09.09.2005, Tomáš Zetek

KLA - CEB 4:4 p.p. - Jihočeši si v závěru vybojovali bod

K l a d n o - Jihočeši své první extraligové utkání po roční pauze zvládli. Na ledě Kladna brzy vedli, ale domácí obrátili vývoj zápasu jasně na svou stranu. Ještě čtyři minuty před koncem Jandačova eskadra prohrávala o tři branky, ale strhujícím závěrem dokázali hosté vybojovat cenný bod. Pět sekund před koncem završil stíhací manévr Jiří Šimánek.
Opatrný začátek prvního extraligového zápasu rozštípl už ve druhé minutě hostující Jindřich Kotrla, po jehož vyloučení měli Kladenští možnost první přesilové hry. S tou však nenaložili tak, jak by si asi přáli, a nedokázali vážněji ohrozit Cháberovu klec. V čase 4:19 si poprvé zkusili hru v početní výhodě i českobudějovičtí hokejisté. Tato trvala pouhé čtyři sekundy. Poté totiž po příhře Brabence napřáhl na modré čáře Petr Gřegořek a jako první Jihočech se po roce zapsal do extraligových střeleckých listin – 0:1. Radost vydržela svěřencům trenéra Josefa Jandače jen osmdesát devět vteřin. Po Hájkově dlouhé přihrávce se před hostujícího gólmana dostal v nájezdu Pavel Patera a střelou v pádu vyrovnal skóre – 1:1. Důležité momenty první části se udály při nestandardním počtu hráčů na ledě. V 15. minutě sice seděl na lavici hanby domácí Hájek, ale do obrovské šance se paradoxně dostal po chybě českobudějovické obrany Horna, jehož pokus skončil na tyči. První třetinu uzavřela šance hostujícího beka Haranta, který však neměl ideálně seřízená mířidla. Úvodní část zvládli lépe Jihočeši a zdobil je hlavně rychlý přechod do útoku a aktivnější hra.

Druhá třetina začala hrou se čtyřmi hráči na obou stranách, po níž následovala krátká přesilovka domácích. Vývoj zápasu se pomalu začal otáčet ku prospěchu Kladenských a ve 26. minutě se stejným směrem pohnulo i skóre. Poprvé dostal své mužstvo do vedení Radek Gardoň, který se po kombinaci bratří Frolíkových zasekávačkou elegantně zbavil dotírajícího protihráče a střelou pod horní tyč rozesmutnil Cháberu podruhé – 2:1. Minutu na to se naskytla domácímu týmu ideální příležitost k navýšení skóre. Po faulech Kotrly a Veselého mohli hrát přes sto sekund dlouho dvojnásobnou přesilovou hru. Tu využil v čase 27:14 Martin Procházka. Střelec vítězné branky z finálového utkání Mistrovství světa ve Vídni z roku 1996 číhal u tyče a dorazil za čáru vyraženou Hájkovu střelu – 3:1. Českobudějovickým týmem dva rychlé góly hodně otřásly. Nemuselo zůstat jen u nich, jelikož domácí si dále tvořili šance a Chábera se rozhodně nenudil. Největší příležitost měl ve 36. minutě zkušený útočník Gardoň, který před hostující klecí přizvedl nahození jednoho ze spoluhráčů a kotouč zamířil do ramene gólmana. Po čtyřiceti minutách měli navrch jak výsledkově, tak i herně domácí.

Do závěrečné části vstoupili hosté s odhodláním poprat se o výsledek. Jejich snahy však vzaly za své velmi záhy. Ve 43. minutě se ve skrumáži před Cháberou orientoval nejlépe Horna, po jehož pokusu trefil plachtící kotouč Jaroslav Kalla a zvýšil na tříbrankový rozdíl – 4:1. Ani za tohoto stavu nesložili Jihočeši zbraně a snažili se změnit vývoj utkání k obrazu svému. Dlouho se to nedařilo. Slabším záchvěvem se stala ve 47. minutě šance Hřebejka, jenž zblízka přestřelil. Na druhé straně minul ve velké příležitosti Huml. Hostující se drali dopředu a naopak Kladenští si chtěli profesorsky dojít pro premiérové tři body letošní extraligy. To se jim v závěrečné čtyřminutovce stalo osudným. V 57. minutě ujel po pravé straně Jindřich Kotrla a tvrdou střelou, kterou Orct jen tečoval, mohutně zavelel k obratu – 4:2. To byl života budící impuls pro jihočeskou eskadru, která vložila všechny své síly do ofenzívy. V čase 59:21 to byl opět exlitvínovský Jindřich Kotrla, jenž se nejlépe zorientoval ve skrumáži a zasunul touš do kladenské branky potřetí – 4:3. Domácí tým se nestačil ani rozkoukat a hráči v bílém se opět hrnuli na Orcta jako velká voda. Stavidla kladenské tvrzi povolila a pět sekund pře třetí sirénou dokázal završit velkolepou stíhací jízdu Jiří Šimánek, jehož průlet kolem domácí svatyně byl zakončen brankou, která znamená pro jihočeský celek cenný extraligový bod z ledu loňského čtvrtfinalisty - 4:4.
V prodloužení se již nic důležitého neudálo a ačkoli byli Jihočeši aktivnější, na světelné tabuly zůstaly svítit dvě čtyřky.

Zdeněk Müller, trenér HC Rabat Kladno: "Zápas, v kterém těsně před koncem vedeme 4:1, nesmíme v žádném případě ztratit. Českobudějovičtí byli sice v první třetině lepší, ale pak jsme udávali tón hry my. Bohužel branka na 2:4 soupeře nastartovala, a přestože jsme si vzali i time out, nedokázalo mužstvo tlaku hostů odolat. V prodloužení potom mohli Jihočeši dokonce vyhrát."

Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "Bod je pro nás vzhledem k vývoji zápasu velmi dobrý. Začali jsme dobře, ale domácí se i díky přesilovkám dostali do hry. Čtvrtý gól Kladna byl podle mého názoru neregulérní, ale přesto musím pochválit naše hráče za to, že bojovali až do poslední vteřiny, což se nám vyplatilo."