07.01.2006, Roman Šperňák, Michal Kubáň

Junioři: VSE - CEB 2:4 - Junioři si připsali důležité vítězství

Č e s k é B u d ě j o v i c e - První novoroční a zároveň poslední zápas na ledě moravských soupeřů odehráli junioři HC České Budějovice. Svému soupeři oplatili porážku z domácího ledu a připsali si na své konto veledůležité dva body v boji o play-off. Jihočeši nenastoupili v optimálním složení, ale i díky dvěma brankám Jakuba Černého dokráčeli k vítězství.
Sobotní utkání, ve kterém Valaši hostili celek z Českých Budějovic, i přes rozdílné postavení v tabulce neměl jasného favorita. Jihočeši sice okupují osmou příčku ve skupině A, přesto byla hra po celý zápas velmi vyrovnaná. Navíc Jihočeši si přijeli do Vsetína zpravit reputaci po předchozím zápase, kdy s Valachy prohráli na domácím ledě 0:4. První šanci si vytvořili hosté již v úvodní minutě, když se domácí obranou proháčkoval Muršak a střelou zápěstím vyzkoušel pohotovost Šteflových betonů. O tři minuty později Rod vypálil z mezikruží přímo do brankáře Štefla, který stál v brankovišti „neprostupně jako Velká čínská zeď“. Vsetín poprvé ohrozil brankáře Saláka až lehkým nahozením z hokejky Knebla. V úvodu neměli oba brankáři příliš práce, neboť hra byla ve znamení těsné obrany a osobních soubojů v rozích.

Právě Valaši mohli otevřít skóre ve vlastním oslabení. Do brejku se dostal křídelník Buš, rozhýbal si gólmana ala „Tomáš Sršeň“ a postrčil puk mezi Salákovy betony. Druhý nejlepší gólman v extralize juniorů se však nenechal překvapit a rychlým secvaknutím betonů uhasil Bušovu parádičku, ale i naději Valachů, že otevřou skóre utkání. Vsetínským divákům tak nezbývalo než si počkat na další gólovou akci. Ta přišla ve 13. minutě, když si Petr Hruška položil jihočeského gólmana, přihrál Podešvovi, který však již nestihl z těžkého úhlu přehodit ležícího brankáře. Na druhé straně mohli také Českobudějovičtí skórovat ve vlastním oslabení.

Ve 14. minutě ujel domácí obraně Ficek s Ježkem, ale na poslední chvíli se vrátil Ostrčil a stačil zblokovat finální přihrávku Jihočechů. V následující přesilovce mohli pro změnu domácí děkovat brankáři Šteflovi, resp. jeho lapačce, když v přesilovce Jihočechů stačil zlikvidovat Matuškovu střelu z mezikruží. I díky jeho bravurnímu zákroku se odcházelo do kabin za bezbrankového stavu.

Zřejmě klíčový moment zápasu nastal v úvodu druhé části, kdy Valaši hráli dvojnásobnou přesilovku po vyloučení Vondráčka a Hlavatého. Domácí sice pálili ze všech stran na brankáře Saláka. Výsledek? Nastřelené chrániče, zblokované střely, a tři puky schované v Salákově rychlé lapačce. V tentýž čas měli domácí naprosto gólovou šanci. Před Salákem se objevil Vrdlovec s Dědkem. Prvně jmenovaný přihrál volnému Dědkovi, který kotouč usměrnil pouze do padajícího brankáře hostů. Na druhé straně se opět vytáhl před jihočeskou ofenzívou brankář Štefl. Ve 31. minutě totiž Muršak lehce nahodil puk před vsetínskou branku. Černý dorážel na místě z metrové vzdálenosti – neúspěšně. Následovaly dva kroky do strany, zasunutí puku k tyči, přesto padající Štefl vyrazil v posledním okamžiku i tuto dorážku.

I ve druhé třetině se hrál rychlý, důrazný hokej „nahoru dolů“. Misky vah se naklonily na stranu Jihočechů, když na časomíře svítil čas 38:56. Muršak prokličkoval do obraného pásma domácích, přibruslil dva hráče a přesnou příhrou našel hokejku Matuška, který puk jen usměrnil do branky. Gólem do šatny, tak Jihočeši otevřeli skóre.

Hosté pokračovali ve své střelecké aktivitě i po přestávce. Formánek vyhrál buly, přistavil puk Černému, jenž prudkou ranou k tyči pokořil brankáře Štefla. O tři minuty později mohl zvýšit na 3:0 jihočeský Ježek, který v brejku nepřehodil ležícího vsetínského fakíra. Pravidlo „nedáš dostaneš“, ale platilo vzápětí. Za Vsetín po rychlé akci totiž snížil Dědek. Hlasatel nestačil ani nahlásit střelce branky a už se opět měnilo skóre. Za 11 vteřin hosté zmařili veškeré naděje Valachů na obrat, neboť v přečíslení s trochou štěstí překonal Štefla opět Černý.

V závěru Valaši odvolali brankáře a nasměrovali všechny síly do útoku. Nepřesnou rozehrávku domácích však v poslední minutě zápasu zachytil Klíma a střelou od červené pod horní tyčku vsetínské svatyně pojistil výhru Jihočechů. Vsetín se přesto nevzdal a stačil alespoň korigovat výsledek. Od modré totiž vypálil obránce Stříteský a jeho střelu tečoval za záda jihočeského brankáře Dědek. Posledních třináct vteřin se odehrálo v úplně opačném duchu než celý zápas, v poklidu a bez osobních soubojů u mantinelů.

Libor Žilka, asistent trenéra HC Vsetín: Musím poblahopřát soupeři k výhře. Nenašli jsme zbraň na jejich dobrou obranu a neproměnili jsme vyložené šance. Ať už to byl samostatný nájezd nebo přesilovka pět na tři. I ten druhý gól, který jsme vstřelil přišel pozdě. Utkání se lámalo ve druhé třetině. My jsme sice snížili na 2:1, ale místo, abychom dorovnali skóre jsme během deseti vteřin inkasovali na 1:3 a to si myslím, že definitivně rozhodlo.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice Po vánoční přestávce to byl pro nás důležitý zápas. Nastoupili jsme v nekompletní sestavě a měli jsme velký respekt ze soupeře, neboť jsme s nimi prohráli doma. Důležitý byl první gól, který jsme dali my. Po tom prvním gólu jsme byli morálně silnější a měli jsme větší chuť do zápasu. Není koho vyzdvihnout, neboť všichni odvedli pro mužstvo maximum. Jsem tedy spokojený s dnešním výkonem.