09.12.2006, Radek Papáček

Junioři: CEB - SPA 3:2 - Vydřená a zasloužená výhra

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice se opět dostávají do herní i výsledkové pohody. Po čtyřech porážkách v řadě mají nyní totiž aktuální sérii dvou vítězství. Trenér Milan Černý si po utkání se Spartou zcela poprávu pochvaloval týmový a bojovný výkon svého celku. Rovněž také za předvedený výkon pochválil všechny hráče.
Opozdivší příznivci příchozí do jihočeské Budvar Arény, kteří se rozhodli navštívit bitvu domácích Českých Budějovic s pražskou Spartou, přišli o vše podstatné, co jim mohla první třetina ze svého repertoáru nabídnout. Hostující brankář Vajner si ani pořádně neosahal puk a již ve druhé minutě jej poprvé lovil ze své sítě. Hned po třiasedmdesáti sekundách hry se totiž do střelecké listiny zapsal Rudolf Červený - 1:0. Kdyby se domácím navíc ve 4. min. podařilo využít více jak minutovou přesilovku pěti proti třem, byl by to pro ně téměř dokonalý vstup do utkání, ovšem nestalo se tak. Po překročení poloviny třetiny narýsoval krásnou přihrávku přes celé kluziště českobudějovický Zíb na rozjetého Ferebauera, ten ovšem již v plné rychlosti nedokázal pas jak na zlatém podnose ztlumit a sám se vytěsnil mimo střeleckou pozici, ze které by mohl ohrozit Vajnera ve sparťanské brance. Se závěčným klaksonem úvodní dvacetiminutovky tak do šaten s jednobrankovým náskokem odcházeli domácí borci.

Start do prostřední třetiny se odehrál zcela přes kopírák s tou předcházející. Pokud totiž úvodní branka Červeného byla označena jako ta z těch rychlých, tak Jiří Ferebauer si jetě více pospíšil a skóre na 2:0 postrčil po pouhé minutě a čtyřech sekundách. Druhá inkasová branka Pražany jakoby doslova probudila a ti přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. V ofenzivě se jim ale až tolik nedařilo dotáhnot své útočné výpady k úspěšnému zakončení. Šanci Kanova totiž lapil brankář Kovář, posléze sparťanští mladíci nedokázali potrestat minelu domácího Zíba v rozehráce a i vyloučení Předoty zůstalo z jejich strany bez gólové odezvy. V probíhající 29. min. se ale hostům přeci jen v přesilovce podařilo snížit. Od modré nahadil puk směrem na branku obránce Trojan a Karel Ton jej šikovnou tečí usměrnil mimo dosah brankáře Kováře - 2:1. Hosté se ale neradovali příliš nadlouho, protože za necelé dvě minuty opět prohrávali o dvě branky. Proti sérii střel Vajner svou branku uhájil, ale na tu Ondřeje Ťoupala k pravé tyči již nestačil - 3:1. Následně prokázal svůj talent českobudějovický centr Roman Horák, věkem ještě dorostenec, který ač o čtyři roky mladší než někteří protihráči, tak svým výkonem trenéra Milana Černého rozhodně nezklamal. Ve 32. min. se dokonce dokázal uvolnit v útočné třetině a vybruslil si až do střelecké pozice. Při jeho pokusu z mezikruží se ale také zaskvěl hostující Vajner a puk schoval do své lapačky. Poslední akcí, které by stála za zmínku, bylo ohrožení jihočeské klece, když se Fialův projektyl zastavil až o Kovářův beton.

Dvakrát se v začátcích třetin vedlo lépe Jihočechům, ale naposledy se jim to již nepodařilo a po druhé přestávce vstoupili do třetí části lépe Sparťané. Největší důraz před brankou prokázal David Sem a kotouč dopravil do sítě za záda Kováře - 3:2. Následně se naskytl ve stoprocentní příležitosti Sparťan Mrňa, u levé tyče ale opět narazil na připraveného brankáře domácích. Na druhé straně zahrozil Ťoupal, který však také v zakončení neuspěl. Na předváděné hře Středočechů bylo patrné, že se s nepříznivým stavem nehodlali nijak smířit, naopak na českobudějovické straně bylo vidět rovněž velká touha po vítězství. Strážce domácí svatyně Jakub Kovář měl také i trochu štěstí, když teč Hertla jen tak tak vytěsnil mimo své tyče. V čase 59:37 si trenér Pražanů Jiří Doležal vybral oddechový čas a brankáře Vajnera na ledě nahradil útočící hráč. Kromě mírně vzplanutých emocí podpořených vzájemnou rozmíškou hráčů obou mužstev v rohu kluziště se již ale nic podstatného do konce utkání nestalo.

Milan Černý (České Budějovice): Po delší době opět mohu být s naším výkonem spokojen, protože mužstvo totiž dnes podalo proti zkušenějšímu soupeři velmi statečný a týmový výkon. Podle mě jsme hráli pěkný hokej podpořený řadou kvalitních inviduálních výkonů. Parádní utkání to bylo ale rozhodně z obou stran, Sparta hrála také velice dobře, a pro nás je to velice cenné vítězství.

Jiří Doležal (Sparta Praha): Dnešní utkání se mi hodnotí velmi těžko, když jsme prohráli o jednu branku, lepší by bylo prohrát možná třeba o pět gólů. Myslím si ale, že jsme si za výkon v poslední třetině alespoň bod za remízu zasloužili. Bohužel jsme ale do zápasu nevstoupili tak, jak jsme si představovali a domácím umožnili jít dvakrát do dvoubrankového vedení, což zřejmě nakonec asi rozhodlo.