09.10.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - PLZ 12:3 - Exhibice o třech dějstvích

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Tradičně ostrý soboj mezi Českými Budějovicemi a Plzní byl k vidění v sobotu v Budvar Aréně v rámci 13. kola juniorské extraligy. Jihočeská mašina opět excelovala a drtivou výhrou 12:3 popravila mužstvo ze západočeské metropole. Gilotinou pro hosty se stal útočník s reprezentačními zkušenostmi Milan Gulaš, jenž se blýskl čtyřmi trefami do černého.
V deštivém sobotním poledni skřížili hole junioři HC České Budějovice s hráči Lasselsbergeru Plzeň. Úvodní utkání sezony mezi těmito soupeři skončilo ve 4. kole remízou 2:2. I díky této skutečnosti se dala očekávat tradiční bitva se vším všudy přivoněná nádechem derby v podobě souboje "Jih vs. Západ". Domácím chyběly opory Kamil Černý s Tomášem Mertlem, kteří odcestovali s A-týmem na prvoligový zápas do Chomutova. Další dvě absence zapříčinil střídavý start Vojtěcha Mrkvičky a Jiřího Anderleho v Jindřichově Hradci. Hosté prozměnu nechali doma talentovaného Jana Setikovského, jenž loni plnil roli kapitána v plzeňském dorostu a nyní působí v Rokycanech.

Favorizovaní Jihočeši namlsáni cenným vítězstvím na Spartě, kde pokořili výběr kouče Jaromíra Šindela 2:0, vstoupili do utkání velmi nedisciplinovaně a již ve 2. minutě prohrávali. Po samostatném úniku otevřel skóre Michal Furbacher - 0:1. Svěřenci trenéra Milana Černého si pravděpodobně mysleli, že po sérii pěti zápasů bez porážky půjde vše samo. Tato domněnka se však ukázala být alespoň pro úvod utkání mylnou. Domácí borci i přesto na vyrovnání dlouho nečekali a přesně minutu po úvodní brance se trefil mladší z bratrské dvojice Hanzalů, Martin - 1:1.
Když už to vypadalo, že se mužstvo zpod Černé věže probudilo z letargie, přišel další trest za pasivitu. Po levém křídle ujel jmenovec bývalého vynikajícího hráče Slavoje ČB Václav Hajšman a protlačil puk za Salákova záda - 1:2. I další vedení, jež se později ukázalo být posledním světlým okamžikem pro Plzeňské, mělo jepičí život. V 7. minutě si otevřel svůj střelecký koncert Milan Gulaš. Po krásném uvolnění překvapil Štelmacha v brance hostů ostrým tahákem, který znamenal vyrovnání na 2:2.
Po této brance se již domácí začali plně soustředit na hru a bylo to rozhodně znát. Ve 14. minutě zaúřadovala spolupráce Davida Kuchejdy s Martinem Hanzalem. Druhý jmenovaný dorazil střelu svého spoluhráče a Budějovičtí se tak ujali vedení. V 19. minutě si oba talenti vyměnili role, když po závaru zasunul puk do sítě David Kuchejda, jenž se dočkal gólu po šestizápasovém půstu. Do šaten se šlo za divokého stavu 4:2.

Jestliže v první třetině nedokázali domácí hráči vyprodukovat stoprocentní nasazení a snahu, tak ve druhém dějství to bohatě odčinili. Nejprve ve 23. a následně ve 28. minutě zkompletoval svůj hattrick s chutí hrající Milan Gulaš, aby následně přidal další dva tentokráte slepené góly Jiří Hanzal. Ten ve 29. minutě ve spolupráci s agilním Kuchejdou předvedl okulahodící akci, když rychlou výměnou puku poslal do role pozorovatelů oba hostující beky včele s brankářem a následně zasunul kotouč do odkryté klece. 21 sekund nato po samostatné akci opět nachytal západočeskou obranu na švestkách a zvýšil již na hrozivých 8:2.
To vše už však sledoval pouze ze střídačky brankář Štelmach, jehož po šesté obdržené brance vystřídal Dominik Halmoši. Ten ale vhozen do jámy lvové neobstál. Do konce druhé třetiny jej ještě dokázal pokořit po pěkném úniku Petr Ficek a (ne)populární desítku zkompletoval reprezentační bek Petr Macháček, který z mezikruží vymetl dělovkou pravý horní roh plzeňské svatyně. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 10:2.

