06.01.2012, Petr Lundák

KOM - CEB 4:0 - Premiéra v roce 2012 Jihočechům vůbec nevyšla

B r n o - Souboj jih proti jihu. Na jih Moravy vyjeli hokejisté jihočeského HC MOUNTFIELD k prvnímu zápasu v roce 2012. Jenže nic se jim nevedlo, delší herní pauza tak měla patrně svůj vliv. V Brně dostaly Budějovice od Komety příděl v podobě čtyř branek. Neslaný a nemastný výkon nedokázal odvrátit ani aktivní David Kuchejda, kterého vyhlásili v Kajot aréně jako nejlepšího hráče hostů.

Opatrná bezbranková první třetina

Do utkání lépe vstoupili hosté, kteří hned po půlminutě hry zahrozili Květoněm, ale brněnský brankář Trvaj dokázal, proč je momentálně jedničkou svého týmu. Květoňovu ránu vyrazil ramenem. Následně si musel dávat znovu pozor, Kuchejda se obtáčel nebezpečně kolem brány, Trvaj byl u své levé tyče včas. Domácí zahrozili až ve čtvrté minutě, kdy hráli svou přesilovku. Od modré pálil Žižka a jeho ránu protečoval Jaroslav Svoboda, kotouč ale místo do sítě zamířil k levému mantinelu.

Nikterak strhující podívaná k vidění rozhodně nebyla. Bylo znát, že především Kometě jde o hodně, Budějovice čekaly na brejky. Obě mužstva si nakonec připsaly po jedné gólové šanci. V případě Mountfieldu to byl zajímavý výpad Mikuše, jenž se dostal až před Trvaje, ale ten jeho úmysl dostat kotouč pod víko vytěsnil ramenem. Brno si nechalo avizovanou tutovku až na závěr třetiny. Z levého křídla si najel Hynek Zohorna, který si nejprve sám nahrál o mantinel a následně z dobré pozice netrefil Kovářovu svatyni. Za stavu 0:0 se odcházelo do kabin. O vyrovnanosti zápasu hovoří i střely na bránu – 7:7.

Kovář byl pod neustálou palbou, inkasoval dvakrát

Druhá část byla daleko zajímavější oproti třetině první. Kometa na svého soupeře vlétla a ten se nestačil bránit. Z velkého tlaku vytěžili Brňané úvodní branku o kterou se postaral Miroslav Holec. Ten nejprve objel celou bránu a snažil se dotlačit kotouč do brány, ale marně. Nicméně se k němu o pár vteřin později kotouč znovu dostal a tvrdou ránou do šibenice poprvé překonal Kováře – 1:0. Hra nabrala obrovské tempo a Kovář byl stále v plné polní. Další branku prozatím neinkasoval.

Trvaj na opačné straně brány tolik práce neměl, leč musel řešit také ošemetnou situaci. Po Novákově střele se Šimánek pokoušel o dorážku, ale nepodařila se mu. Lépe hrající Brno podruhé udeřilo těsně před polovinou druhé třetiny. Divíšek vyhrál buly, kotouče se na modré ujal Jozef Kováčik a jeho tvrdá bomba skončila až v Kovářově svatyni – 2:0. Diváci byli ve varu a mohli sledovat další gól. Čermák poslal krásnou přihrávku na Dlouhého, ten ale nechal vyniknout budějovického mága.

Kovář chytal jako vždy fantasticky, dokonce musel po střele Čermáka chvíli odpočívat, protože dělovka jej zasáhla do ramene. Svůj tým do konce třetiny hodně podržel. Šancí poté k vidění příliš nebylo, hra se přiostřila a sudí museli udělovat tresty. Po čtyřiceti minutách byl stav 2:0 pro Kometu, jenž svého soupeře přestřílela 26:16.

Krásný čtvrtý gól a Trvajova druhá nula v sezóně

Třetí část hry začala famózním zákrokem Jiřího Trvaje, který chytil betony střelu Buriana. Na druhé se předvedl i Kovář, který předváděl stějně tak neuvěřitelné zákroky. Po střele Zohorny budějovický brankář vyrazil před puk Koreise, který ani nadvakrát kotouč za hostujícího čaroděje nedostal. O pár chvil později musel potřetí lovit kotouč ze své sítě. Z druhé vlny si najel před bránu Tomáš Divíšek a mezi betony překonal muže s číslem "21". - 3:0.

Téměř 7000 diváků sledovalo v rozmezí od 45 - 50 minuty zajímavou pasáž hry, kdy hosté chtěli alespoň jednou překonat Trvaje. Jenže zkušený veterán předváděl jisté zákroky a žádnou komplikaci nedopustil. Naopak přišla čtvrtá branka, která byla z kategorie nádherných. Ukázkový kolotoč, neuvěřitelné rozebrání hostující obrany do posledního šroubku a radost téměř celé haly. Celý útok si pohrál s obranou soupeře a na samotném konci zasunul kotouč do prázdné brány Hynek Zohorna - 4:0.

Utkání se dohrávalo za bouřlivé atmosféry, jedinou kaňkou na jinak pohledném zápase byl zbytečný faul Jiřího Vašíčka, který fauloval loktem Davida Kuchejdu. Vašíček dostal trest ve hře a je možné, že si nezahraje více zápasů a nikoliv pouze jeden. Kometa si tak připisuje i přes tuto nepříjemnou událost tři body a přibližuje se play-off. Hosté padají na čtvrtou pozici.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): Celkově jsme podali dobrý výkon. Sice to bylo v první třetině z obou stran opatrné, ovšem ve druhé a třetí třetině to bylo z naší strany daleko Myslím si, že výhra je zasloužená. Co se týče Jiřího Trvaje, tak podává výborné výkony, je jistý, klidný a drží mužstvo. Snad mu forma vydrží do dalších zápasů.

Milan Kupka (HC Mountfield): Domácí byli od druhé třetiny aktivnější a lepší. Myslím si, že zaslouženě získali tři body. Z naší strany byla šance udělat něco s výsledkem za stavu 3:0, kdybychom dali gól, mohli bychom se ještě dostat do hry. Ale nepodařilo se nám proměnit přesilovku, a to rozhodlo.