25.11.2004, Tomáš Kučera

Junioři: CEB - TRI 7:3 - Nervózní utkání v jasné režii domácích

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Útočný koncert jihočeských juniorů setnul velice rychle protivníky ze severu Moravy. Nejlepším katem se ukázal nakonec Jakub Černý, který během 244 vteřin v polovině zápasu zaznamenal čistý hattrick!!! Konec zápasu se dohrával ve velmi nervózním duchu a oba týmy mladíků si na ledě rozhodně nebraly servítky.
Zápas jihočeských nadějí se tentokráte odehrál v druhé hale Budvar Arény, protože v té první se stavěly kulisy pro jednu nejmenovanou ledovou show podle sovětského filmu, který nám jistě opět oblaží vánoční svátky.

Start do utkání měly oba celky bleskový. Hned po vhazování se sám na Saláka řítil Drábek, ale domácí brankář se hned rozehřál skvělým zákrokem. Dvaapadesát vteřin po začátku zápasu tak uhodilo na straně druhé. Kuchejda v přesilové hře tvrdě vypálil a puk do branky dotlačil Martin Hanzal - 1:0. Za minutu už domácí vedli o branky dvě. To propadla třinecká defenzíva a před Jiřím Hanzalem se otevřel zcela volný prostor, domácí obr si dovolil krásný blafák a zvýšil na 2:0. Rychlé úvodní branky domácí nabudily a třinečtí trenéři museli, samozřejmě obrazně, sbírat své taktické pokyny z ledu. Korigovat pak mohl Frieb a Balčík, prvního vychytal Salák, druhého taktéž, ale s notnou dávkou štěstí, když dlouho nevěděl, kde má puk. Největší šanci Třince v první třetině pak měli Škatula a dorážející Zeliska, domácí opora v brance však předvedla proti čtyřem střelám soupeřů fantastický soubor zákroků, který uchránil domácím pro první třetinu čisté konto, protože ve zbylém čase už se, krom pěkného hitu Vomely, nic zaznamenání hodného nestalo.

Stejně bleskový úvod jako v prvním dějství předvedli Jihočeši i po přestávce. Hned v sedmnácté vteřině plácl do neposedného puku Ficek, kotouč zaplachtil a brankář Holeš ho k všeobecnému překvapení nalezl až za svými zády - 3:0. Hosté měli opět možnost s výsledkem pohnout ve svůj prospěch, ale dlouhou přesilovou hru pěti proti třem nesehráli dobře. Ve 24. minutě měl velkou šanci Matušík, ale nedokázal přehodit beton ležícího brankáře. Na druhém konci se prosazoval Bartoň, ale Salák opět čaroval. Čarovných 244 vteřin pak ale předvedl zejména sedmnáctiletý Jakub Černý, který během tohoto krátkého časového úseku zaznamenal čistý hattrick. Nejprve napálil odražený puk mezi kruhy a vyhnal tak Holeše z branky. Jeho náhradníka Wolfa ale vůbec nešetřil a po spolupráci s Mertlem ho překonal bekhendovým blafákem. Třetí puk do třinecké sítě pak poslal dokonce zády k brance překvapivou protisměrnou střelou. Stav byl v tu chvíli 6:0 a o osudu utkání bylo prakticky rozhodnuto. Menší koncentrace domácích hráču tak dovolila branku i Třineckým. Salák kryl nekolik pokusů v rychlém sledu, ale bez pomoci spoluhráčů byl bezmocný na dorážku Špoka - 6:1. Zbytek třetiny naznačil velkou nervozitu, která naplno propukla v třetině poslední a z krátkých šarvátek vybředly už jen dvě příležitosti Třince. Friebovu střelu kryl Salák maskou, akci Fialy dokonce řešil za překonaným Salákem až obránce Klíma, který hrál poslední zápas před operací, která mu hokej na dlouhou dobu nedovolí.

Poslední třetina už neměla s hokejem mnoho společného. Obě mužstva se soustředila na provokování a zesměšňování soupeře a hokejové kousky by divák pohledal. Největší šarvátka Gulaše s Polákem pak skončila trestem do konce utkání pro oba kohouty. Zejména jednání třineckého "košíkáře" však nemělo se zdravým rozumem nic společného, když se ten po Gulašovi vrhl dokonce na asistenta rozhodčího a nakonec ho krotila na ledě celá trojice spoluhráčů a rozhodčích. Amokem zcela pohlcený mladík pak s plnými ústy nadávek a za hlasitého mlácení hokejkou odešel do kabin. Mimoto padly ještě tři branky. Čtyři minuty přesilové hry domácí jen neplodně pronahrávali, se vstupem posledního třineckého vyloučeného se ale trefil tvrdou dorážkou Martin Hanzal - 7:1. V 53. minutě pak v oslabení tří proti čtyřem zaútočilo kompletní trio hostů a celou souhru zakončil Novák - 7:2. Brankový účet sečetl a podtrhl v přesilové hře po dobré kombinaci Škatula. Rozhárané utkání tak skončilo divokým výsledkem, s předvedenou hrou ale fanoušci moc spokojeni nebyli. Důležité dva body zůstaly na jihu Čech a fantastická série bez prohry se protáhla na těžko uvěřitelných 18 utkání v řadě!

Milan Černý (České Budějovice): Dvě třetiny to bylo dobré utkání, ten závěr bych radši komentovat ani nechtěl. Dali jsme sedm gólů, což je dobrá vizitka pro náš útok, na druhou stranu jsme hráli dost bezstarostně do obrany, což se mi už tolik nelíbilo. Dobrý byl zejména úvod, kdy jsme dali rychlé branky a položili základ vítězství. Jsme spokojeni hlavně s výhrou.

Roman Cienciala (Třinec): Zápas pro nás začal velice špatně, když jsme ze čtyř střel dostali tři branky. Vystřídali jsme brankáře, kterým se dnes oběma skutečně nedařilo. Budějovice pak zkušeně kontrolovali utkání a na závěr jsme se pak ještě vyfaulovali, když to naši hráči vůbec psychicky nezvládli, čemuž nepomohl ani rozhodčí. Škoda toho, že jsme ve druhé třetině neproměňili několik šancí, protože poměr střel byl v prostřední třetine 17:8 pro nás a přitom jsme ji 4:1 prohráli.