20.01.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - OVA 10:2 - Debakl v tréninkovém tempu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V poklidném tempu porazili hokejisté HC České Budějovice v posledním kole prolínací části mužstvo Ostravy. Na výhře se nejvýrazněji podíleli útočník Jaroslav Korbela, který čtyři minuty před koncem zkompletoval hattrick, a Martin Hanzal, jenž si ve čtvrtečním večeru připsal tři body za dva góly a jednu přesnou asistenci.
V posledním utkání "moravské" části juniorské extraligy přivítali na svém ledě budějovičtí hokejisté mužstvo Sarezy Ostrava. Jihočeši přišli v předchozím utkání ve Vítkovicích o sedmizápasovou šňůru bez prohry. Proti dalšímu ostravskému klubu si chtěli napravit repuitaci, a vydobít si tak lepší pozici před závěrečnou nadstavbovou částí. Do branky Jihočechů se proti Sareze postavil namísto Saláka Jiří Anderle.

Do utkání vstoupili lépe domácí hokejisté, když se ihned po úvodním buly nastěhovali před gólmana Picka. Jejich počátečnímu rozletu přistřihlo křídla zbytečné vyloučení Kuchejdy, při němž nejprve zahrozil budějovický Macháček, ale poté se již hra přesunula před strážce domácího brankoviště. Anderle se nejvíce zapotil při šanci Mleka, kterou však dokázal zlikvidovat. Jihočeši se dostali ke slovu o pár chvil později. I oni měli to štěstí zahrát si přesilovou hru. Po dobu celých dvou minut okupovali ostravské obranné pásmo, ale ani dvě obrovské šance Korbely ani příležitost Martina Hanzala brankou neskončily. To, co se nepovedlo v obyčejné početní výhodě, zvládli domácí borci ve hře šest na pět. Při signalizovaném vyloučení Slezanů za brankou vybojoval puk důrazný Ficek, předložil jej před Picka, odkud otevřel skóre bekhendovou střelou Jiří Hanzal - 1:0. Ostravané dokázali vážněji hrozit jen v přesilovkách. Při jedné z nich ukradl ve středním pásmu forčekující Martin Hanzal váhajícím hostům kotouč a okamžitě zažehl motory, kterého pekelnou rychlostí donesly až před brankáře Picka, jehož svým brilantním blafákem pasoval do role diváka - 2:0. V 19. minutě odešel na trestnou lavici Janečka a Jihočeši dokázali početní převahu bleskově využít. Střelu Muchy usměrnil do sítě Jaroslav Korbela - 3:0. Od třetí branky neuplynulo ani deset sekund a ostravský brankář musel lovit puk ze své sítě již počtvrté. Tentokrát jej po rychlém útoku překonal David Kuchejda - 4:0. Za tohoto stavu se šlo také poprvé do šaten.

Do druhé části vstoupili hosté s čerstvou krví v brankovišti. Nejistého Picka vystřídal Košárek. Přesně po sto sekundách udeřili Jihočeši popáté. Rychlý výlet od levého hrazení zakončil střelou mezi nohy Tomáš Mertl - 5:0. Slezané již po této brance působili odevzdaně a dokázali hrozit jen z rychlých protiútoků. Při jednom z nich hasil doutnající požár Anderle po střele Mleka. Jasným pánem na ledě byli ale domácí. To se v plném rozsahu potvrdilo v následujících momentech. V rozmezí tří minut přidali Jihočeši na svou pažby další tři zářezy. Přesně se trefili Jakub Matušík, Martin Hanzal a Jaroslav Korbela - 8:0. Zvláště sedmá branka mladšího z bratrské dvojice Hanzalů stála za zmínku. Vytáhlý útočník zpracoval v plné jízdě ostrou příhru Kamila Černého a zakončil bleskový úprk rychlou kličkou do bekhendu. Drtivá aktivta domácích ustala poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny. Stalo se tak na pouhých dvanáct sekund. Slezané měli totiž přesně po tuto dobu výhodu dvou hráčů v poli. Při této výhodě se ale nedostali na dlouho k puku, a Jihočeši tak třímali otěže zápasu pevně ve svých rukou dál. I přes jasný průběh utkání se domácí občas nevyvarovali chyb. Po špatném střídání se do samostatného nájezdu dostal Janečka, ale Anderleho vytasená hůl byla rychlejší nežli ruce ostravského útočníka. Po čtyřiceti minutách utkání byl rozdíl ve skóre osmigólový.

Závěrečná část se již dohrávala pouze z povinnosti. Na obou mužstvech to bylo jasně vidět. Pro tuto skutečnost neměl pochopení hlavní sudí Haškovec. Podle svého téměř již železného pravidla začal brát zápas do svých rukou. Rozhodnuté utkání plynoucí v poklidném, dalo byse říci až lázeňském tempu, začal muž v pruhovaném naprosto demolovat. Na úvod tohoto dějství vyloučil hned dva Jihočechy najednou, čímž se hostům naskytla příležitost dlouhé přesilové hry pět na tři. Při ní ale nedokázali Anderleho vážněji ohrozit. Pár okamžiků nato si hru ve dvojnásobné poočetní převaze zopakovali. V následné hře pět na tři si připsali čestný úspěch. Po závaru zametl puk do poloodkryté klece Jakub Dušek - 8:1. Na jeho branku dokázal pár chvil poté odpovědět Ondřej Ježek, když usměrnil za Košárkova záda přihrávku Jána Muchy. Čtyři minuty před koncem dosáhli domácí hokejisté na desetibrankovou metu. Macháček od modré nahazoval ve dvojnásobné přesilovce před branku, kde číhla Jaroslav Korbela, jenž lehkým dotekem poslal touš pod horní tyč - 10:1. Drobnou nepozornost domácí defenzívy využil v 58. minutě svou druhou brankou v utkání Jakub Dušek - 10:2. Tento gól určil definitivní podbu výsledku.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: "První dvě třetiny splnily rozhodně své. Padaly branky po pěkných akcí. Do útočení se zapojovali i obránci, což je pozitivní. Poslední třetinu jsme si zbytečně sami zkomplikovali. Kýžené desítky jsme však nakonec dosáhli. K výkonu rozhodčího se radši ani vyjadovat nebudu."

Milan Němec, asistent trenéra HC Sareza Ostrava: "Hrubě jsme nezvládli začátek utkání, který se poté odrazil v dalším vývoji zápasu. Po nástupu domácích se již hra vyvíjela jednoznačně. Budějovice byli jasně lepším mužstvem. Nás zklamal přístup některých hráčů."