26.10.2006, Tomáš Zetek, Jakub Suchna

Junioři: SPA - CEB 2:3 na sam. nájezdy - Penalty pro Jihočechy

P r a h a - Junioři HC České Budějovice si na své konto připisují další cenné body. Tentokráte dva za výhru na ledě pražské Sparty. Hosté sice prohrávali o dvě branky, ale góly Josefa Slavíka a Jiřího Ferebauera vyrovnali skóre. Rozhodovalo se až na samostatné nájezdy, v nichž byli úspěšnější Jihočeši díky trefě Tomáše Roda.
První šanci zápasu si ve 2. minutě vytvořil domácí obránce Kanov, ale z mezikruží trefil pouze připraveného brankáře hostů. Budějovičtí poprvé vytáhli drápky v 5. minutě, když Feferle hbitě objel branku a snažil se kotouč zasunout mezi tyčku a Vajnerův levý beton, domácí gólman se však stihl přesunout. V 11. minutě nebezpečně pálil od modré Vošmik, ale brankář hostí Kovář reflexivně vyrazil. O tři minuty poději zkusil štěstí z levého kruhu hostující Rod, ale jeho střela zápěstím jen těsně minula spojnici Vajnerovy svatyně. V minutě 16. byl vyloučen hráč Budějovic Zíb za podražení a dal tak domácím šanci otevřít skóre zápasu. Sparťané početní výhodu zužitkovali v branku a v čase 16:15 zásluhou obránce Tomáše Trojana, který od modré propálil vše co mu stálo v cestě. O 63 vteřin později se domácí radovali podruhé. Po přihrávce Škalouda se vydal na křížovou výpravu obraným pásmem Tomáš Karpov a zakončil ji přesnou střelou z mezikruží. Několik vteřin před koncem první části měl snížení na holi Hájek, který pálil z pravého kruhu. Jeho štiplavá střela si však našla cestu pouze do lapačky domácího brankáře. Po dvaceti minutách tak Sparta vedla nad Českými Budějovicemi 2:0.

Do druhého dějství vstoupili hosté na výbornou a již v čase 21:06 se jim podařilo snížit. Obránce Havran, který se vydal na zteč obranným pásmem poslal zpětnou přihrávku na modrou čáru, kde čekal připravený kapitán Josef Slavík, který chytrým nahozením přes clonící klubko hráčů překonal dezorientovaného Vajnera. V 25. minutě pálil z levého kruhu obránce Hanzl, ale Kovář byl pozorný. V čase 27:39 hosté vyrovnali, když po střele Klímy dorážel puk do odkryté branky Jiří Ferebauer. V 29. minutě mohli hosté stav otočit, ale ani Slavík, ani Červený, kteří spáchali před domácím gólmanem obrovský závar, se nedokázali prosadit. Ve 32. minutě při vyloučení domácího beka Kanova se do sólového nájezdu dostal hostující útočník Rod, ale Vajner výborně zakročil pravým betonem a střelu jihočeského hráče zneškodnil. V téže minutě zachytil velice odvážnou přihrávku budějovických hráčů před brankovištěm Rybecký, Kovář však stačil skvěle zareagovat vyrážečkou a střelu do horního rohu vytěsnil. Ve 35. minutě se do samostatného úniku dostal z trestné lavice vracející se Kanov, ale přestřelil branku. Kanov byl navíc faulován stíhajícím Ferebauerem, který po šanci vyfasoval dvě minuty za sekání. O necelé dvě minuty později byl navíc vyloučen Zíb na 2 + 10 minut za naražení zezadu a domácím se tak naskytla možnost zahrát si 15 vteřin početní výhodu dvou mužů v poli. Sparta však tuto přesilovku, proto po čtyřiceti minutách svítil na ukazateli stav 2:2.

Začátek třetí části příliš mnoho šancí nepřinesl, obě mužstva hrála obranný hokej. První vážnější šanci si vytvořil v 46. minutě domácí bek Vošmik, ale Kovář se zaskvěl efektním semaforem a ukryl kotouč ve své lapačce. V 46. minutě byl vyloučen domácí útočník Pacovský a dvacet vteřin po něm obránce Trojan. Hosté tak dostali obrovskou šanci v podobě početní výhody 5 na 3 po celou minutu a čtyřicet sekund. První vážnou šanci měl již po několika vteřinách Červený, ale Vajner předvedl, že semafor mu také není cizí. Poté pálil z mezikruží Feferle, ale brankář Sparty jeho střelu vykopl betonem. Pak se před brankou zjevil Stejskal, ale byl moc zbrklý a přestřelil branku. Další šance zmařilo vyloučení obránce Parýzka, jenž odjel pykat za faul kolenem. Ve 49. minutě ujel hostující kapitán Slavík, ale tísněn Trojanem nezakončil přesně. V 55. minutě se efektním sólem přes celé hřiště předvedl domácí útočník Karpov, trefil však pouze dobře postaveného Kováře. Zbytek třetí třetiny se odehrál spíše v obranném stylu, ani jedno mužstvo nechtělo udělat chybu, který by mohla být osudná. Po šedesáti minutách byl tak stav stále nerozhodný 2:2.

V prodloužení měl po necelých dvou minutách šanci Rybecký, ale z pravého kruhu svou přízemní střelou brankáře hostí příliš nepřekvapil. V 63. minutě si hosté vzali oddechový čas, aby prodiskutovali co a jak. V 64. minutě pálil od modré Parýzek, jeho pumelice se však obtiskla na mantinelu za Vajnerovou brankou. Několik vteřin před koncem prodloužení střílel od modré obránce Sem, jeho pokus však pouze olízl horní tyč českobudějovické branky.

Na řadu přišly samostatné nájezdy. První jeli domácí. Petr Kafka zvolil střelu švihem, ale svůj pokus namířil do hrudi hostujícího gólmana. Za hosty jel Bíza, ale přestřelil. Podobně jako on přepálil Kovářovu branku domácí kapitán Ton. Následovně jel Rudolf Červený, ale Vajnerovi pouze vyprášil betony. Po něm se nájezdu chopil Škaloud, který se pokusil střílet nad Kovářovu vyrážečku, ale netrefil branku. Poslední a zároveň rozhodující nájezd spáchal Tomáš Rod, který si najel do pravého kruhu a střelou „pod víko“ rozhodl o osudu zápasu.