11.09.2004, Vladimír Jícha, Tomáš Zetek

Junioři: PLZ - CEB 2:2 - Jihočeši prodloužili neporazitelnost

P l z e ň - Juniorské mužstvo HC České Budějovice zajíždělo v sobotu k utkání čtvrtého kola do Plzně. Velmi vyrovnaný zápas nakonec skončil dělbou bodů v poměru 2:2. Plzeň otočila v rychlém sledu na začátku druhé třetiny z 0:1 na 2:1, ale České Budějovice dokázaly při přesilovce vyrovnat. Za Jihočechy stříleli branky Jiří Hanzal a Petr Macháček.
Plzeň začala zápas hodně nervózně a zbytečně si komplikovala situaci ve valstním obranném pásmu. Budějovický brankář Salák sice málem pustil za svá záda střelu Keltyčky, ale poté již převzali iniciativu do svých rukou hosté. Na začátku 4. minuty se z rohu probíjel před branku Jiří Hanzal a se štěstím dotlačil puk do plzeňské branky, možná i s nechtěnou pomocí domácího Hajšmana. 3:07 – 0:1. Domácí začali zmatkovat a Českobudějovičtí získali kontrolu nad zápasem. Šulčík nejprve ve výhodné pozici netrefil branku, o pár vteřin později již byl přesnější a trefil tyčku Štelmachovy svatyně. V 7. minutě se domácí ubránili jen za cenu faulu Gajdy, který za vražení na hrazení dostal 2+10 minut. Plzni se ale kupodivu v oslabení dařilo lépe než při hře pět na pět. Po chybě budějovické obrany mohl jít do úniku Polák, Šulčík mu však držel hokejku. Hlavní rozhodčí celou situaci viděl z necelého metru, ale nevylučoval. O chvíli později odpustil stejný faul i domácím. Hosté sice v přesilovce zahrozili Gulašem, který to zkoušel po vyjetí zpoza branky mezi betony, ale poté se puku ujal Pulpán kterého zastavil až na poslední chvíli faulem Korbela. V přesilovce si puk vypůjčil opět Pulpán, projel sám mezi čtyřmi budějovickými hráči, ale sám před brankářem nedotáhl do úspěšného konce bekhendový blafák. Ve zbytku první třetiny se již nic podstatného nestalo.

Do druhé části nastoupila Plzeň výrazně lépe. Nájezd dvou na jednoho vyřešil Hobl perfektní přihrávkou na Poláka, pro kterého již nebyl problém trefit odkrytou branku. 21:32 – 1:1. Za necelou minutu se do podobné šance dostal po přihrávce Kepla Cimburek. Ten ještě přihrávku svému spoluhráči vrátil a Kepl zakončoval do zcela prázdné branky. 22:27 – 2:1. Domácí dva rychlé góly povzbudily a zvýšit vedení Lasselsbergeru zkoušeli Pulpán a Polák, jejich pohledným akcím ale chybělo přesnější zakončení. Teprve v polovině druhé části se hosté připomněli útočnou akcí. Paradoxně jim k tomu stejně jako v první třetině Plzni pomohla přesilovka soupeře. Domácí v početní výhodě při vyloučení Jiří Hanzala zcela přestali hrát, přišli v obranném pásmu o puk a Jihočeši málem vyrovnali po akci Korbely s Gulašem. Jak se má přesilovka sehrát ukázali Českobudějovičtí Plzni ve 36. minutě. Na přihrávku Jiřího Hanzala z pravé strany si sjel Macháček a s odrazem o levou tyčku plzeňské branky skóroval. 35:24 – 2:2. Za zmínku ze druhé části utkání ještě stojí situace, kdy plzeňský obránce Černý pálil do chumlu hráčů a trefil pukem svého spoluhráče Vondráčka, za což mu domácí kapitán „poděkoval“ nepublikovatelnými výrazy.

Poslední třetina příliš útočných akcí nepřinesla. Oba týmy se soustředili hlavně na obranu. Ojedinělé akce v podání hostujícího Kuchejdy nebo domácího Vondráčka ztroskotaly na výborně chytajících brankářích. Tři minuty před koncem mohl zvrátit zápas na stranu domácích Pulpán, ale po jeho individuální akci domácí nedotlačili puk do odkryté budějovické branky. A když se neujala ani tvrdá střela hostujícího Jakuba Černého, skončil zápas spravedlivou remízou 2:2.

Zápas hodnotil trenér Českých Budějovic Milan Černý. „My jsme chtěli v Plzni vyhrát, ale nakonec jsme s remízou celkem spokojeni. Nám se nepovedly dvě minuty na začátku druhé třetiny, kdy jsme dostali dva góly, ale jinak jsme měli zápas pod kontrolou. Díky tomu zaváhání Plzeň zápas otočila a nakonec jsme rádi, že jsme zápas zremizovali. V poslední třetině jsme měli několik vyloučení, takže jsme se dopředu tlačit nemohli. Celkově jsme se zápasem spokojeni.“ Na rozdíl od Plzně se Vám podařil dát gól v přesilovce. „Byla to spíš improvizace. Nám se zranil klíčový hráč do přesilovek, Vojtěch Mrkvička. Ale v dalším zápase snad bude opět v pořádku. Neřekl bych, že přesilovky jsou naší silnou stránkou. Zatím jsme je moc netrénovali.“

Za domácí hodnotil zápas trenér Plzně Karel Trachta. „S remízou jsem spokojený, i když vzhledem k tomu vývoji jsme mohli i vyhrát. V poslední třetině jsme ještě měli nějaké šance vstřelit vítězný gól. V závěru jsme se již snažili hlídat remízu.“ Domácí hráči si komplikovali hru zbytečnými vyloučeními. „My hrajeme hodně nedisciplinovaně. Bylo tam z naší strany několik zcela hloupých útočných faulů, třeba vražení do brankáře od Cimburka. To mě trochu mrzí, jinak hráči k zápasu přistoupili zodpovědně.“