09.12.2007, Tomáš Zetek, Jiří Veverka

LIB - CEB 1:2 p.p. - Dva cenné body ze severu

L i b e r e c - Dokázali to! Hokejisté českobudějovického HC MOUNTFIELD zvládli i druhý těžký duel na ledě soupeře v tomto týdnu. V pátek si za prohrané nájezdy přivezli bod z Pardubic a v neděli dva z Liberce. Domácí Bílí Tygři sice od poloviny utkání vedli gólem Blatného, ale vyrovnávací branka Tomáše Kůrky z 53. minuty nasměrovala duel do prodloužení. V něm rozhodl o bonusovém bodu pro Jihočechy Kamil Brabenec.
Utkání začalo velmi zostra. Po osmadvaceti sekundách vyloučil sudí Minář hostujícího Viktora Hübla a v čase 00:46 šli hráči Mountfieldu dokonce do tří. Tygři si vytvořili místy drtivý tlak, ale hosty několikrát podržel Roman Turek. Domácí tak ve svých prvních přesilovkách neuspěli, a tak přišla možnost i pro hosty. Ve třetí minutě dostal dvě minuty za krosček Leoš Čermák, ale budějovickým hráčům se nepodařilo ani jednou ohrozit branku Marka Pince. Liberec dobře bruslil a vyhazoval puky až za branku Mountfieldu.

Po dalším zbytečném faulu domácích v útočném pásmu si šel dvě minuty na trestnou lavici odsedět Pavel Kašpařík. Hosté se tentokrát již dokázali usadit před tygří brankou, ale s nebezpečnou střelou Tomana si domácí jednička nadvakrát poradila. Liberec byl aktivnějším týmem, ale nedokázal své akce dotáhnout do úspěšného konce. V desáté minutě se Tygrům naskytla další možnost početní výhody. Dvouminutový trest dostal hostující forvard Tomáš Mertl. Liberečtí se dokázali usadit v obranném pásmu Mountfieldu, ale k nebezpečnějšímu zakončení se nedostali.

Na domácích hráčích byla vidět snaha o vstřelení úvodní branky, ale tu narušovaly zbytečné fauly. V šestnácté minutě dostal dvě minuty za kroček obránce Tygrů Valdemar Jiruš a přerušil tím tlak libereckého týmu. Budějovičtí se nastěhovali před Pince, ale ten domácí tým v kritických chvílích dokázal podržet. Oba týmy v první části nedokázaly zužitkovat ani jednu ze tří nabídnutých přesilových her, a do šaten se tak odcházelo za nerozhodného stavu 0:0.

Do druhé třetiny nastoupili v početní výhodě domácí Tygři, protože v poslední minutě úvodní periody byl na hostující straně vyloučen Petr Sailer. Libereckou přesilovku ale přerušilo vyloučení Václava Pletky, který si šel posedět na trestnou lavici za podražení. Oba týmy pozorně bránily a dávaly si pozor na zbytečné chyby v defenzivě. Sudí Minář vylučoval jako na běžícím páse, ale ani jednomu z týmů se přesilovky nedařily. Liberec disponoval až do dnešního zápasu nejlepší obrannou v celé extraligové soutěži. Hosté z Budějovic jsou v tomto ohledu hned za libereckými hráči, a tak se oba celky jen těžko dostávaly do šancí.

Ve třiatřicáté minutě se ale Tygři málem dokázali prosadit. Nejdříve se ke střele dostal Václav Pletka, tu dokázal Roman Turek vyrazit jen před osamoceného domácího beka Valdemara Jiruše, ale ten, naneštěstí pro liberecké hráče, nastřelil jen střed branky, kde byl gólman Mountfieldu připraven. V čase 35:42 se již ale Tipsport arena ponořila do tmy. Nebylo to tím, že by pod Ještědem vypadl proud, ale přesně mezi betony Romana Turka se trefil Zdeněk Blatný, který si chytře počkal na přihrávku Jana Holuba na modré čáře, a celá hala tak mohla začít oslavovat. 1:0 Tygry vstřelená branka viditelně povzbudila, ale při šanci Víška a následně Plodka dobře zasáhl hostující brankář. Do konce druhé části se již nic zásadního nestalo. Liberec se snažil dohrát prostřední část s jednobrankovým náskokem a to se mu nakonec i podařilo.

Poslední část hry začali lépe budějovičtí. Z nulového úhlu nastřelil na branku puk Jindřich Kotrla, ale ani po přezkoumání videem sudí Minář kotouč za brankovou čárou nenašel. V jedenačtyřicáté minutě dostali liberečtí další možnost přesilové hry. Dvě minuty si šel odsedět Tomáš Vak. Tygři si vytvořili místy obrovský tlak, ale největší šanci spálil střelec první branky Zdeněk Blatný, který trefil levou tyčku svatyně Romana Turka. Hosté se tlačili do zakončení, aktivně napadali a rychlým přistupováním k hráčům dělali domácím Tygrům problémy. Ve třetí minutě poslední části dostali Jihočeši možnost početní výhody. Do obrovské šance se dostal Štěpán Hřebejk, ale Tygry opět podržel v pohodě chytající Marek Pinc.

V sedmačtyřicáté minutě se ke střele od modré dostal Jiří Moravec, ale trefil jen připraveného Romana Turka. Ihned po buly si za branku najel Zdeněk Blatný a poslal přesný pas před branku Milan Bartovičovi, ale ten kotouč do branky protlačit nedokázal. Ve třiapadesáté minutě se do puku od modré opřel hostující forvard Tomáš Kůrka a tento nenápadný pokus k údivu všech skončil až v liberecké kleci. Marek Pinc nechal drobnou mezírku mezi betony a hostující útočník ji trefil naprosto přesně. 1:1. Oba celky si poté dávaly velký pozor na zadní vrátka, a tak se v základní hrací době nerozhodlo a na řadu muselo přijít prodloužení.

To začal Mountfield v početní výhodě. Václav Pletka dostal dvě minuty za sekání. Liberec se dobře bránil, ale hosté nakonec sedm sekund před vypršením Pletkova trestu dokázali svou výhodu o jednoho muže v poli využít. Na přihrávku Michala Hudce si před branku najel Kamil Brabenec a rozhodl svou přesnou střelou o tom, že bod navíc putoval na jih Čech. 1:2.

Dušan Gregor (Liberec): "Nesmírně nás mrzí, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce, zvláště po tom, co jsme šli do vedení. Byl to bojovný a urputný zápas s více fauly na obou stranách. Jen škoda vyrovnávacího gólu, kdy nás soupeř po malé chybičce potrestal, ale svým způsobem jsme se dostali pod tlak. Týmu nemám, co vytknout. Bylo to i o štěstíčku a dnes se přiklonilo k soupeři."

Milan Černý (České Budějovice): "Zápas se postupem času vyvíjel tak, že úspěšné bude mužstvo, které vstřelí první gól. Bylo to hodně úporné, šancí nebylo až tolik a využití přesilovek se nedařilo. O to jsme radši, že v situaci, kdy jsme dostali první branku, se nám ve třetí třetině po zredukování sestavy povedlo vytvořit si tlak a dokázali jsme zápas nejen zremizovat, ale ve finále i otočit."