumvirátu Černý - Šrámek - Červený dokázali v úvodním střetnutí vyloupit "chemickou laboratoř" Severočechů a vítězstvím 6:1 nastartovali senzační sérii, jež v současné době činí deset zápasů bez porážky. Žlutočerní přijeli pod Černou věž s obrannou taktikou, která byla opřena o rychlé brejky. Domácí neměli k dispozici pendly Martina Hanzala a Tomáše Mertla, kteří odcestovali s A-týmem na dalekou cestu do Opavy.

Úvod utkání zastihl domácí v letargii a hosté toho bleskově využili. Již ve třetí minutě dokázal ve vlastním oslabení ujet Ondřej Kašťák a s vydatnou pomocí obránce Kamila Černého, který nešťastně dopravil Salákem vyražený kotouč do branky, otevřel gólový účet utkání - 0:1. Jihočechy tento úspěch Chemiků vyburcoval k vyšší aktivitě, která přinesla své zasloužené ovoce hned v 6. minutě. Za hostující klecí se dobře uvolnil Korbela, předložil touš před brankáře Fialu, kde nastalý zmatek ukončil ráznou střelou do poloprázdné branky Jakub Matušík - 1:1.
Po vyrovnávací trefě se domácím naskytla velká příležitost dokonat obrat ve vlastní prospěch. Nekvinda totiž zalehl v brankovišti puk, a tudíž nemohlo následovat nic jiného nežli trestné střílení. K jeho exekuci se rozjel nejproduktivnější hráč HC České Budějovice Jiří Hanzal. Jeho dlouhý blafák do bekhendu připomínající kultovní kličku Františka Čecha ale dokázal Fiala vystihnout. Jihočeši však nemuseli dlouho smutnit. Pár okamžiků nato dokázal po učebnicové kombinaci Kuchejdy a právě Jiřího Hanzala dopravit puk do sítě Jaroslav Korbela 2:1. Ještě do úvodní sirény odpověděl na kapitánův úspěch talentovaný útočník Jiří Švejda. Do šaten se tedy šlo za nerozhodného stavu 2:2.

Druhé dějství otevřela pěkná akce v podání dvojice Gulaš Korbela. Rychlé přečíslení dva na jednoho však domácí tahouni využít nedokázali. Při následném protiútoku musel sáhnout do svého prakticky bezedného reprtoáru zákroků Alexandr Salák, aby zneškodnil šanci a také následnou dorážku Zdeňka Tauše. Prostřední část se nesla ve znamení mnoha osobních soubojů a na ledě se začalo přiostřovat. V tu chvíli si - zatím ještě velmi nepatrně - začal brát otěže utkání do svých rukou sudí Haškovec. Přesně v polovině střetnutí strhl vedení na stranu Jihočechů Jaroslav Korbela. Jeho utěšená střela propadla Fialovi za záda a doskákala za brankovou čáru - 3:2.
Těsně před odchodem do kabin vyprovokovali hosté hromadnou rozmíšku před domácí svatyní. Po opakovaném najetí do brankáře Saláka vzplály emoce a na ledě bylo velké horko. Osoby, obsazení a tresty: první rána - litvínovský Vrtek se rozpřahuje a...trefa. Macháčkovi ulétla helma. Budějovický obránce si to samozřejmě nenechal líbit a doslova zasypal svého soka údery. Když už se hostující útočník zmítal na zemi, bylo o vítězi rozhodnuto. Dalšími aktéry ostré výměny názorů byli Klíma a Heinisch. Pro oko diváka ne tak atraktivní duel skončil u vehementního postrkování. Všichni zúčastnění byli "odměněni" trestem 2 + 2 minuty za hrubost. Pouze domácí Klíma dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 3:2.

Třetí třetina by se možná odehrála v poklidném duchu nebýt sudího Haškovce. Ten podle svého nejpečlivějšího uvážení začal brát zápas do svých rukou a v tu chvíli bylo zle. Ještě za klidného stavu vod vsítil čtvrtou branku Milan Gulaš, když vytříbenou tečí Bílkovy střely nachytal Fialu na švestkách - 4:2. Několikeré otočení trestů nebo viditelná gestikulace a diskuze s publikem, které častovalo hlavního rozhodčího poznámkami, jež by asi tato reportáž při zveřejní neunesla. To vše bylo v Budvar Aréně k vidění v podání muže v pruhovaném.
Šest minut po čtvrté brance zasadil poslední hřebíček do litvínovské rakve Ondřej Ježek, když využil ideální přihrávku Jakuba Černého zpoza branky - 5:2. Do konce utkání bylo ještě vidět několik velmi ostrých osobních soubojů a strkanic, které vyplynuly z nejistého výkonu rozhodčího Haškovce. I přes tyto závěrečné fejetonky se však utkání dohrálo víceméně v poklidu, a Jihočeši si tak mohli připsat na své konto další dva body za vítězství 5:2 nad Chemiky z Litvínova.

K dalšímu extraligovému duelu zajíždí budějovická juniorka již v pondělí na půdu nováčka do Mladé Boleslavi. Domácím diváklm se opět představí ve sváteční atmosféře ve čtvrtek v souboji s pantery z Havířova. Zápas, jenž otevře druhou polovinu základní části, má uvodní buly na programu v 17.30.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "S výsledkem i s hrou jsme spokojeni. Nečekali jsme žádné lehké utkání. Naše sestava nebyla ideální a příležitost dnes dostalo pár kluků, kteří jinak od začátku nehrají. Jsme rádi, že obstáli a pomohli dobrým výkonem k vítězství."

Josef Hlaváček, vedoucí mužstva HC Chemopetrol Litvínov: "První třetina byla podle mě z naší strany lepší než u domácích. Měli jsme i nějaké dobré šance, ale ty se nám nepodařily využít. Poté již byli domácí lepším mužstvem. My jsme to v závěru trochu otevřeli a domácí dokázali trestat v přesilovce."