06.01.2007, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - LIT 9:2 - Bitva severu proti jihu? Exhibice

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Junioři z jihočeské metropole se po vánočních prázdninách vrátili na extraligový led ve velkém stylu. V Budvar Aréně smetli Chemiky z Litvínova vysokým rozdílem a utkání ozdobili i takovými kousky, jakými jsou třeba gól v oslabení třech proti pěti. Třemi brankami se v utkání blýskl Vladimír Stejskal. Z pohledu domácích snad škoda jen dvou zbytečných branek v síti Jakuba Kováře, který jinak předvedl jistý výkon.
První šanci si vytvořili hosté, když hned na konci první minuty nastřelil litvínovský kapitán Vladislav Vrtek tyčku Kovářovy klece. Ten samý hráč vyzkoušel ještě pozornost reprezentačního gólmana o tři minuty později. Avšak písecký odchovanec se opět vyznamenal. Krom těchto dvou šancí byl začátek zápasu hodně vlažný, a to hlavně ze strany Jihočechů. Ti si úvodní nástup nechali až na 8.minutu, v níž Zourek našel přihrávkou ve středním pásmu rozjetého Vladimíra Stejskala, který se vydal do středu hřiště a po přejetí modré čáry napálil puk pod nohama soupeře přímo do šibenice Fikrtovy svatyně - 1:0. Byla to první vážnější akce domácích. Obě mužstva si pak vyzkoušela dvouminutovou hru v početní výhodě, ale ani jeden z gólmanů se příliš nezapotil. Ne už tak v 17. minutě, kdy litvínovský Fikrt musel s pomocí spoluhráčů hasit doutnající požár. Ani Červený nadvakrát, ani Slavík, který to zkoušel dokonce třikrát, neprotlačili puk za čáru. Pár chvil nato už se to ale povedlo Jiřímu Ferebauerovi, jenž získal puk ve středním pásmu, prosmýkl se mezi beky a zamířil pod horní tyč branky Chemiků - 2:0. Za tohoto stavu se šlo poprvé do šaten.

Druhá část začala snad ještě ospaleji nežli ta předchozí. První šance byla k vidění až ve 26. minutě, kdy při přesilové hře hbitě vykopl Fikrt pokus aktivního Stejskala. V polovině utkání se roztrhl pytel jak s vyloučením, tak i brankami v síti Litvínova. Přesně ve 30. minutě hráli hosté přesilovku, ale sami si zkazili výhodnou situaci, když nechali ujet Roda, kterého následně faulovali. Když byl chvilku na to zbytečně vyloučen i kapitán Vrtek, chystala se dvojnásobná početní výhoda pro Jihočechy. To by ale nesměl ještě při hře čtyř proti třem najít Tomáš Rod před Fikrtem trestuhodně osamoceného Vladimíra Stejskala, jenž vsítil svůj druhý gól v utkání - 3:0. V dohrávané přesilovce zahájil za svou brankou akci kapitán Ježek, ve středním pásmu předal kotouč Rodovi a tomu už jen stačilo posunout do jízdy na Ondřeje Ťoupala. Syn slavného otce zamířil přesné k tyči - 4:0. Obě branky od sebe nedělila ani půl minuta. A to ještě nebyl všem dnům konec. Hra Litvínova se totálně sesypala a domácí podnikali do rozhozené obrany jedno přečíslení za druhým. Když zůstali v útočném pásmu čtyři Jihočeši na jediného beka Litvínova a Rudolf Červený zacílil přímo pod horní tyč, odešel Fikrt hodně rozezlen na střídačku - 5:0. Nahradil jej Pošusta, jehož stihl ještě před pauzou pokořit Tomáš Rod. Povedlo se mu to v oslabení třech proti pěti - 6:0. Tento výsledek byl po čtyřiceti minutách pro hosty vinou neskutečného výpadku ve druhé třetině ještě milosrdný.

Na začátku třetího dějství měli hosté znovu dlouhou výhodu dvojnásobné početní výhody, ale nedokázali pořádně ohrozit Kováře. V dohrávané přesilovce naopak opět inkasovali. Nejprve nedokázal dotlačit do prázdné branky kotouč Červený, aby následně poslal puk na modrou, kde si jej vyměnil Petr Zíb s Martinem Havranem. Druhý jmenovaný napálil puk za Pošustova záda - 7:0. V tu chvíli už se hrál hokej naprosto bez obran, na což domácí doplatili velmi záhy. Od modré totiž lehkou střelou překonal Kováře, jenž měl zakrytý výhled, Jiří Panuška - 7:1. Českobudějovičtí sice stále bušili do soupeřovi obrany, ale na zadní vrátka trochu zapomínali. Zima poslal do úniku podél hrazení Michala Matouše, který prostřelil ránou těsně nad ledem k tyči domácího brankáře - 7:2. Tempo hry pomalu ale jistě upadalo. Chvílemi sice jedno z mužstev trochu zabralo a vrátilo svůj výkon na maximum, ale stávalo se tomu zřídka. Obrazem toho, že domácí hodně polevili, byly šance Chemiků. Ve 49. minutě vystřídal reprezentačního brankáře Kováře Tomáš Klestil. V 55. minutě ještě navýšil skóre Vladimír Stejskal, a završil tak svůj hattrick - 8:2. Dvě minuty nato ještě korunoval dobrý výkon druhým gólem v utkání při přesilové hře Tomáš Rod, když za bezmocného Pošustu dorazil střelu Ježka - 9:2. V závěru se hosté uchýlili k několika doslova nechutným faulům a ještě více tak začernili svůj tragický výkon na jihu Čech.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: "Ze začátku utkání to byl vyrovnaný zápas. V první třetině se nám podařilo dat dvě branky, což nám pomohlo. Rozhodující byla část zápasu kolem třicáté minuty, kdy jsme navýšili skóre, a mohli tak hrát v klidu. Škoda výpadku ve třetí třetině, kdy jsme dostali dva hloupé góly."