Závěrečná část se již dohrávala víceméně z povinnosti a přístup domácích hráčů tomu také nasvědčoval. Ne už tak přístup těch hostujících. Plzeňští pravděpodobně psychicky neunesli stav utkání a hlavně kvalitu svého výkonu, a uchylovali se tak velmi často k nesportovním zákrokům. Dvě vyloučení na pět minut plus do konce utkání za faul kolenem resp. sekání budiž toho důkazem. Tuto skutečnost pochopitelně nekvitoval s povděkem hlavní rozhodčí Haškovec, který se permanentně snažil brát utkání do svých rukou. Možná nevěděl, že hokej hrají hráči a ne sudí. Již od začátku utkání nastavil přinejmenším podviný metr, jenž udržoval s chvilkovými výjimkami prakticky celý zápas. Už v prvním dějství byl poměr vyloučení 6:4 ve prospěch domácích. Ti museli spolklnout i pár hořkých pilulek v podobě oslabení tří proti pěti. Všechna však bezúhony zvládli.
Když se jim také dostalo příležitosti zahrát si dvojnásobnou početní převahu beze zbytku toho využili. Po nádherné spolupráci trojice Macháček, Gulaš a Jaroslav Korbela rozebrali hostující obranu do posledního nejmenšího šroubečku a zaznamenali tak jedenáctý gól. To už však měli hosté na kontě tři vstřelené branky, když před touto krásnou kombinací snižoval z jejich pohledu Martin Holý. Konečnou podobu výsledku určil v poslední minutě svou čtvrtou brankou v utkání nezadržitelný Milan Gulaš - 12:3.

Jedinou kaňkou na utkání, když nebudeme počítat podprůměrný výkon sudího Haškovce a zbytečné fauly nějterých hráčů, bylo zranění dvou domácích opor. Zdravotní stav Michala Klímy a Martina Hanzala přiblížil po utkání trenér domácích Milan Černý.

K dalšímu utkání zajíždí juniorka HC ČB ve čtvrtek do Kladna. Domácím příznivcům se Černého eskadra představí opět v sobotu proti pražské Slavii. Zápas začíná ve 12 hodin.

Milan Černý, trenér HC ČB: "Takovéto utkání se těžko hodnotí. Samozřejmě jsme spokojeni. Neměli jsme dnes ideální sestavu, protože s áčkem odjeli Mertl a Kamil Černý. Kdybychom uměli hrát každý týden jako tento, tak by to bylo asi snadné. Tohle se ale povede jednou za čas. Jsme rádi, že v dnešním utkání jsme dokázali zvítězit takovýmto rozdílem. Po rozpačitém začátku, kdy jsme asi ještě mysleli na výhru na Spartě, jsme se dostali do tempa a zaslouženě vyhráli. Náš úkol je teď jasný - zapomenout na toto utkání a na vysokou výhru v něm a stoprocentně se koncentrovat na další zápasy.
Na začátku druhé třetiny si poranil při střetu u mantinelu Michal Klíma tříslo. Jeho stav je zatím neurčitý. Stav Martina Hanzala bude podle mého názoru dobrý. Utkání sice po sekyře nedohrál, ale myslím si, že to nebude nic vážného. Udělá se mu asi nějaká krevní sraženina nebo otok, ale snad to bude dobré."

Karel Trachta (trenér Plzně): "Dneska není co hodnotit. Byl to totální výpadek, black-out celého mužstva. Není koho pochválit, činnostech jsme byli horší. Byli jsme špatní v osobních soubojích, chyběl nám klid, nedokázali jsme si přihrát. Věřím, že je to jen momentální stav mužstva a že to příště bude lepší."

Útočník Jan Heřman: "Já nevím, co bych k tomu měl říct... Náš výkon byl strašný. Nechali jsme se pravděpodobně uspokojit třemi předchozími zápasy, v nichž jsme udělali dobrý výsledek. To, co jsme dnes předvedli, byla největší ostuda, kterou jsem já osobně u hokeje zažil. Ke konci jsme navíc předvedli pár zbytečných faulů. Jak faul kolenem, tak ta sekyra byly naprosto zbytečné a nesportovní. Rozhodčí bohužel nastavil takový metr, jaký nastavil, a toto z toho pramenilo."