13.10.2005, Jan Blažek, Tomáš Zetek

Junioři: KVA - CEB 0:2 - Čtvrtá letošní výhra s čistým štítem

K a r l o v y V a r y - Po dlouhém střídání vyhraných zápasů s těmi prohranými dokázali junioři HC České Budějovic potvrdit své kvality opět ve dvou po sobě jdoucích utkáních. Po vysoké výhře nad Litvínovem dokázalo mužstvo Milana Černého vyloupit karlovarské hnízdo a veze si domů i díky brance Jakuba Matušíka dva extraligové body.
V pohledném utkání nastoupila obě mužstva v silné sestavě, domácí s Jakubalem v brance a hosté s bývalým reprezentantem do osmnácti let Salákem.

Hned ve druhé minutě využil nedorozumění v karlovarské obraně Jakub Matušík a aktuálně druhý celek nejvyšší juniorské soutěže šel do vedení. Domácí se ke kloudné šanci dostali až ve čtvrté minutě, kdy od modré vypálil Ondřej Mašek, ale pouze do lapačky Saláka. V sedmé minutě byl vyloučen autor prvního gólu Matušík, a hned byl blízko gólu Petr Gasparik, když po vyhraném buly vypálil jedovku od modré jen těsně nad. Sprchou pro Energi však byla nečekaná branka hostujícího Vacha, jenž dokázal svůj tým uklidnit. Vzápětí měl na své hokejce obrovskou šanci Lukáš Bušta, když si dokázal před hostujícím brankářem udělat velmi slušný prostor, dokonce se mu podařilo vypálit na odkrytou klec, jenže Salák pohotově zakročil levým betonem.

V druhé třetině si museli karlovarští mladící vytrpět skoro dvou minutové oslabení 3 proti 5, ale gólman Jakubal dokázal podržet tým a i obranná trojice zapracovala velmi dobře. Světelná tabule ukazovala čas 34:23, když po pěkné souhře ujel jihočeským obráncům Jan Kalousek, ovšem na brankáře Saláka nevyzrál. Dvě minuty před koncem druhé části mohl zařídit hostujícímu celku tříbrankový náskok Petr Ficek, když ze tří metrů vyslal na Jakubala nepříjemnou ránu, ale nechal pouze vyniknout okouzlující zákrok lapačkou dnes výborně chytajícího karlovarského fantoma.

Ze začátku třetího dějství se opět blýskl domácí gólman ukázkovým semaforem, za což se mu odvděčili někteří diváci i potleskem. Třetí třetina jinak přinesla pěkný a vyrovnaný hokej, šance byly na obou stranách, i když hosté měli stále navrh. 47. minuta znamenala pro České Budějovice branku, která ale kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti nemohla platit. Přesně v padesáte minutě měl k prvnímu rozklepání sítě Salákovy branky blízko Jakub Hamerle, jenž chtěl umístit puk "pod víko", jenže tam bylo připravené gólmanovo levé rameno. Krátce nato se po hrubé chybě jednoho z karlovarských beků dostal do brejku Stanislav Polodna, ovšem Domácí brankář Pavel Jakubal měl dnes svůj den a opět sklidil od hrstky diváku aplaus. Čím více se karlovarským hokejistům zkracoval čas na vyrovnání, tím hráli tvrději. Dokonce pro dva jihočeské hráče si musel přijít na led zdravotník. V osmnácté minutě třetí části ještě nastřelil kapitán hostí tyčku, ale to bylo krátce před tím, co domácí tým využil vyloučení Petra Zíba ke hře bez brankáře na šest proti čtyřem. Karlovarští se marně snažili dobýt jihočeskou svatyni až do posledních vteřin, prolomit smůlu a Salákovo kouzlo ovšem nesvedli.

"Pro nás dobré, vezeme body, kluci si dali do těla a pro tak mladé mužstvo je to velice dobrá zkušenost," prozradil trenér hostujícího celku Milan Černý na obligátní otázku, jak by zhodnotil dnešní utkání. Dále prozradil, že všichni hráči, gólmanem počínaje a pravým křídlem konče předvedli výborný výkon a že teď hrají optimálně dle jeho představ.

"Kluci se trápili v koncovce, nejsou schopní dát ani z tolika šancí branku. Prohráli jsme sice nešťastně, ale musím uznat, že soupeř oprávněně využil naší chybu z úvodu utkání," přiznal trenér domácích Mikuláš Antonik.