01.03.2018, Aleš Skok

MDO: CEB - PLZ 3:4 - Motor trápil lídra skupiny do posledních minut

Měl to být zápas kočky s myší. Jenže mladší dorostenci Motoru si na lídra skupiny A pořádně vyšlápli a trápili ho po celý zápas. Skóre se v zápase přelévalo ze strany na stranu. Plzeň vždy vedla, Motor vyrovnal. A tak to pokračoval až do konce, kdy necelé tři minuty před koncem zasadila Plzeň rozhodující direkt. České Budějovice nakonec padly 3:4.

Hned úvod zápasu poznamenalo vyloučení na straně Českých Budějovic. Na dvě minuty si šel odpočinout Kašpar. V přesilové hře se dostala Plzeň k první vážnější šanci. Steinbrücker se objevil úplně sám před Lidákem, ale překonat ho nedokázal. Západočeská střídačka se tak radovala až po skončení početní výhody. Před domácím gólmanem vznikla nepřehledná situace a nikdo pořádně nevěděl, kde je puk. Ten se z ničeho nic dostal k Tomáši Václavíkovi. Tomu sice střela nesedla úplně ideálně, ale kotouč se za Lidákova záda dostal. Plzeň pokračovala v aktivní hře. V šesté minutě měl mezi kruhy nabito Hollar, ale branku vůbec netrefil. Další šance Plzeňských přišla opět při přesilové hře. Puk mířil na Kvasničku, který by pouze nastavil hokejku a usměrnil touš do odkryté klece. Jenže skvěle zareagoval Jasečko, jenž přihrávce zabránil. Hosté byli i nadále lepší. Kuchárik pálil z bezprostřední blízkosti, jenže neuspěl. A Lidák se musel v první třetině činit ještě jednou. Ženíšek ho chtěl vykoupat, už si domácího gólmana položil, ale ten natáhl svůj pravý beton a zabránil brance. Až v závěru zahrozil také Motor. Masopust najel do útočného pásma, tvrdě vypálil a Prchlík jen tak tak vyrazil lapačkou mimo tři tyče.

I druhou periodu odstartovala šance hostů. Ve 25. minutě se Lidák ocitl po střetu na zemi, kotouč se dostal ke Kuchárikovi, který ale nedokázal dopravit puk do prázdné klece. A tak přišlo vyrovnání. Pár sekund po přesilové hře se domácí hokejisté mohli radovat poprvé v zápase. Ve 27. minutě se dostal Jiří Michal do útočného pásma, najel si mezi kruhy a přesnou střelou pod lapačku prostřelil Prchlíka. Jenže o 38 sekund Plzeň opět vedla. Před Lidákem byla spousta těl, puk se dostal na hokejku Václava Adamce a ten prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Plzeňské vedení se mohlo navýšit po půlhodině zápasu, když Lidákovi propadl touš mezi betony a jen o pár centimetrů se nedostal za brankovou čáru. A Motor tak podruhé vyrovnal. Zpoza branky našel Kantor Radka Duba, jenž střelou z první nedal hostujícímu gólmanovi šanci. V závěru třetiny ještě trefil Marcel tyčku, ale do kabin se šlo za nerozhodného stavu 2:2.

Závěrečná dvacetiminutovka začala obrovským tlakem plzeňských hokejistů. Hned po pár sekundách zívala před Jiříčkem prázdná branka, ten ji však minul. Tlak postupem času ustál. Přesto šli hosté ve 49. minutě do vedení. Přesilovou hru využil Jakub Altrichter. Pár vteřin na to, se mohli Západočeši radovat počtvrté, ale Steinbrücker v obrovské šanci ztroskotal na výborně chytajícím Lidákovi. A Motor tak potřetí v zápase dokázal vyrovnat. Schwartz našel Jakuba Anderleho, který nedal Prchlíkovi šanci. Když už to vypadalo na remízu, přišla obrovská smůla pro domácí tým. Kotouč se po nahození odrazil od několika těl a tím posledním byl Tomáš Hollar. Absolutně dezorientovaný Lidák neměl šanci, jelikož puk šel přesně do jeho protipohybu. České Budějovice ještě měly šanci na vyrovnání, ale výborně narýsovanou přihrávku nedokázal přetavit v gól Dub. Motoru nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. Nakonec odjíždějí z domácího ledu bez bodu po prohře 3:4.

Radek Bělohlav (trenér HC Motor České Budějovice): Dneska se mi to hodnotí dobře. Kluci vůbec nic nevypustili. Snažili se až do posledních minut o jakýkoliv bod. Konečně přenesli do zápasu to, jak trénují. Byl to příjemný pohled. Myslím, že to těšilo i kluky.

Petr Vojan (trenér HC Plzeň 1929): Z naší strany to dnes bylo příšerné. V hlavách totálně podceněné. Asi v domnění toho, že jsme doma zvítězili 11:0, tak jsme si mysleli, že jsme super borci. Nebylo tam ale vůbec nic. Vítězství jsme sice udělali, ale nemáme z něj radost. Totálně jsme ztratili respekt vůči soupeřům. Ale říkáme to pořád dokola. Potřebujeme si nastavit hlavy před play-off, protože jinak to nebude fungovat.